Kawa z Agentem to nowy cykl poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.
Kawa z Agentem
Gdzie się opłaca kupić mieszkanie? Wyliczenia ekspertów
Rosnące stopy procentowe ograniczyły dostęp do rynku mieszkaniowego osobom, które zamierzały sfinalizować ich zakup kredytem hipotecznym. W efekcie, wiele osób nadal wynajmuje lokal, oczekując na poprawę sytuacji na rynku kredytowym.
Rynek wynajmu z kolei przeżywa renesans. Popyt na wynajem zaczął rosnąć wraz z podwyżkami stóp procentowych, a już dziś – po niespodziewanym napływie uchodźców z Ukrainy, którzy też potrzebują lokum – zainteresowanie jest bardzo duże. Czy zatem warto dziś wynajmować mieszkanie, czy lepiej kupić na kredyt, jeśli posiadamy zdolność kredytową?
Gdzie raty kredytu są niższe niż stawki najmu?
Jeśli chodzi o dwupokojowe mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych i przeciętnym standardzie, przy kredytach o stałym oprocentowaniu i 20% wkładu własnego, raty są tańsze niż średnie stawki najmu w czterech z sześciu największych polskich miastach.
Najbardziej opłaca się kupić mieszkanie we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. W przypadku Gdańska, zakup także wypada obecnie minimalnie bardziej korzystnie. W Warszawie i Krakowie średnie stawki najmu są natomiast niższe od rat kredytów na powyższych warunkach.
Warszawski Mordor miejscem do zamieszkania?! Trwają prace nad ustawą
Komitet stały Rady Ministrów zajmuje się obecnie ustawą ułatwiającą przekształcenie opustoszałych biurowców i galerii handlowych na cele mieszkaniowe – tak, jak dzieje się to w innych krajach. Rewolucyjny projekt zakłada umożliwienie przekształcania handlowe i biurowe pustostany na mieszkania, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz załatwiania zgłoszeń.
Według projektu, wszystkie mieszkania będą musiały spełniać odpowiednie standardy, nie będzie zatem zgody na rozwiązania patodeweloperskie. Co istotne, gminy, w zamian za zgodę na przekształcenie biur na mieszkania, otrzymają od inwestora 5% mieszkań, aby przeznaczyć je na lokale komunalne. Ten przepis jest jednak kontrowersyjny i budzi wątpliwości prawne.
Dopłaty do ogrzewania 2022 – dla kogo, ile dofinansowania do ogrzewania?
W 2022 roku dopłaty do ogrzewania będą przysługiwać milionom gospodarstw domowych. W zależności od źródła ogrzewania przewidywana jest różna wysokość dofinansowania.
Dodatek węglowy
Gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem przysługuje dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych. Wnioski o dofinansowanie można składać do 17 września. Łącznie rząd przeznaczył na ten program 11,5 miliarda złotych.
Dofinansowanie innych nośników ciepła
Co w przypadku innych źródeł ciepła? Dofinansowanie w postaci jednorazowego dodatku przewidziane jest również dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wskazują:
- Pellet drzewny – dopłata w wysokości 3000 PLN
- Inny rodzaj biomasy – dopłata w wysokości 3000 PLN
- Słoma lub ziarna zbóż – dopłata w wysokości 3000 PLN
- Olej opałowy – dopłata w wysokości 2000 PLN
- Drewno kawałkowe – dopłata w wysokości 1000 PLN
- Skroplony gaz – dopłata w wysokości 500 PLN.
Wsparcie ma objąć 6,6 miliona gospodarstw domowych. Jego koszt szacowany jest na 9 miliardów złotych.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.