Czym są Game Passy i jakie dają korzyści?

256

Nie da się ukryć, że gry wideo są dziś naprawdę drogie. Zwłaszcza produkcje AAA w wydanie na konsole. Nie każdemu z nas uśmiecha się zapłacić około 300 złotych za najnowszą głośną premierę, którą – jak się później okaże – jesteśmy w stanie ukończyć w zaledwie 8 godzin.

Granie nie musi być jednak kosztowną rozrywką. Kilka lat temu z pomocą entuzjastom gamingu przyszedł Microsoft, oferując swoją abonamentową usługę Xbox Game Pass, która dziś – w różnych wariantach – jest dostępna zarówno na konsole Xbox jak i tradycyjne PC (z oprogramowaniem Windows 10 lub 11). Na czym to rozwiązanie polega i jakie daje możliwości? Ile kosztują abonamenty Xbox Game Pass? Czy korzystanie z tej usługi się opłaca? Odpowiedzi na te pytania zaprezentujemy poniżej:

Xbox Game Pass – co to? Zadowolony gracz na PC

Game Pass to wyjątkowa usługa dla graczy, która redukuje, a w wielu przypadkach wręcz eliminuje konieczność kupowania gier na własność. Usługa ta nazywana jest „Netflixem dla gier” lub “Spotify dla gier”, gdyż w ramach płatnej subskrypcji otrzymujemy dostęp do ponad 400 tytułów, które możemy bez żadnych ograniczeń zainstalować i cieszyć się rozgrywką na najwyższym poziomie, uruchamiając gry na komputerze z oprogramowaniem Windows 10 lub 11 albo konsoli Xbox – oczywiście dopóki opłacamy abonament.

Rodzaje Game Passów

Aktualnie dostępne są trzy warianty usługi Game Pass:

 • Xbox Game Pass Konsola
 • Xbox Game Pass PC
 • Xbox Game Pass Ultimate.

Pierwszy wariant skierowany jest dla graczy posiadających konsole: Xbox One, Xbox Series X lub Xbox Series X. Xbox Game Pass PC – jak sama nazwa wskazuje – to usługa dla osób preferujących granie na PC.

Xbox Game Pass Ultimate – najwięcej możliwości

Z kolei Xbox Game Pass Ultimate oferuje dostęp do wszystkich gier z abonamentu zarówno na wyżej wspomniane konsole jak i PC. Ponadto, warto mieć świadomość, że wariant ten zawiera subskrypcję Xbox Live Gold umożliwiającą granie online na konsoli Xbox. W ramach tego pakietu dostępna jest również usługa grania w chmurze na urządzeniach mobilnych za pomocą Xbox Cloud Gaming.

Oferta Xbox Game Pass

Lista gier dostępnych w usłudze Xbox Game Pass liczy obecnie ponad 400 różnych pozycji i stale się powiększa. Ponadto, została stworzona z myślą o bardzo szerokiej grupie odbiorców. Microsoft umieścił na niej liczną reprezentację różnych gatunków – od modnych strzelanek i szalenie popularnych tytułów RPG, przez emocjonujące symulatory sportowe i wyścigowe, strategiczne pozycje typu tycoon lub RTS oraz klasyczne platformówki, aż po fascynujące niezależne, niszowe produkcje.

Oferta Xbox Game Pass obejmuje nawet produkcje Electronic Arts (w przypadku wariantów Xbox Game Pass PC i Xbox Game Pass Ultimate). Subskrybenci usługi Microsoftu mogą również liczyć na szereg atrakcyjnych bonusów, takich jak na przykład oferty partnerskie, materiały eksploatacyjne czy różnego rodzaju dodatki do gier.

Największe hity Microsoftu dostępne w Game Pass już w dniu premiery

Warto również wiedzieć, że wiele gier zostaje dodawanych do usługi Xbox Game Pass już w dniu premiery. Dotyczy to przede wszystkim tytułów wydawanych przez Microsoft. Pod skrzydłami giganta znajdują się też takie studia jak Obsidian, Rare, 343 Industries, Ninja Theory, inXile Entertainment, Playground Games, The Initiative czy Mojang.

Najpopularniejsze gry obecnie oferowane w Xbox Game Pass Postacie z z gry Halo

Najpopularniejsze obecnie gry znajdujące się w usłudze Xbox Game Pass to:

 • Halo Infinite
 • GTA: San Andreas – The Definitive Edition
 • Mortal Kombat 11
 • Among Us
 • It Takes Two
 • Microsoft Flight Simulator
 • Forza Horizon 5
 • Minecraft
 • Control
 • DOOM Eternal
 • Sea of Thieves
 • Star Wars Jedi: Upadły zakon
 • The Sims 4
 • Titanfall 2
 • Unravel Two
 • Quantum Break
 • Gears 5
 • FIFA 21
 • F1 2021.

Niektóre gry dostępne tylko przez określony czas

We wszystkie pobrane i zainstalowane gry mamy możliwość grania offline lub online (na konsolach Xbox tylko w przypadku wykupionego abonamentu Xbox Live Gold lub subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate) tak długo, jak pozostają one obecne w katalogu Xbox Game Pass. Większość tytułów dostępna jest w usłudze Xbox Game Pass przez co najmniej pół roku, więc czasu na rozgrywkę nie powinno zabraknąć.

Niestety, gdy gra zniknie z katalogu, tracimy możliwość grania w ten tytuł – nawet gdy wciąż płacimy abonament. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas jej zakup na własność. Co ważne, jako użytkownik Xbox Game Pass otrzymujemy również dostęp do wielu zniżek na gry w sklepie Microsoftu. Warto jednak wiedzieć, że część gier – w tym wszystkie wydawane przez Microsoft, czyli serie Forza, Halo czy Gears of War, są stale dostępne w usłudze Xbox Game Pass i nie zostaną wykreślone z jego oferty.

Ile kosztuje Xbox Game Pass? Kobieta gra na konsoli

Za ogromny atut usługi Xbox Game Pass uchodzi jej koszt. Podstawowy cennik prezentuje się następująco:

 • Xbox Game Pass PC – 39.99 PLN miesięcznie
 • Xbox Game Pass Konsola – 40 PLN miesięcznie
 • Xbox Game Pass Ultimate – 54,99 PLN miesięcznie.

Pierwszy miesiąc za symboliczną opłatą

Dodatkowo, w przypadku wariantu Xbox Game Pass Ultimate i Xbox Game Pass PC za pierwszy miesiąc korzystania z usługi zapłacimy zaledwie 4 złote.

Automatyczne odnawianie subskrypcji

Warto zaznaczyć, że Xbox Game Pass działa na zasadzie automatycznie odnawiającego się abonamentu, czyli określona kwota za daną subskrypcję jest pobierana z naszego konta co 30 dni. Co ważne, w każdej chwili i bez żadnych konsekwencji możemy jednak zrezygnować z dalszego korzystania. Wówczas możesz grać do końca opłaconego okresu, a po tym czasie stracimy dostęp do pobranych tytułów.

Jak korzystać z Xbox Game Pass?

Najpierw musimy założyć konto Microsoft, następnie podpiąć do niego kartę kredytową lub płatniczą i wykupić subskrypcję. Następnie uzyskujemy dostęp do katalogu dostępnych gier, który możemy przeglądać na komputerze (w sklepie Microsoft), na konsoli (w sklepie z grami) oraz na smartfonie. Istnieje nawet specjalna aplikacja mobilna, ułatwiająca wyszukiwanie gier i instalowanie ich na wybranej konsoli Xbox.

Co bardzo ważne, gdy korzystamy z usługi Xbox Game Pass połączenie z Internetem jest wymagane tylko do pobrania i instalacji gry na konsoli lub komputerze. Po instalacji, możemy grać w każdy zainstalowany tytuł kiedy i gdzie chcemy, nawet bez połączenia z siecią. Internet oczywiście wymagany jest do rozgrywki w trybie online.

Czy Xbox Game Pass się opłaca? Trójka przyjaciół gra na konsoli

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Xbox Game Pass to w tym momencie niezwykle kusząca oferta dla graczy. Za niewielki miesięczny koszt abonamentu otrzymujemy dostęp do setek ciekawych produkcji, a oferta cały czas jest aktualizowana i rozszerzana o nowe tytuły, a w wiele z nich możemy za pomocą tej usługi zagrać już w dniu premiery.

Można zatem powiedzieć, że przy obecnych cenach gier, usługa Xbox Game Pass jest w zasadzie pozbawiona wad i każdy entuzjasta gamingu korzystający z PC lub konsoli Xbox (obecnej lub poprzedniej generacji) powinien tę usługę przynajmniej przetestować – pierwszy miesiąc kosztuje zaledwie 4 złote.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments