Gdzie na narty w Polsce – najlepsze kurorty narciarskie

Udostępnij

- Advertisement -Invest Cuffs 2025

gdzie na narty w PolsceSezon narciarski 2020/2021 jest zupełnie inny niż wszystkie w latach poprzednich. Wszystko przez epidemię koronawirusa, która nie ustępuje, a wprowadzane przez rząd obostrzenia pokrzyżowały plany miłośnikom zimowego szaleństwa. W końcu 12 lutego 2021 r. ponownie otwarto stoki narciarskie i fani narciarstwa i snowboardu w końcu mogą poszaleć. Tym bardziej, że w tym roku zimowa aura wyjątkowo dopisała i warunki są wręcz idealne do jazdy na nartach. W takim razie, jakie są najlepsze miejsca na narty w Polsce? Zostaną one zaprezentowane poniżej.

Białka Tatrzańska – narty w najpopularniejszym ośrodku w Polsce

Słynna Białka Tatrzańska, znajdująca się na Podhalu łączy wyciągiem orczykowym 3 stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę i Kotelnicę. Łącznie znajdują się tutaj 23 trasy o łącznej długości niemal 16 kilometrów, na które narciarze mają wstęp na jednym karnecie. Dotarcie na stok ułatwia sieć 8 kolejek krzesełkowych i 11 wyciągów. Ośrodek dysponuje również jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemem naśnieżania tras.

Białka Tatrzańska uchodzi za doskonałą bazę dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Miłośnicy szusowania mogą skorzystać także ze szkółki narciarskiej, wypożyczalni sprzętu oraz licznych punktów gastronomicznych.

Zakopane-Kasprowy Wierch – jazda z wysokiego szczytu

Położony w Zakopanem szczyt Kasprowy Wierch to zdaniem wielu miłośników narciarstwa jedyna góra w Polsce, która warunkami jazdy przypomina te znane z Alp. Duża wysokość sprawia, że sezon narciarski trwa tu nawet do maja. Dotarcie na stok ułatwiają 4-osobowe wyciągi krzesełkowe oraz stary wyciąg z drewnianymi krzesełkami.

Z Kasprowego Wierchu można zjechać dwoma trasami: Gąsienicową i Goryczkową. Rozpoczynają się one na wysokości ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza. Już sam wjazd na szczyt gondolą z panoramicznymi szybami pobudza wyobraźnię i podnosi adrenalinę przed zjazdem.

Trasy te przedłużone są nartostradami umożliwiającymi zjazd do Kuźnic. Obydwie są przeznaczone dla doświadczonych narciarzy – określane są mianem trudnych, a nawet bardzo trudnych przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Choć Kasprowy Wierch ze swoją niezbyt rozbudowaną infrastrukturą pozostaje dziś w tyle za nowoczesnymi ośrodkami, to wciąż cieszy się sympatią wiernych fanów, którzy określają go świętą górą polskiego narciarstwa. Zdecydowanie ta jedna z najtrudniejszych tras w naszym kraju jest najważniejszym miejscem w kontekście zagadnienia “narty Zakopane”.

Czarna Góra – narty w Masywie Śnieżnika

Czarna Góra to nowoczesny ośrodek narciarski położony w Masywie Śnieżnika, we wschodniej części Sudetów. Łączna długość tras, o różnej skali trudności, wynosi ponad 9200 metrów. Większość z nich jest sztucznie dośnieżana. Część z nich jest także profesjonalnie doświetlana.

Narciarze mogą skorzystać z 3 kolei linowych z ocieplanymi i osłoniętymi od wiatru kanapami oraz 8 wyciągów narciarskich o długości od 74 do 1114 metrów. Atrakcją Czarnej Góry jest także ultranowoczesna superszybka kolej linowa – Luxtorpeda. Kolejka w ciągu godziny może dowieźć na stok 3 tysiące osób. Czarna Góra to także miejsce przyjazne snowboardzistom.

Ponadto w infrastrukturze znajduje się również parking, który pomieści 900 aut oraz liczne punkty gastronomiczne. To idealne miejsce dla każdego – różnorodne trasy nie znudzą się nawet doświadczonym narciarzom, a w stawianiu pierwszych kroków pomoże początkującym pobliska szkółka narciarska.

Dla odmiany, narty zjazdowe można także zamienić na biegowe. To właśnie w tym rejonie istnieje największa w kraju sieć tras narciarstwa biegowego.

Szczyrk – narty w stolicy Beskidu Śląskiego

Po trwającym lata zastoju, Szczyrk dziś prężnie rozwija się i dysponuje ultranowoczesną infrastrukturą narciarską. Narciarze na jednym karnecie mogą jeździć na trasach należących do trzech ośrodków: Szczyrk Mountain Resort, Centralnego Ośrodka Sportowego oraz Beskid Sport Arena.

Wyciągi narciarskie w Szczyrku kuszą ogromnym potencjałem, w którym odnajdą się początkujący i bardziej ambitni miłośnicy zróżnicowanych pod kątem trudności tras. A tych w ośrodku czeka ponad 40 kilometrów, z czego 8 kilometrów jest dodatkowo oświetlonych po zmroku, co ucieszy fanów nocnego zjeżdżania.

W skład kompleksu wchodzą dwa wyciągi krzesełkowe oraz sześć wyciągów orczykowych. Narciarze mogą skorzystać również z 10-osobowej kolei gondolowej z lokalizacji Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską oraz z 6-osobowej kolei krzesełkowej z Soliska na Halę Skrzyczeńską.

Do dyspozycji miłośników szusowania pozostaje 17 tras, w tym 4 trasy czerwone. Każda trasa jest przygotowana przy pomocy ratraków, a jeśli zajdzie taka konieczność – sztucznie naśnieżana. Obiekt dysponuje parkingiem, licznymi punktami gastronomicznymi oraz wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską. Co więcej, dla wygody narciarzy w mieście uruchomiono darmowy skibus.

Szklarska Poręba – narty dla wymagających w Karkonoszach

Dość kameralny ośrodek Ski Arena Szrenica to 5 malowniczych tras o łącznej długości 12 km. Zjazdy ze stoków Szrenicy i Łabskiego Szczytu to propozycja zwłaszcza dla doświadczonych narciarzy – 2 z tras oznaczone są jako trudne, a 1 z homologacją FIS jako bardzo trudna. Pozostałe dwie są łatwe, więc każdy znajdzie w Szklarskiej Porębie coś na miarę swoich umiejętności.

Wszystkie trasy są na bieżąco naśnieżane i poruszać się można między nimi za pomocą 2 kolejek linowych i 5 wyciągów narciarskich. Najdłuższa trasa – nartostrada Lolobrygida ma długość ponad 4400 metrów. Wszystkie szlaki są dośnieżane.

Ośrodek Szrenica w Szklarskiej Porębie to istny raj dla bardziej zaawansowanych narciarzy zjazdowych, którzy swoje umiejętności mogą sprawdzić na legendarnej „Ścianie”. Jest to najbardziej stroma trasa w Polsce, gdzie nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%.

Oprócz nart zjazdowych w Szklarskiej Porębie można także spróbować swoich sił w na nartach biegowych. W tej miejscowości czekają doskonale przygotowane trasy do narciarstwa biegowego

Karpacz – narty w Karkonoszach tuż pod Śnieżką

Kolejnym wielkim i słynnym ośrodkiem jest Kopa w Karpaczu. Na narciarzy czeka tu blisko 9 kilometrów nartostrad i 7 wyciągów, w tym ponad 2-kilometrowy wyciąg „Zbyszek”, wwożący fanów szusowania na sam szczyt Małej Kopy. Wytyczona z niej nartostrada dostarczy sporo adrenaliny zwłaszcza zaawansowanym narciarzom. Jednak każdy z nich znajdzie wśród dostępnych tu sześciu tras tę odpowiednią dla siebie.

Dla fanów jazdy na snowboardzie przygotowano też specjalną rynnę, na której mogą doskonalić triki. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szusowaniem na stokach mogą skorzystać z usług szkółki narciarskiej i snowboardowej. Przy ośrodku Karpacz Ski Arena działa także wypożyczalnia sprzętu.

Malowniczo położony kurort narciarski na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego przypadnie również do gustu miłośnikom pieszych wędrówek. Przy górnej stacji „Zbyszka” wiedzie czarny szlak turystyczny na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów.

Bukowina Tatrzańska – narty dla całej rodziny

Bardzo popularna Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski znajdująca się w Bukowinie Tatrzańskiej, jak sama nazwa wskazuje to ośrodek nastawiony przede wszystkim na rodzinne szusowanie. Stok położony jest na łagodnych zboczach Wierchu Rusińskiego. Możemy liczyć tu na idealne warunki do zjazdów, bez względu na wiek i poziom zaawansowania.

Działa tu 5 wyciągów, w tym 2 krzesełkowe (4-osobowy i 6-osobowy Porsche Design), 2 orczykowe, a także specjalny wyciąg taśmowy dla dzieci Baby Lift (50 metrów). Dla bezpieczeństwa początkujących wyciąg szkoleniowy oddzielony jest od głównej trasy. Pięć tras zakwalifikowanych jest jako łatwe i oznaczonych kolorem niebieskim, mają one od 120 do 1200 metrów. Każda z nich jest sztucznie naśnieżana, ratrakowana oraz oświetlana, co zapewnia komfortowe warunki także dla tych, którzy na nartach nie czują się jeszcze pewnie.

Dla młodych i spragnionych wrażeń dostępny jest też tor do snowtubingu (zjazdy na oponach). Można też skorzystać z oferty renomowanej wypożyczalni sprzętu oraz szkoły narciarskiej i snowboardowej z wykwalifikowanym personelem. Na górze stoku znajdziemy z kolei karczmę regionalną.

Zieleniec – narty w Dusznikach-Zdrój z prawdziwie alpejskim mikroklimatem

Ośrodek Zieleniec Ski Arena znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej, w Dusznikach-Zdrój. Znajdują się tutaj aż 34 trasy o łącznej długości 23 kilometrów. Większość tras (dokładnie 22) jest doświetlana, dzięki czemu to ośrodek chętnie wybierany przez amatorów jazdy wieczornej. Dobre warunki do jazdy znajdą w Zieleńcu zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Ośrodek dysponuje także czarną trasą.

Śnieg zalega tutaj nawet 5 miesięcy w roku. Zieleniec to jeden z największych, a przy okazji najbardziej nowoczesnych ośrodków w kraju. Dotarcie na stok ułatwia 29 wyciągów:

  • 1 gondolowy
  • 4 krzesełkowe
  • 18 talerzykowych
  • 4 taśmy
  • 2 wyciągi orczykowe

To, co jednak wyróżnia Zieleniec na polskiej mapie białego szaleństwa, to wyjątkowy mikroklimat, sprzyjający wydajności na stoku i szybszemu ładowaniu baterii. Malownicze położenie głęboko w górach sprawia, że nie bez powodu jest on porównywany z alpejskimi miejscowościami. Atmosferą miasteczka warto zachwycać się nie tylko na stokach Zieleńca, ale i na aż 200 kilometrach tras do narciarstwa biegowego.

Teraz już wiesz gdzie najlepiej wybrać się na narty w Polsce. Niezależnie od tego czy jesteś początkującym czy ponadprzeciętnie doświadczonym narciarzem, na wyżej zaprezentowanej liście znajdziesz najlepsze kurorty narciarskie dla siebie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również