Grenevia zaimponowała wynikami kwartalnymi – akcje zwyżkują

GPW

Wczoraj po zamknięciu sesji Grenevia opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku. Okazuje się, że zysk spółki w tym okresie znacząco przewyższył oczekiwania analityków, co wywołało wzmożony popyt na akcje tego podmiotu. W efekcie, ich kurs rośnie dziś o ponad 8%.

Grenevia z zyskiem wyższym od rynkowego konsensusu zysk

Z opublikowanego wczoraj późnym popołudniem raportu finansowego wynika wynika, że w trzecim kwartale 2023 roku zysk przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej Grupy Grenevia wyniósł 73 miliony złotych.

Wartość ta jest aż o 23,7% wyższa od zysku netto wypracowanego w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Ponadto, analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 61,1 miliona PLN.

Zysk EBITDA Grupy Grenevia w omawianym okresie ukształtował się natomiast na poziomie 145 milionów złotych, co oznacza jego wzrost w ujęciu rocznym o 57,6%. Co więcej, analitycy oczekiwali, że zysk EBITDA w trzecim kwartale wyniesie 124,3 miliona PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Z opublikowanego raportu wynika też, że zysk operacyjny Grupy Grenevia w trzecim kwartale 2023 roku sięgnął 98 milionów złotych, co jest wartością o 71,4% wyższą od zysku EBIT odnotowanego w analogicznym kwartale 2022 roku. Prognozy analityków ukształtowały się z kolei na poziomie 79,7 miliona PLN.

Przychody Grupy Grenevia w omawianym kwartale wyniosły natomiast 368 milionów złotych, co przekłada się na wzrost rok do roku o 19,9%. Jednocześnie, wartość ta jest nieco od rynkowego konsensusu, który zakładał przychody na poziomie 392,8 miliona złotych.

Przyczyny poprawy rentowności EBITDA grupy

W opublikowanym raporcie możemy również przeczytać, że “rentowność EBITDA poprawiła się o 9 punktów procentowych względem III kwartału roku 2022 i wyniosła 39%, głównie w następstwie poprawy rentowności w segmencie FAMUR oraz PV mimo ujemnej rentowności w segmencie e-mobilność”.

Spółka poinformowała również, że “portfel zamówień Grenevia w segmencie Famur, rozumiany jako dostawy maszyn i urządzeń oraz dzierżawy zgodnie z terminami obowiązywania umów, na koniec września 2023 roku wyniósł około 774 miliony złotych”.

Akcje mocno w górę

Nie ma żadnych wątpliwości, że wyniki kwartalne Grupy Grenevia, przewyższające oczekiwania analityków i ukazujące wzrost przychodów oraz zysków w ujęciu rocznym, zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki drożeją dziś aż o 8,8%.

Wykres akcji spółki Grenevia

Grenevia – podstawowe informacje

Grenevia, dawniej znana jako Famur, jest obecnie ogniwem łączącym inwestorów z zieloną transformacją. Spółka ta powstała w 1922 roku jako producent maszyn górniczych, lecz od maja 2021 roku realizuje ona strategię transformacji w kierunku holdingu inwestującego w zieloną transformację oraz inne perspektywiczne branże przemysłowe.

Pierwszym krokiem w kierunku przekształcenia Grupy Grenevia w holding inwestujący w zieloną transformację było wejście w sektor fotowoltaiczny. Na bazie połączonych zasobów i kompetencji Projekt Solartechnik (PST), TDJ i Grupy Famur powstał podmiot, którego celem strategicznym jest osiągnięcie pozycji lidera kompleksowo realizującego projekty wielkoskalowych farm fotowoltaicznych oraz instalacji fotowoltaicznych średniej wielkości.

Grenevia zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2006 roku. Siedziba spółki mieści się w Katowicach.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments