Glapiński (NBP): W oczy zagląda nam groźba deflacji

1455

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się podczas kwietniowego posiedzenia na kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że po tym jak przez pięć lat stopy utrzymywane były na niezmienionym poziomie, jest to już drugie ich „awaryjne” cięcie w ciągu ostatniego miesiąca. Decyzja ta jest o niezwykle zaskakująca, gdyż zdecydowana większość analityków i ekonomistów oczekiwała, że RPP poczeka na dane makroekonomiczne obrazujące wpływ obecnego kryzysu na naszą gospodarkę i decyzję o cięciu stóp podejmie najwcześniej w maju lub czerwcu br.

Stopy proc. NBP najniżej w historii

Dzisiejszą decyzją RPP stopy procentowe zostały obniżone o kolejne 50 punktów bazowych do nastepujących poziomów:

  • stopa referencyjna z 1 proc. do 0,5 proc.
  • stopa lombardowa z 1,5 proc. do 1 proc.
  • stopa depozytowa z 0,5 proc. do 0,0 proc.
  • stopa redyskontowa weksli z 1,05 proc. do 0,55 proc.
  • stopa dyskontowa weksli z 1,1 proc. do 0,6 proc.

Fakt ten sprawia, że stopy procentowe znalazły się na najniższych poziomach w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%.

NBP zrobi wszystko, by ratować polską gospodarkę

Jakby tego było mało, podczas późniejszej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński stwierdzał, że jest gotowy zrobić wszystko by ten kryzys był dla Polski łagodny, byśmy z niego wyszli jak najszybciej i jak najszybciej powrócili na drogę szybkiego rozwoju.

Wskazał on także, że obecny kryzys jest bezprecedensowy, globalny i trudno przewidzieć jego wymiar dodając, iż w oczy zagląda nam groźba deflacji – inflacja jest teraz ostatnim problemem. To będzie trudny i ciężki kryzys, ale mam nadzieje, że wyjście z niego będzie energiczne.

Polska wyjdzie z kryzysu najpóźniej za rok

Negatywne prognozy potwierdził również premier Mateusz Morawiecki, który wskazał, że Polskie PKB ucierpi na kryzysie […] Będzie mocne uderzenie w polski wzrost gospodarczy. […] Jestem przekonany, że wyjdziemy z kryzysu najpóźniej za rok. Ale w jakim kształcie – to zależy od spójności programów zaproponowanych i przedsiębiorców: jak będą walczyć o miejsca pracy w oparciu o ten program.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments