Według Globant, 34% graczy jest zainteresowanych przeprowadzaniem transakcji kryptowalutowych w metaverse, podczas gdy 16% kupiło w przeszłości NFT.
Gracze chcą kryptowalut
Badanie zostało opublikowane w środę przez firmę Globant. Zostało przeprowadzone przez YouGov. O zdanie zapytano 1000 dorosłych graczy, którzy grają na komputerach PC, konsolach i/lub urządzeniach mobilnych.
Aż 34% respondentów wskazało zainteresowanie przeprowadzaniem transakcji kryptowalutowych w metaverse.
Koncepcja play-to-earn w metaverse jest również stosunkowo dobrze przyjmowana przez graczy, przy czym 40% respondentów twierdzi, że jest „zainteresowana mieszaniem aspektów gry i zarabiania”. 11% osób wskazało, że są bardziej zainteresowane zarabianiem, a 49% stwierdziło, że interesuje je tylko granie.
Ponad połowa (53%) respondentów stwierdziła również, że z radością pracowałaby w wirtualnych światach gier, gdyby mogli zarabiać cyfrową walutę za swoją pracę.
Jeśli chodzi o tokeny niewymienialne (NFT), 16% graczy stwierdziło, że kupiło co najmniej jeden w przeszłości. Nie było jednak jasne, czy chodziło o NFT związane z grami.
Ponad połowa (52%) graczy uważa, że metaverse zmieni branżę gier wideo, a 41% uważa, że metaverse będzie miało pozytywny wpływ na branżę (w porównaniu do 25% osób, które się nie zgadzają z tym zdaniem).
Warto jednak zauważyć, że pomimo 40% respondentów kojarzących technologię blockchain z metaverse, tylko jedna platforma natywna dla blockchain znalazła się na liście najbardziej rozpoznawalnych marek metaverse. Najbardziej rozpoznawalna jest Meta (73%), a następnie twórcy Fortnite, Epic Games (27%), Roblox (21%), The Sandbox bazujący na Ethereum (15%) i twórcy Pokemon Go – Niantic (10%).
Krytyka NFT
Niektórzy konserwatywni gracze wielokrotnie wyrażali swoją niechęć do kryptowalut i NFT, często w odpowiedzi na to, że duże firmy i marki ogłaszają takie integracje ze swoimi liniami produktów.
Krytykują wpływ technologii na środowisko i sugerują, że ma ona negatywny wpływ na wrażenia z gry.
Niedawno twórca gier wideo Mark Venturelli zaatakował NFT podczas brazylijskiego International Games Festival w prezentacji zatytułowanej „Dlaczego NFT to koszmar”.
Venturelli argumentował, że wprowadzenie spekulacyjnej działalności gospodarczej za pośrednictwem NFT zrujnuje doświadczenie osób, które po prostu chcą grać w gry dla zabawy.