Glapiński znów to zrobił! Stopy procentowe NBP ponownie w dół

Adam Glapiński

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się podczas październikowego posiedzenia po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. W odróżnieniu do decyzji sprzed miesiąca, tym razem obniżka wyniosła jednak zaledwie 25 pb., w efekcie czego stopa referencyjna została obniżona do 5,75 proc. z 6,00 proc.

RPP obniża stopy proc. o 75 pb

Wysokie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego spędzają sen z powiek nie jednemu kredytobiorcy. Rada Polityki Pieniężnej podniosła je bowiem między październikiem 2021 roku a wrześniem 2022 roku aż o 665 punktów bazowych z 0,10 proc. do 6,75 proc..

Tak znaczny wzrost poziomu stopy referencyjnej w naturalny sposób przyczynił się do skokowego wręcz wzrostu obciążeń związanych z utrzymaniem długu. W niektórych przypadkach raty kredytów wrosły bowiem ponad dwukrotnie.

Zdaje się jednak, że kredytobiorcy najgorsze mają już za sobą. Rada Polityki Pieniężnej z przytupem rozpoczęła bowiem cykl luzowania polityki pieniężnej obniżając stopy proc. podczas wrześniowego posiedzenia o aż 75 pb. Wartym podkreślenia jest, iż było to pierwsze posiedzenie od wrzenia 2022 roku, kiedy Rada zdecydowała się zmienić poziom stóp procentowych, zaś po raz pierwszy od maja 2020 roku dokonano ich obniżenia.

Choć wrześniowa decyzja przyczyniła się do skokowego wręcz osłabienia złotego, kilka tygodni później, podczas odbywającego się 3-4 października posiedzenia RPP ponownie obniżyła stopy procentowe. Tym razem skala obniżki wyniosła jednak zaledwie 25 pb., w efekcie czego stopa referencyjna została obniżona do 5,75 proc. z 6,00 proc.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Podczas październikowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 5,80% w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej

W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc powyższe pod uwagę, Rada szacuje, że dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych będzie dalej spadać w kolejnych kwartałach.

– Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – wskazano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Raty kredytów wkrótce zaczną spadać

Warto pamiętać tu jednak o dwóch, niezwykle istotnych kwestiach. Po pierwsze, cykl obniżek stóp procentowych będzie prawdopodobnie o wiele spokojniejszy, niż obserwowany wcześniej ich wzrost. Oznacza to, że na ewentualny powrót stóp proc. do poziomów z 2021 r. będziemy musieli jeszcze sporo poczekać. Po drugie, umowy kredytowe bazują najczęściej na stawkach WIBOR M3 albo M6. Oznacza to, że wysokość rat kredytów aktualizowana jest odpowiednio co trzy bądź sześć miesięcy. Fakt ten sprawia, że na realny spadek wysokości rat kredytów wiele osób będzie musiało poczekać jeszcze nawet kilka miesięcy.

Niemniej jednak, oficjalne rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych bez wątpienia zostanie przyjęte przez kredytobiorców z ulgą. Oznaczać to może bowiem, że najgorsze już za nimi.

Działania RPP rodzą wątpliwości

– Dzisiejsza obniżka o 0,25 punktu procentowego była znacznie łagodniejsza niż ostatnia o 0,75 pp. Sam kierunek ruchu przy inflacji zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego może rodzić jednak wątpliwości. Pamiętajmy, że do normalizacji inflacji jeszcze nam daleko wskazuje w rozmowie z Comparic dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dodając, że aktualna dynamika cen (8,2%) w dużej mierze wynika ze czynników politycznych i quasipolitycznych czyli: VAT na żywność jest czasowo zawieszony. Ceny gazu i prądu również są w wielu segmentach zamrożone.

– Orlen sztucznie zaniża ceny paliw przed wyborami, co doprowadziło do braków na stacjach, które nazywa się “awariami” – dostrzega dr Wojciech Świder.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments