Gubernator mówi kryptowalutowym regulacjom „nie”

USA

Gubernator Kalifornii sprzeciwia się licencjonowaniu rynku kryptowalut i ramom regulacyjnym dot. tej branży. Nie podpisał projektu ustawy, jaki został przegłosowany przez lokalne władze.

Gubernator jest na nie

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom odmówił podpisania ustawy, która ustanowiłaby ramy licencyjne i regulacyjne dla zasobów cyfrowych w jego stanie.

Assembly Bill 2269 miało umożliwić wydawanie licencji operacyjnych dla firm kryptowalutowych w Kalifornii. 1 września kalifornijskie zgromadzenie stanowe uchwaliło ustawę bez żadnego głosu sprzeciwu. Dokument powędrował więc do biura gubernatora w celu jego ostatecznego zatwierdzenia. I tu stało się coś zaskakującego.

Okazało się bowiem, że Newsom sprzeciwił się pomysłowi regulacji i zalecił „bardziej elastyczne podejście”, które z czasem będzie ewoluować, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów i związane z tym koszty, dodając:

„Jest przedwczesne, aby zablokować strukturę licencjonowania w ustawie bez uwzględnienia zarówno tej pracy [wewnętrznych wysiłków na rzecz stworzenia przejrzystego środowiska regulacyjnego], jak i nadchodzących działań federalnych”.

Gubernator stwierdził, że projekt ustawy w obecnej formie będzie wymagał pożyczenia „dziesiątek milionów dolarów” z ogólnego funduszu stanowego:

„Tak znaczące zaangażowanie zasobów funduszu ogólnego powinno być brane pod uwagę i rozliczane w rocznym procesie budżetowym”.

Newsom podkreślił, że czeka, aż przepisy federalne „staną się bardziej ukierunkowane na cyfrowe aktywa finansowe”, zanim podejmie współpracę z lokalnym ustawodawcą w celu ustanowienia inicjatyw dotyczących licencjonowania kryptowalut.

CBDC w USA

W USA trwa też debata dot. CBDC. Biuro ds. Polityki Nauki i Technologii (OSTP) przesłało do Białego Domu analizę dotyczącą 18 projektów systemów cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) Stanów Zjednoczonych.

USA muszą się spieszyć, bowiem ich główny geopolityczny rywal, Chiny, ma już gotowego cyfrowego juana, który był testowany w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich oraz w poszczególnych regionach w kraju.

Na kryptowaluty otwiera się też Rosja, która z kolei wybrała jeszcze inni model adopcji. Duma przegłosowała prawo do wykorzystywania cyfrowych walut w handlu zagranicznym. Jednocześnie handel za pomocą bitcoinów i altcoinów jest zakazany wewnątrz całej Rosji.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments