Gowin chce sojuszu z Polską 2050 i PSL

183

Coraz częściej mówi się o powstaniu nowego bloku politycznego, w skład którego wchodziłoby Porozumienie i PSL. W tej sprawie wypowiedzieli się też posłowie PSL.

Dwa bloki w centrum

Jarosław Gowin, były już wicepremier i lider Porozumienia, rozmawiał wczoraj z „Super Expressem”. Jego zdaniem kluczem do zwycięstwa nad PiS jest zjednoczenie się opozycji. Docelowo miałyby powstać dwa bloku – centrowy, skupiony wokół PO, i drugi tylko lekko na prawo.

– Mam na myśli PSL, Porozumienie, konserwatywnie nastawioną część samorządowców oraz Szymona Hołownię. Na razie za wcześnie, aby przesądzać o tym, że taki blok powstanie – powiedział.

– Nasza filozofia nie polega na koncentrowaniu się wokół partii, tylko wokół postulatów gospodarczych i ideowych, które wyznaczają granice – skomentował słowa lidera Porozumienia wiceprezes PSL Dariusz Klimczak w rozmowie z PAP.

Dodał, że szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz już od dawna mówi o konieczności powstania dwóch opozycyjnych bloków. Jeden miałby być centrowo-prawicowy (w nim znalazłoby się PSL), a drugi liberalno-lewicowy.

Mamy odpowiednią ilość czasu do wyborów, żeby poszczególne stronnictwa, które funkcjonują na polskiej scenie politycznej – i w parlamencie, i poza parlamentem – się określiły, który do jakiego bloku powinien należeć. Rozumiem, że pan Gowin decyduje się na blok centrowy – dodał Klimczak.

Rozmowy trwają?

Gdy został zapytany, czy wie coś na temat rozmów prowadzonych między liderami PSL, Porozumienia i Polski 2050 poseł ludowców powiedział, że wie, że prowadzonych jest wiele rozmów. – Ale one są na tyle istotne, że o nich się nie mówi poza gremiami, które są tym zainteresowane dla ich skuteczności – dodał Klimczak.

Podobnego zdania jest poseł Marek Sawicki. – My wielokrotnie mówiliśmy, że budujemy umiarkowane centrum, gdzie – jeśli chodzi o poglądy gospodarcze, światopoglądowe i samorządowe – to gdzieś tym środowiskom (PSL, Porozumienie, samorządowcy, Szymon Hołownia) jest ze sobą blisko. Natomiast, czy coś powstanie jednego, czy będzie to pięć różnych ugrupowań, to czas pokaże – powiedział poseł PSL.

Czy więc ostatecznie powyższy scenariusz będzie realizowany? Przekonamy się wkrótce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments