Harper Hygienics zniknie z giełdy? Ogłoszono wezwanie na akcje

Giełda

Biuro Maklerskie mBanku przekazało wczoraj rano, że iCotton wzywa do sprzedaży 2 164 887 akcji Harper Hygienics, po cenie 5,25 PLN za akcję. Co istotne, główny akcjonariusz deklaruje wycofanie akcji z obrotu giełdowego, jeżeli próg umożliwiający kolejne kroki w tym celu będzie osiągnięty.

Warto zauważyć, że cena akcji w wezwaniu była znacznie niższa od kursu zamknięcia Harper Hygienics w piątek, 22 września. Akcjonariusze spółki zdecydowanie nie przyjęli pozytywnie tej informacji. Papiery wartościowe Harper Hygienics potaniały wczoraj aż o 13,8%, a dziś tracą kolejne 2,4%.

iCotton zamierza wycofać Harper Hygienics z GPW Firmy, które opuściły polski rynek w 2020

Przyjmowanie zapisów na akcje Harper Hygienics rozpocznie się 28 września, a zakończy 27 października. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przez iCotton to 2 listopada.

Jak podano, na dzień ogłoszenia wezwania wzywający posiada bezpośrednio 385 220 akcji spółki oraz pośrednio, przez Radville Investments sp. z o.o., 3 816 893 akcje Harper Hygienics, co uprawnia go łącznie do 4 202 113 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co po zaokrągleniu w górę stanowi około 66% ogólnej liczby głosów.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W oficjalnym komunikacie przekazano, że “decyzja o ogłoszeniu wezwania i zwiększeniu na jego skutek udziału w kapitale zakładowym spółki jest częścią długoterminowej strategii wzywającego zakładającej dalszy rozwój spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

Poinformowano również, iż “jeżeli w wyniku wezwania wzywający nabędzie taką liczbę akcji, która umożliwi wycofanie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW lub rozpoczęcie przymusowego wykupu akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych spółki posiadających łącznie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów w spółce, wzywający rozważy wszelkie możliwe opcje w oparciu o wyniki wezwania, w tym podjęcie działań mających na celu wycofanie akcji spółki z obrotu zorganizowanego lub rozpoczęcie przymusowego wykupu akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych spółki”.

Cena w wezwaniu znacznie niższa od kursu na GPW

Warto zauważyć, że iCotton w ogłoszonym przez siebie wezwaniu oferuje cenę 5,25 PLN za akcję Harper Hygienics, podczas gdy piątkową sesję papiery wartościowe spółki zakończyły na poziomie 8.56 PLN za akcję, czyli 63% wyższym niż oferuje główny akcjonariusz w wezwaniu. Skąd więc tak niska cena w wezwaniu?

Cena na poziomie 5.25 PLN była bowiem ustalona w przedziale średniego kursu Harper Hygienics z ostatnich miesięcy – w momencie pierwszego ogłoszenia planów wyprowadzenia spółki z giełdy (30 sierpnia) średni kurs akcji Harper Hygienics z ostatnich 6 miesięcy wynosił minimalnie ponad 5 PLN, natomiast na przestrzeni ostatniego roku – 4.97 PLN.

Sytuacja na rynku całkowicie zmieniła się 29 sierpnia, kiedy Harper Hygenics opublikował wyniki finansowe za pięć ostatnich kwartałów. Okazało się, że przychody firmy w tym okresie rosły szybciej niż koszty, a zysk netto w ostatnim kwartale sięgnął 9,8 miliona złotych – co w przypadku spółki o kapitalizacji rzędu 43 milionów PLN było bardzo imponującym wynikiem

W efekcie, 30 sierpnia akcje Harper Hygienics podrożały aż o 38,4%. Co więcej, przez kolejne trzy tygodnie września zwyżka ta była kontynuowana, dzięki czemu w ostatni czwartek za papier wartościowy spółki trzeba było już zapłacić 9 złotych.

Akcje zniżkują

Jak nietrudno się domyślić, akcjonariusze Harper Hygienics nie kryli wczoraj swojego rozczarowania tak niekorzystną ceną w wezwaniu. W efekcie, doszło do masowej realizacji zysków z ostatnich tygodni, przez co papiery wartościowe spółki straciły wczoraj aż 13,8%, a dziś tanieją o kolejne 2,4%.

Aktualny kurs akcji Harper Hygienics wynosi 7.20 PLN, co oznacza, że wciąż jest on znacznie wyższy od ceny, którą w wezwaniu zaoferował iCotton.

Wykres akcji Harper Hygienics

O Harper Hygienics

Firma Harper Hygienics powstała w 1990 roku. Jest liderem polskiego rynku w wielu kategoriach produktów higienicznych do oczyszczania skóry, takich jak płatki i chusteczki do demakijażu, patyczki higieniczne czy chusteczki do higieny intymnej.

W swoim portfolio Harper Hygienics posiada popularną markę Cleanic. Firma zajmuje się także produkcją marek własnych dla dużych sieci handlowych. Spółka od 2010 roku notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments