Wraz z początkiem marca 2023 roku, ruszyła 8. edycja Go4Poland organizowanego przez Fundację GPW. Idea programu ma na celu zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu do Polski i podjęcia w niej zatrudnienia.
Udział mogą również brać studenci zagranicznych uczelni, którzy wywodzą się z Polonii. Warunkiem jest znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym. Jaka idea jest tego programu oraz czego mogą się spodziewać uczestnicy najnowszej edycji programu? O tym Krzysztof Kamiński – redaktor Comparic24.tv porozmawiał z Piotrem Krygielem – prezesem Fundacji GPW.
Jaka idea przyświeca programowi Go4Poland – wybierz Polskę?
Celem programu Go4Poland jest zachęcenie Polaków studiujących za granicą, aby po zakończeniu studiów zdecydowali się na powrót do Polski i podjęcie pracy w naszym kraju.
Go4Poland ma zatem stanowić łącznik między polską gospodarką a absolwentami zagranicznych uczelni i zapobiegać drenażowi mózgów.
Ilu studentów/absolwentów do tej pory skorzystało z Go4Poland?
W dotychczasowych siedmiu edycjach Go4Poland udział wzięło prawie 800 osób. Co roku kilkunastu mentorów wspiera uczestników programu, prowadząc indywidualne zajęcia mentorskie.
Co roku wybieranych jest także kilkudziesięciu stażystów. Wyjątkowo dużo chętnych przyciąga staż na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – nawet 20 chętnych na jedno miejsce. Ponadto, co roku 25 osób uczestniczy w szkole letniej Go4Poland.
Czy obecnie Polska jest ciekawą alternatywą dla studentów zagranicznych uczelni?
Wszystko zależy od branży. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że Polska stała się miejscem, którym interesują się największe światowe koncerny, co sprawia, że w naszym kraju pojawiają się prace dla młodych przedstawicieli branży IT oraz inżynierów.
Nie zmienia to jednak faktu, że pod względem wynagrodzenia Polska nadal nie jest w stanie konkurować z najlepszymi, lecz w niektórych branżach zbliżamy się już do średniej europejskiej.
Dodatkowo w Polsce młodzi pracownicy cenią środowisko pracy, work-life balance oraz ciekawe wyzwania zawodowe obecne na naszym rynku. Polski biznes zaczyna być zatem coraz bardziej atrakcyjny dla Polaków studiujących za granicą.
Jedną z cech wyróżniających Go4Poland jest program mentorski. Co go charakteryzuje?
W ramach tego programu, Go4Poland zaprasza do współpracy ekspertów z sektora finansowego i innych gałęzi polskiej gospodarki i stwarza im możliwość współpracy z uczestnikami programu Go4Poland.
Sami uczestnicy mogą dzięki temu natomiast uzyskać możliwość indywidualnych zajęć mentorskich, dzięki którym mogą się wiele nauczyć zawodowo i dowiedzieć o polskim rynku pracy. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem.
Co wyjątkowego nas czeka w 8. edycji Go4Poland?
Już dziś osoby zainteresowane mogą się rejestrować do programu, pojawiają się już w nim pierwsze ciekawe staże. W ramach ósmej edycji programu organizowane będą także kolejne projekty mentoringowe oraz szkoła letnia – w dniach 2-8 września w Warszawie.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej: