Glapiński: Kryzys? Jaki kryzys?

Udostępnij

Na wrześniowym posiedzeniu członkowie RPP postanowili podnieść stopy procentowe, ale jedynie o 25 pb. Głos zabrał teraz też Adam Glapiński, prezes NBP. Jego słowa mogą zaskakiwać.

Glapiński mówi jak jest?

– Przez ostatnie kwartały podejmowaliśmy – jako RPP – decyzje o zacieśnieniu polityki pieniężnej w warunkach wysokiej inflacji, ale przy korzystnej lub bardzo korzystnej koniunkturze gospodarczej, która utrzymywała się mimo trwającej za naszą wschodnią granicą wojny. Obecnie inflacja nadal rośnie, choć znacznie wolniej niż dotychczas. Sytuacja w gospodarce jest nadal bardzo korzystna, ale widzimy coraz więcej sygnałów wyraźnego spowolnienia aktywności – mówił prezes Glapiński.

W jego opinii w mediach nadużywane jest ostatnio słowo „kryzys”. W Polsce nie ma bowiem kryzysu. Mimo tego nie będzie kolorowo.

– Czekają nas trudniejsze czasy. Całą gospodarkę światową. Jak mówię nas, to nie mam na myśli Polski, bo w Polsce nic osobnego nie występuje. Całą gospodarkę światową, cały świat Zachodu, a nie tylko w Polsce. Ogromne problemy są w Chinach, drugiej gospodarce świata, gdzie sposób walki z Covidem (…) powoduje ogromne problemy – tłumaczył. – Trudniejszy czas polega m.in. na wyższej inflacji, a ta wyższa inflacja zacznie być niedługo jednoczesna ze stagnacją. Ze spowolnieniem wzrostu, a nawet stagnacją. A w niektórych krajach z recesją. W Polsce recesji nie przewidujemy – dodał.

Uważa, że „w Polsce sytuacja jest bardzo dobra koniunkturalna, mamy szybki wzrost gospodarczy, choć zmniejszający się”.

– Kryzysu nie ma, mamy wysoką inflację. Będziemy z tą inflacją walczyć, aż ją zredukujemy do poziomu, który uważamy za przyzwoity, który się mieści w założeniach polityki pieniężnej. I to robimy. I ta podwyżka z wczoraj jest tego kolejnym przykładem – zapowiedział.

– Z naszej perspektywy ważne jest, aby zacieśnienie monetarne w głównych gospodarkach świata przyniosło ograniczenie globalnej presji cenowej. To ona decyduje o poziomie inflacji. Działania w mniejszych krajach nie mają wpływu na globalną inflację – mówił. – Jeśli tam inflacja będzie maleć, to będzie maleć i u nas – dodał prezes NBP.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również