Gdzie są pieniądze z KPO, którymi premier Morawiecki chwalił się Polakom?

Udostępnij

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to polska propozycja odbudowy gospodarki po pandemii i przygotowanie jej na przyszłe ewentualne kryzysy. 1 czerwca 2022 Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, co było istotnym krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 miliarda euro dotacji i 11,5 miliarda euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

Ale jak dotychczas pieniędzy z tego źródła nie ma. Mało tego – rząd nadal nie złożył jeszcze ani jednego wniosku o wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki konsekwentnie obiecuje jednak, że Polska prędzej czy później dostanie pieniądze z KPO. Jego zdaniem będzie to miało miejsce jeszcze przed końcem tego roku roku.

Gdzie zatem znajdują się obecnie pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które Polska miała otrzymać? Z jakiej przyczyny nadal nie zostały one wypłacone? Przekonamy się poniżej:

Polski rząd nadal nie spełnił warunków

Należy przypomnieć, że Komisja Europejska ogłaszając decyzję o akceptacji Krajowego Planu Odbudowy podkreślała, że Polska musi wykazać, że przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy, zostały osiągnięte „kamienie milowe”.

Są one związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji.

Jednym z oczekiwań Komisji Europejskiej była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o Sądzie Najwyższym.

Wypowiedź Ursuli von der Leyen

Pod koniec lipca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie.

Przyznała, że nowa ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jest ważnym krokiem, jednak „nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”.

Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności „nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa”.

Gdzie więc znajdują się środki z KPO?

Rzeczywistość wygląda więc tak, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy cały czas czekają na to, aby zostały wypłacone dla Polski.

Komisja Europejska nie przekazała ich na żaden inny cel i może uruchomić tę procedurę w każdej chwili – o ile tylko polski rząd zrealizuje zakładane w momencie zaakceptowania KPO kamienie milowe. wprost najbogatsi

Co obiecywał premier Morawiecki?

Wypowiedź z sierpnia

Pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki mówił, iż zakłada, że pierwszy wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy, do końca października czy początku listopada.

Rzeczywistość wygląda jednak tak, że mamy już 8 listopada, a pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy wniosek nadal nie został złożony.

Wypowiedź z 21 października

Z tego powodu 21 października szef rządu nieco zmienił ton i oznajmił, że pierwszy wniosek może zostać złożony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Dziś jeszcze nie ma takiej możliwości ze względu na tak zwany fundusz mobilności, który jest właśnie w stadium powoływania.

Konieczne jest także pójście dalej z procesem legislacyjnym ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Premier uznaje natomiast kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości za wystarczająco rozwiązane.

Szef rządu został również zapytany, czy pierwszy wniosek nie jest z góry skazany na porażkę, jako że kamienie milowe dotyczące sądów warunkują wszelkie wypłaty z KPO, a Komisja Europejska cały czas utrzymuje w mocy kary w wysokości 1 miliona euro dziennie za kształt systemu dyscyplinującego sędziów. Z jego odpowiedzi wynikało, że daje on Komisji Europejskiej szansę na pozytywną reakcję.

Wypowiedź z 7 listopada

Z kolei wypowiedź Mateusza Morawieckiego z poniedziałku 7 listopada miała jeszcze inny wydźwięk. Wyjawił on w niej, że w tym tygodniu do Brukseli udaje się minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego rozmowy będą kolejną rundą uzgodnień związaną z Krajowym Planem Odbudowy i mogą uwzględniać nowe zapisy.

Kiedy zatem Polska otrzyma pieniądze z KPO? Młotek prowadzącego licytację leżący na pieniądzach

Jak zatem widzimy, złożenia pierwszego wniosku o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy możemy spodziewać się dopiero po zakończeniu negocjacji w Brukseli.

Należy jednak mieć świadomość, iż jeśli polski rząd rzeczywiście nie spełni kamieni milowych, to unijni urzędnicy mogą zdecydować się wstrzymać całą płatność lub wypłacić tylko część środków.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również