Gdzie najlepiej wymieniać walutę i kryptowalutę?

171

Wymiana walut towarzyszy nam we współczesnym świecie niemal na każdym kroku. Zarówno do celów prywatnych – takich jak wyjazd na wakacje czy robienie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych; ale i oczywiście w biznesie – bardzo wielu przedsiębiorców współpracuje obecnie z zagranicznymi podmiotami. Co więcej. od niedawna na znaczeniu w życiu codziennym zaczęła zyskiwać także wymiana kryptowalut.

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, by wymienić waluty i kryptowaluty. Dotyczy to zarówno tradycyjnych metod stacjonarnych, jak i internetowych – błyskawicznych i bez wychodzenia z domu. Które metody wymiany walut i kryptowalut są jednak najbardziej opłacalne? Przekonamy się poniżej, zacznijmy od sposobu wymiany, który najbardziej kojarzy nam się z walutami, czyli:

Wymiana walut i kryptowalut w kantorze

Wymiana walut fiducjarnych Tabela kursów walut w tradycyjnym kantorze

Pierwszą opcją, która kojarzy nam się z wymianą walut, jest tradycyjny kantor. Jeszcze kilka lat temu był to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na takie działanie. Dziś jednak korzysta z niego już tylko około 20% wszystkich klientów w naszym kraju. Dlaczego?

Ponieważ jest to z reguły najmniej opłacalna metoda wymiany walut. Spready – czyli czyli różnice między kursami kupna oraz sprzedaży – jednak praktycznie zawsze są w tym przypadku wysokie. Wynika to z faktu, iż właściciele kantorów ponoszą koszty związane z wynajmem lokalu, zatrudnieniem pracowników, rachunkami, co ma wpływ na ceny wymiany walut. Co więcej, bezpieczeństwo takiej transakcji można uznać za problematyczną kwestię, ponieważ samodzielnie musimy do takiego punktu dotrzeć i zadbać o transport wymienionych pieniędzy, w ich fizycznej, papierowej formie.

Wymiana kryptowalut

A jak wygląda kwestia kantorów stacjonarnych w przypadku kryptowalut? Z praktycznego punktu widzenia niewiele się one różnią się od typowych placówek wymiany. Można dokonywać ich zakupu lub sprzedaży po aktualnie określonym w punkcie kursie. Płatność może odbywać się zarówno za pomocą walut fiducjarnych jak i cyfrowych. Co ważne, w procesie nie uczestniczą żadni pośrednicy. Co więcej, przy zakupie stacjonarnym można zachować pełną anonimowość. Weryfikacja danych klienta nie funkcjonuje, jeśli wymiana odbywa się na kwotę mniejszą niż 15 tysięcy euro.

Jak łatwo się domyślić, wadą zakupu kryptowalut w kantorze jest spread, który stanowi zarobek kantoru. Zawsze taka metoda jest przez to średnio o 3% bardziej kosztowna niż zakup na giełdzie. Warto dodać, że transakcje realizowane są szybko i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Kupione w nich kryptowaluty możemy przechowywać we własnym portfelu krypto lub ewentualnie wysłać na giełdę.

Wymiana walut i kryptowalut w kantorze internetowym

Wymiana walut fiducjarnych Wymiana walut za pomocą Internetu

Notowania walut w kantorze internetowym przedstawione są zawsze w zrozumiały dla każdego sposób. Bardzo ważną rolę podczas takich transakcji odgrywa także oczywiście niski spread walutowy, ponieważ daje on klientom pewność, że wymieniają walutę po uczciwym kursie. Ile on wynosi? Na popularnych parach walutowych, często nawet zaledwie 0,6%.

Ogromną zaletą kantorów internetowych jest także wygoda transakcji. W tym przypadku działamy w sposób bezgotówkowy – odpada nam więc problem z transportem pieniędzy w ich fizycznej, papierowej formie. Dodatkowo, co bardzo ważne, kantory internetowe podlegają takim samym regulacjom jak ich tradycyjne odpowiedniki, więc ich bezpieczeństwo gwarantują instytucje nadzorujące. Każdy kantor zostaje wpisany przez Narodowy Bank Polski do Rejestru Działalności Kantorowej. Jeśli zaś kantor internetowy prowadzi jeszcze usługi płatnicze, musi zostać zarejestrowany w Komisji Nadzoru Finansowego, a nad ochroną danych osobowych czuwa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Korzystanie z kantorów internetowych jest więc naprawdę łatwe. Wystarczy tylko zarejestrować się w wybranym kantorze online i potwierdzić swoją tożsamość. Jak dokonać transakcji w kantorze internetowym? Po pierwsze, potrzebujemy do tego walutowego konta bankowego, na które będziemy mogli przelać wymienione przez nas środki. Konto musi być oczywiście w tej walucie, która nas interesuje. Jeśli posiadamy tego typu rachunek, to przeniesienie środków z kantoru na nasze konto jest prostą i nieskomplikowaną operacją, która ogranicza się do kilku kliknięć. Księgowanie – tak jak w przypadku bankowości internetowej – może trwać od kilku minut do jednego dnia roboczego – w zależności od szybkości naszego banku.

Wymiana kryptowalut

Nieco inaczej wygląda kwestia kantorów internetowych w przypadku kryptowalut. Oczywiście tutaj także dokonuje się ich zakupu lub sprzedaży po aktualnie określonym w serwisie kursie, a płatność może odbywać się zarówno za pomocą walut fiducjarnych jak i cyfrowych i w procesie nie uczestniczą żadni pośrednicy. Jednak, co bardzo ważne, już od kwoty 1000 lub 4000 złotych (zależnie od oferty) wymagane jest przesłanie skanu dowodu tożsamości, tak jak ma to miejsce w przypadku zakładania konta na giełdach.

Cały proces zakupu jest niezwykle prosty. Przy transakcji anonimowej nie zakładamy nawet konta, tylko podajemy adres email lub też dodatkowo numer telefonu, wybieramy kryptowalutę która nas interesuje, określamy jaką jej ilość chcemy kupić, realizujemy transakcje poprzez dokonanie przelewu internetowego lub płatności BLIK i zakupione kryptowaluty zostają przesłane na wskazany przez nas adres cyfrowego portfela krypto lub na giełdę. W przypadku wyższej kwoty, najpierw zakładamy konto przechodząc weryfikację polegającą na przesłaniu skanu dowodu tożsamości, następnie wpłacamy pieniądze na nasze konto i możemy dokonać transakcji.

Należy także zwrócić tutaj uwagę na zabezpieczenia oferowane przez dany kantor internetowy. Wybrany serwis powinien gwarantować dwupoziomowe uwierzytelnienie, bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także ochronę zgromadzonych środków. Jeśli tego nie oferuje, lepiej poszukać innej platformy, konkurencja na tym rynku jest naprawdę duża.

Co więcej, w tym przypadku także wadą jest spread – wynoszący średnio 2% więcej niż ma to miejsce przy wymianie na giełdzie. Kupione w internetowych kantorach kryptowaluty możemy przechowywać we własnym portfelu krypto lub ewentualnie wysłać na giełdę.

Wymiana walut w banku

Wciąż wielu klientów decyduje się także na wymianę waluty w banku. Takie rozwiązanie jednak dziś wypada jednoznacznie niekorzystnie. Spready są najczęściej porównywalne do tych u tradycyjnych kantorów stacjonarnych. Ponadto, większość banków oferuje przeważnie wymianę jedynie najpopularniejszych walut. Jeśli już jednak mają w swojej ofercie bardziej egzotyczne jednostki monetarne, to często spread na nich może być wprost kolosalny – zdarza się, że przekracza nawet 7%.

Wymiana kryptowalut na giełdzie

Ponad 80% nabywców kryptowalut kupuje je na giełdach. Osoby, które miały wcześniej do czynienia z rachunkiem maklerskim i handlem akcjami, powinny tu czuć się jak w domu. Na giełdzie mamy pewność, że wymieniamy nasze kryptowaluty po aktualnie najlepszym kursie (oczywiście w ramach danej platformy, bowiem między nimi pojawiają się mniejsze lub większe różnice). Na świecie istnieje ich już tysiące, zdecydowanie największą jest Binance. Kolejne duże i zaufane platformy wymiany kryptowalut to:

  • Kraken
  • Coinbase
  • Huobi
  • Bittrex

W Polsce największą giełdą kryptowalut jest Zonda (dawniej nazywała się BitBay).

Jak to działa?

Aby wymienić kryptowaluty za pomocą giełdy, należy się zarejestrować i przejść proces weryfikacji, najczęściej trzeba przesłać zdjęcie dowodu osobistego. Płatność za niego może przybrać różne formy. Na niektórych giełdach dostępna jest opcja zasilenia swojego konta za pomocą przelewu, obciążenia karty kredytowej lub użycia PayPal. Na innych z kolei operuje się wewnętrznymi walutami, które służą do obrotu na platformie. Na Binance obowiązują obie opcje, lecz w przypadku korzystania z Binance Coin (BNB) koszty transakcyjne są o połowę niższe. Przy wyborze odpowiedniej giełdy najlepiej zdecydować się na taką, która cieszy się odpowiednią renomą, użytkownicy mają o niej pozytywne opinie oraz posiada skuteczny system ochrony przed hakerami.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut Zdecentralizowana giełda kryptowalut i symbol Bitcoina

Alternatywą do standardowych platform wymiany są również zdecentralizowane giełdy kryptowalut nazywane DEX-ami. Są to platformy wymiany cyfrowych monet, które funkcjonują bez pośredników w postaci operatora i władzy centralnej. Handel odbywa się więc peer-to-peer, czyli bezpośrednio między zainteresowanymi stronami, którym odpowiadają warunki transakcji. Z tego względu użytkownicy nie muszą przenosić swoich kryptowalut i tokenów jako depozytu na giełdę, co zmniejsza ryzyko kradzieży lub ataku hakerów na jej serwery. Decentralizacja handlu zapobiega również potencjalnym manipulacjom cenowym lub sfałszowanym obrotom handlowym.

Jak to działa?

Skoro taka giełda nie przyjmuje od nas cyfrowych aktywów to w jaki sposób dochodzi do wymiany? Korzystając z platformy tego typu cały czas jesteśmy w posiadaniu kluczy prywatnych do naszych środków, zaś giełda nie ma do nich dostępu, co jest bardzo istotne. Z tego względu wymaga ona od nas synchronizacji bezpośrednio z naszym portfelem, w którym to my podpisujemy transakcję wymiany.

Większość platform obsługuje najpopularniejsze portfele, w tym również sprzętowe, niektóre oferują jeszcze inne, własne rozwiązania, w których mamy pełen dostęp do środków. Sama transakcja obsługiwana jest na zasadzie inteligentnego kontraktu, który gwarantuje, że obie strony wywiążą się z założeń. W praktyce oznacza to, iż obie strony prześlą sobie wzajemnie ustaloną liczbę kryptowalut lub tokenów. W ten sposób ryzyko, że ktoś prześle swoje środki, a druga strona transakcji okaże się oszustem, zostało wyeliminowane.

Najpopularniejsze zdecentralizowane platformy wymiany kryptowalut to Uniswap, PancakeSwap i Sushiswap.

Gdzie zatem najlepiej wymieniać walutę i kryptowalutę? Proces wymiany walut

W przypadku walut, najlepszy kurs uzyskamy z reguły w kantorze internetowym. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność posiadania walutowego konta bankowego, na które będziemy mogli przelać wymienione przez nas środki – oczywiście w interesującej nas walucie. Z tego powodu wielu z nas może być “skazanych” na korzystanie z usług kantorów stacjonarnych, aby otrzymać daną walutę w gotówce.

W przypadku kryptowalut, najbardziej opłacalna jest ich wymiana na giełdzie. Jeśli zależy nam na anonimowości i jak najmniejszej liczbie formalności w przypadku wymiany jednej kryptowaluty na drugą, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze zdecentralizowanej giełdy kryptowalut. Jeśli jednak chcemy kupić cyfrowe monety za walutę fiducjarną, to pozostaje nam opcja tradycyjnej giełdy kryptowalut lub – jeśli zależy nam na anonimowości i minimalnej liczbie formalności a kwota wymiany jest stosunkowo niska – wymiany w kantorze kryptowalut. W tym drugim przypadku należy jednak się liczyć z mniej opłacalnymi kursami.

Jak zatem widzimy, praktycznie każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments