Gry, które sprawdzą się w czasie domówki

Udostępnij

Przepis na udaną domówkę jest naprawdę prosty. Wystarczy zrobić dobre przekąski, zaopatrzyć się w napoje i pomyśleć z wyprzedzeniem o playliście. A co zrobić, żeby nie było nudno? Ciekawym rozwiązaniem będą najróżniejsze gry karciane i planszowe. Urozmaicą zabawę, a niektóre mogą rozbawić do łez. Jakie gry najlepiej sprawdzą się na domowej imprezie? Może warto pomyśleć o wersjach dla dorosłych?

gry na domówki

Czemu gry są świetną opcją na imprezy?

W czasie spotkań ze znajomymi możemy naprawdę dobrze się bawić. Imprezy w domu sprzyjają często rozmowom na najróżniejsze tematy. Oczywiście w czasie domówek nie może zabraknąć smacznych przekąsek. Warto też pomyśleć o głośniku i skompletowaniu paru kawałków, które wpasują się w gust muzyczny naszych znajomych. Ale co zrobić, kiedy wydaje nam się, że impreza jest trochę nudna lub chcemy lepiej poznać zaproszonych gości?

gry na domówkiNajróżniejsze gry planszowe i karciane, które dostępne są na rynku, świetnie pomogą rozkręcić imprezę lub trochę ją urozmaicić. Aktualnie wiele gier przygotowanych przez najróżniejsze firmy jest tak skonstruowana, żeby rundy były szybkie, a zasady proste. Dzięki temu osoby, które jeszcze nie znają danej gry, naprawdę sprawnie opanują reguły. To też świetny sposób na lepsze poznanie i zrozumienie znajomych. Dodatkowo wiele gier potrafi rozbawić do łez. W czasie domówki możemy pomyśleć o zaopatrzeniu się w kilka ciekawych karcianek lub planszówek. Warto też pamiętać o wersjach gier dla dorosłych, które polubią nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy tego typu rozrywek. Sprawdź, jakie gry idealnie nadają się na domową imprezę.

Gra karciana szybka i prosta — 5 sekund

Idealna gra firmy Trefl, której zasady są naprawdę proste. W skład wchodzą tylko karty i mała klepsydra. Możemy wybrać wersję normalną lub 18+. Sprawdzi się w czasie domówki przede wszystkim dlatego, że gra się w nią szybko, a przy tym na pewno uda się trochę pośmiać. Zasady są banalnie proste. Losujemy kartę i mamy 5 sekund na podanie trzech, krótkich odpowiedzi, jeżeli nam się uda, zatrzymujemy kartę. Osoba, która odpowie poprawnie najwięcej razy i zdobędzie najwięcej kart, wygrywa. Grę 5 sekund dostaniemy w cenie 50 zł. Możemy szukać jej w Internecie, ale na spokojnie znajdziemy różne wersje także w takich sklepach, jak Empik.

Uważaj, co mówisz — Taboo

Taboo jest aktualnie niemal kultową grą i wiele osób ją kojarzy. Sprawdzi się idealnie na imprezach, ponieważ dostarcza sporo emocji. Zasady są banalnie proste. W czasie gry losujemy kartę z prostym hasłem, które musimy opisać, jednak nie możemy użyć pewnych słów, które są zakazane przez twórców gry. Karcianka od firmy Hasbro kosztuje około 130 zł, jednak warta jest swojej ceny. Świetnie sprawdzi się na każdej domówce.

Zgadnij, kim jesteś — Czółko

Tę zabawę wiele osób może kojarzyć z dzieciństwa. Kiedyś naklejaliśmy karteczki samoprzylepne do czoła z zabawnymi hasłami. Teraz nie musimy aż tyle myśleć, ponieważ twórcy gry zrobili to za nas. Zasady są proste. Losujemy kartę i nie sprawdzając hasła, przyklejamy ją na czoło. Musimy odgadnąć hasło, zadając proste pytania, na które pozostali gracze mogą odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zgadnie swoje hasło. Możemy wybrać wersję standardową lub taką bez cenzury. Oba warianty bez problemu dostaniemy w cenie do 50 zł.

Planszówka i gra karciana w jednym — Party Time

Party Time to ciekawa gra, która łączy w sobie poruszanie się po planszy pionkami z losowaniem kart. Nie jest skomplikowana, dlatego świetnie sprawdzi się w czasie domowej imprezy. Gracze poruszają się pionkami po planszy, na której pola przypisane są do konkretnych kart. Na kartach znajdują się najróżniejsze zadania. Możemy wylosować pokazanie danego zwierzęcia lub stworzenie wiersza. Zadań oczywiście jest znacznie więcej. Cena tej gry to około 70 zł.

Zostań maszynistą — Dylemat wagonika

Kolejną ciekawą grą, która sprawdzi się na imprezach, jest „Dylemat wagonika”. Tym razem możemy bawić się w panów życia lub śmierci. Jedna osoba w czasie rundy zostaje maszynistą, a pozostali gracze dzielą się na dwie drużyny. Każda z nich losuje po karcie z trzech różnych kupek. W ten sposób wybieramy postacie, które znajdują się na dwóch torach, po których maszynista może przejechać. Dylemat osoby kierującej pociągiem polega na wybraniu jednego toru. Może ocalić tylko niektóre postacie. Wybór jest o tyle trudny, że drużyny losują pozytywne i negatywne charaktery. Cena gry w tym przypadku nie przekracza 80 zł.

Nowa wersja gry z dzieciństwa — Koncept

Ta gra to kalambury w nieco inny wydaniu. Gracze dobierają się w pary, a następnie jeden z nich losuje kartę z hasłem, które druga osoba musi odgadnąć. Jednak w tym przypadku nie pokazujemy, kim jesteśmy, tylko musimy opisać hasło, zaznaczając słowa na specjalnej planszy. W przypadku niektórych nie będzie z tym większego problemu, kiedy inne mogą wymagać naprawdę sporej kreatywności. W tym przypadku zapłacimy około 100 zł.

Jak dobrze znasz swoich znajomych? — Ego

Uznawana za kultową grę towarzyską. Świetnie sprawdza się w czasie imprez i pozwala naprawdę dobrze poznać swoich znajomych. Każdy z graczy dostaje konkretną ilość żetonów. Następnie po kolei losuje się karty, na których umieszczone są najróżniejsze pytania i kilka wariantów odpowiedzi. Osoba losująca kartę czyta na głos pytanie oraz odpowiedzi. Zadaniem pozostałych graczy jest wytypowanie, która odpowiedź jest prawidłowa. W zależności od tego, na ile procent gracze są pewni, obstawiają różną ilość żetonów. Ta karcianka na pewno urozmaici niejedną domówkę. „Ego” znajdziemy w cenie do 70 zł.

Ciekawy sposób na wzbogacenie imprezy

Wiele osób lubi spędzać czas ze znajomymi podczas domówek. Muzyka, smaczne jedzenie i dobra zabawa, to przepis na udane spotkanie w bliskim gronie. Ciekawym rozwiązaniem, które urozmaici nam czas, będzie zaopatrzenie się w kilka gier. Warto wybrać takie, w których nie brakuje zabawnych elementów. Dobrze sprawdzą się gry o prostych zasadach i stosunkowo szybkich rundach.

gry na domówkiCiekawym rozwiązaniem będzie gra „5 sekund”, podczas której na pewno nikt nie będzie się nudzić. Jednym z imprezowych klasyków zdecydowanie jest „Taboo” od Hasbro. Dla fanów nieco bardziej dramatycznych gier sprawdzi się „Dylemat wagonika”. Aktualnie w sklepach nie brakuje nowych wersji gier, które możemy kojarzyć z dzieciństwa. Między innymi warto pomyśleć o „Czółku” lub nieco innej wersji kalamburów, czyli „Koncepcie”. Nie brakuje też bardziej dynamicznej planszówki, która ma w sobie także element karcianki, dokładniej mowa o „Party Time”, które imprezę ma nawet w nazwie. Jeżeli jednak chcemy lepiej poznać swoich znajomych, to świetnie w tym przypadku sprawdzi się „Ego”. Wiele gier ma także ciekawe wersje 18+.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również