Darmowy rozwój – czyli gdzie znaleźć kursy i szkolenia za free

618

Na przestrzeni ostatnich lat edukacja, w wyniku postępu technologicznego, zmieniła znacząco swoje oblicze. Na lepsze. Bowiem dzięki komputeryzacji i digitalizacji zdobywanie wiedzy stało się o wiele łatwiejsze, szybsze i szerzej dostępne. Obecne tendencje uczyniły proces kształcenia bardziej mobilnym i przyjaznym dla każdego. Co więcej, wobec gwałtownie rosnącej potrzeby rozwoju osobistego oraz doskonalenia kompetencji, a także dużej konkurencji na rynku e-learningowym, coraz częściej możemy natrafić na darmowe kursy i szkolenia – często z certyfikatem.

Gdzie w Internecie znajdziemy możliwość rozwoju bez ponoszenia żadnych opłat? Przekonamy się poniżej, pierwszy istotna platforma edukacyjna znana z darmowych kursów to:

Akademia PARP darmowe internetowe szkolenie

Platforma edukacyjna Akademia PARP oferuje atrakcyjne, przygotowane w ciekawy sposób bezpłatne kursy internetowe dedykowane wszystkim chcącym zdobyć nowe kwalifikacje z obszaru: kompetencji miękkich, marketingu, finansów, prawa i zarządzania. Portal ten oferuje już kilkadziesiąt bezpłatnych kursów, a oferta cały czas się powiększa. Treść kursów jest przedstawiona w sposób interaktywny – materiałem jest prezentacja, której towarzyszy lektor.

Obszerne zagłębienie w temat autora kursu, regularna aktualizacji treści merytorycznej, spora ilość ćwiczeń, symulacji i interaktywnych testów obfitująca w ciekawostki sprawia, że kursy na platformie Akademia PARP są bezdyskusyjnie warte polecenia.

Szkolenia online oferowane przez ten portal edukacyjny kończą się uzyskaniem przez kursanta certyfikatu. Dodatkowo, uczestnicy kursu mają możliwości realnego wpływu na ofertę edukacyjną Akademii PARP – zgłaszając w systemie propozycje tematów przyszłych szkoleń, jak i recenzując już istniejące.

Navoica

Navoica to polska platforma e-learningowa masowych otwartych kursów online (MOOC), której ideą jest prowadzenie bezpłatnej edukacji zdalnej dla wszystkich. Dokładnie rzecz biorąc jest to projekt edukacyjny, który powstał przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Serwis tworzy sieć współpracy uczelni i innych uznanych podmiotów kształcących. Kursy oferowane przez portal Navoica są prowadzone w języku polskim i niektórych językach obcych. Użytkownicy platformy, by uczestniczyć w szkoleniu muszą jedynie zarejestrować się i zapisać na wybrany kurs.

Kursy mają swoje terminy

Co istotne, każdy kurs ma swój termin, w którym trzeba się zapisać. Użytkownik, który przegapi okres realizacji kursu musi poczekać na kolejną edycję szkolenia. Katalog kursów jest dynamiczny i zmienia się z każdym miesiącem. Co jakiś czas powstają nowe kursy, które uczestnik może sortować ze względu na dostępność (nadchodzące/w trakcie) i kategorie dziedzinową. Szkolenia online oferowane przez ten portal edukacyjny kończą się oczywiście uzyskaniem przez kursanta zaświadczenia.

Kursodrom

Kursodrom to platforma z bezpłatnymi zasobami edukacyjnymi, która powstała z myślą o organizacjami pozarządowymi. Na kurs online zapisać się może każdy użytkownik zarejestrowany na portalu. Oferta kursów, webinariów i tak zwanych “pigułek edukacyjnych” jest bardzo szeroka i uniwersalna. Darmowe szkolenia podzielone są na kategorie tematyczne, takie jak choćby rozwój osobisty, zarządzanie zasobami ludzkimi, fundraising, technologie w organizacji, marketing i zarządzanie organizacjami.

Zasobami kursów online w znacznej mierze są filmy edukacyjne, wywiady eksperckie i webinaria. Niektóre kursy zawierają dodatkowe materiały edukacyjne – w postaci prezentacji interaktywnych i certyfikatu ukończenia kursu.

Google Internetowe Rewolucje

Internetowe Rewolucje to darmowe kursy online z certyfikatem od Google. Oferta 28 szkoleń (w tym momencie) dedykowana jest osobom chcącym rozwinąć swoje kompetencje cyfrowe z e-marketingu, technologii komputerowej i kompetencji miękkich. Bezpłatne kursy oferowane przez Google przygotowane są w trzystopniowej skali trudności: początkujący, średni i zaawansowany.

Kursy Internetowe Rewolucje są interaktywne i bogate w treści merytoryczne. Mają logiczny porządek, wysoką jakość i atrakcyjny wygląd. Użytkownik posiadający konto w usługach Google może zapisać się na platformę bezpośrednio po zalogowaniu się. Po porzuceniu kursu zawsze można do niego powrócić – system sam zapisuje postępy kursanta.

Kursy kończą się uzyskaniem certyfikatu od razu po odbytym szkoleniu online. Dokumenty ukończenia szkoleń wydane przez Google z reguły postrzegane są jako prestiżowe i wielu pracodawców z danej branży z pewnością je doceni.

Startup PFR Szkolenie online w formie wideo

Platforma edukacyjna Startup Polskiego Funduszu Rozwoju to portal e-learningowy mający na celu wspierania osób z pomysłem na biznes lub przedsiębiorców pragnących rozwijać się w świecie biznesu. Uczestnictwo w kursach jest bezpłatne, wymaga od użytkowników jedynie samej rejestracji konta i zapisu na szkolenie online. Oferta edukacyjna portalu stale się powiększa i wzbogaca o nowe materiały merytoryczne.

Szkolenia e-learningowe zawarte na platformie zawierają różnorodne zasoby edukacyjne: wideo z komentarzami eksperckimi, materiały szkoleniowe do pobrania, opisy studium przypadku czy testy sprawdzające wiedzę. Darmowe kursy online podzielone są na lekcje i testy, po których ukończeniu uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający realizację kursu.

Class Central – darmowe kursy w językach obcych

Portal Class Central to portal z gigantyczną bazą otwartych kursów online (MOOC), z całego świata, oferowanych między innymi przez takie podmioty, jak edX, Coursera oraz legendarne uniwersytety: Stanford, Harvard czy MIT. Szkolenia prowadzone są w wielu językach obcych – większość jednak w języku angielskim (ponad 10 tysięcy kursów). Ponadto użytkownik ma możliwość skorzystania z szkoleń online w języku hiszpańskim (ponad 800 kursów), francuskim (ponad 700), rosyjskim (ponad 300) i wielu innych.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Zasoby kursów online na portalu Class Center zostały skatalogowane pod względem grup tematycznych. Strona gromadzi najwięcej szkoleń z: zarządzania, nauk społecznych, informatyki, nauk ścisłych, nauk humanistycznych i inżynierii. Z całą pewnością jednak każdy, kto nie ma problemów z językiem angielskim, znajdzie na nim coś dla siebie. Co ważne, szkolenia online oferowane przez ten portal edukacyjny kończą się uzyskaniem przez kursanta certyfikatu.

Udemy – największy portal kursów online na świecie

Na koniec platforma nieco innego typu. Udemy to bezdyskusyjnie światowy lider, jeśli chodzi o ofertę kursów e-learningowych. Na tym portalu znajdziemy ich ponad 180 tysięcy (co miesiąc jednak baza stopniowo się powiększa), a liczba kursantów, którzy założyli na tej platformie konto przekracza 40 milionów.

Płatne i darmowe kursy Szkolenia i kursy online

Należy jednak zaznaczyć, że Udemy oferuje zarówno płatne szkolenia, jak i darmowe kursy online. Ceny tych pierwszych zaczynają się od 32,99 PLN. Oferta bezpłatnych kursów jednak również jest bardzo szeroka, a ponadto trafiają się czasem ograniczone czasowo oferty, w ramach których można otrzymać nawet liczne płatne szkolenia za free – wystarczy tylko się na nie zapisać w czasie takiej oferty.

Wiele osób prowadzących kursy na platformie Udemy to wysoce wykwalifikowani eksperci (choć zawsze warto najpierw zrobić rozeznanie na temat osoby, która przygotowała dany kurs). Szkolenia składają się z nagrań wideo, PDF-ów, a czasami także arkuszy i formularzy, które kursanci wypełniają podczas zajęć.

Najpopularniejsze kategorie kursów Udemy

Wiodące kategorie w katalogu kursów na platformie Udemy to:

  • Projektowanie
  • Programowanie
  • Biznes
  • IT
  • Marketing
  • Rozwój osobisty
  • Fotografia
  • Muzyka.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments