Glassnode wskazuje na ciekawe zjawisko dot. bitcoina

Glassnode zauważa zauważalną zbieżność wskaźników bitcoina, co sugeruje, że „dostępna podaż” osiągnęła bezprecedensowe minimum w swoim historycznym trendzie.

Glassnode analizuje przyszłość BTC

Czwarty halving w sieci bitcoina zbliża się wielkimi krokami. Nastąpi za ok. zaledwie 157 dni. W międzyczasie obserwuje się zauważalne ograniczenie podaży bitcoina, które osiągnęło obecnie poziom bezprecedensowy w swojej historii.

Najnowszy raport Glassnode ujawnił, że „dostępna podaż” jest na historycznie niskim poziomie, a tempo „magazynowania dostaw” przewyższa obecną emisję aż 2,4-krotnie.

Raport firmy mówi o trzech kluczowych etapach, z których każdy dostarcza cennych informacji na temat rynku bitcoina. Początkowa dotyczy „dostępnej i aktywnej” podaży, która mierzy wolumen aktywnie znajdujących się w obiegu BTC dostępnych do handlu.

Istotne wskaźniki, jakie analizuje Glassnode, obejmują krótkoterminową podaż posiadaczy, która obecnie znajduje się na najniższym poziomie od wielu lat i wynosi 2,33 miliona BTC. Do tej kohorty zaliczają się coiny mające do 155 dni, które statystycznie są najczęściej wydawane.

Dodatkowe wskaźniki „gorętszej” podaży obejmują coiny młodsze niż miesiąc (1,39 mln BTC) i kontrakty futures Open Interest (0,41 mln BTC), które służą jako reprezentacja „ekspozycji podażowej” na rynkach instrumentów pochodnych. Łącznie ta wielkość „gorącej podaży” stanowi około 5–10% podaży znajdującej się w obiegu, aktywnie uczestniczącej w codziennym obrocie.

Przechodząc do etapu drugiego, pomiar wskaźników fazy „magazynowania i oszczędzania zapasów” ujawnił spadek dostępnej podaży, wskazując na zauważalne wypłacanie BTC z  giełd.

Trzeci etap skupia się na analizie wpływu przepływów kapitału na wycenę rynkową. Po wykorzystaniu Realized Cap jako wskaźnika zastępczego do zrozumienia napływów i odpływów kapitału oraz rotacji aktywów, stwierdzono, że podaż i płynność bitcoina są dość ograniczone.

Halving bitcoina

Halving to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu inwestorów bitcoina. Chociaż ma to miejsce co 210 000 bloków i zmniejsza tempo emisji nowych monet o 50%, dokładna data i godzina nie są znane ze względu na „naturalną zmienność i probabilistyczny charakter bloków wydobywczych”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments