Poznaj niezbędne gadżety na okres grzewczy

400

W minionym miesiącu rozpoczęliśmy kolejny okres grzewczy. To dość trudny i specyficzny czas, który może znacząco wpływać zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Nie dość, że samo ustawienie grzejników na optymalną temperaturę stanowi często poważne wyzwanie, to jeszcze należy wziąć pod uwagę kilka innych aspektów, takich jak nieodpowiednie nawilżenie powietrza (co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie), ryzyko zwiędnięcia domowych roślin czy gigantyczne rachunki za ogrzewanie.

Jak sobie zatem radzić, aby te wszystkie czynniki nie stanowiły większego problemu? Z całą pewnością przyda się tutaj do pomocy kilka domowych gadżetów. O jakich urządzeniach mowa? Przekonamy się poniżej. Pierwszy z nich to:

Oczyszczacz powietrza Grafika prezentująca działanie oczyszczacza powietrza

Okres grzewczy niestety w Polsce nieodzownie łączy się ze wzrostem ilości szkodliwego pyłu PM2.5 w atmosferze, czyli smogu. Zanieczyszczenia niemal od razu otulają gęstą mgłą nasze miasta. Na tym się jednak nie kończy – szkodliwy pył dostaje się także do naszych domów i mieszkań. Najlepszym sposobem, aby sobie z tym radzić jest nabycie oczyszczacza powietrza. Taki sprzęt skutecznie pochłania smog, ale i kurz, roztocza, sierść zwierząt oraz inne alergeny i lotne związki organiczne z dymu drzewnego czy tytoniowego.

Wybór odpowiedniego oczyszczacza

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim należy pamiętać, że to urządzenie kupuje się do jednego pomieszczenia. Nie ma co liczyć na to, że urządzenie pozostawione w jednym pokoju poradzi sobie z wyeliminowaniem szkodliwych substancji w całym domu. W mieszkaniu jest to jednak możliwe, lecz najlepiej co jakiś czas go przestawiać do różnych pomieszczeń.

Ważnym parametrem jest wydajność (CADR), która informuje o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w miejscu, gdzie zanieczyszczenie jest duże, wartość CADR powinna być jak najwyższa.

Nawilżacz powietrza Pracujący nawilżacz powietrza

Problem kiepskiej jakości powietrza w sezonie grzewczym niestety nie kończy się, gdy kupimy oczyszczacz. Dochodzi tutaj jeszcze kwestia niskiego poziomu wilgotności, za który odpowiadają oczywiście odkręcone grzejniki. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu są nawilżacze powietrza.

Wszystkie dostępne na rynku nawilżacze powietrza wykorzystują podczas swej pracy wodę. Niektóre z nich mogą pracować ze zwykłą wodą z kranu (wówczas na ogół mają filtr wapienny), inne potrzebują wody destylowanej lub przegotowanej. Są też takie urządzenia, działające automatycznie, gdyż mają wbudowany czujnik wilgotności. Prawie we wszystkich nawilżaczach wilgotność można regulować termostatem. Pozwala to utrzymywać ją na stałym, raz ustawionym poziomie. Dodatkowo, nawilżacze mogą mieć też wyświetlacz pokazujący wartość nawilżania.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Generalnie nawilżacze powietrza dzieli się na trzy rodzaje:

  • Parujące (ewaporacyjne)
  • Ultradźwiękowe
  • Termiczne (parowe).

Nawilżacze parujące (ewaporacyjne)

Każdy z powyższych typów ma swoje wady i zalety. Nawilżacze ewaporacyjne zbudowane są z pojemnika na wodę, turbiny tłoczącej powietrze oraz filtra. Filtr ten wykonany jest z higroskopijnego materiału. Zasysane przez nawilżacz powietrze ulega nawilżeniu, oczyszczeniu i wydaleniu na pomieszczenie, przy czym proces parowania nie jest zauważalny.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe wyposażone są w precyzyjne sterowniki, dzięki którym intensywność nawilżania zawsze dostosowana jest do wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Proces nawilżania zachodzi poprzez oddziaływanie ultradźwięków na wodę.

Nawilżacze termiczne (parowe)

Nawilżacze termiczne wyposażone są w zbiornik, w którym zamontowana jest grzałka. Grzałka ta podgrzewa wodę i doprowadza ją do wrzenia. Gotująca się woda paruje, a wydobywająca się z urządzenia para – nawilża powietrze. Niestety, wydobywająca się z nich para może poparzyć. Nie są zatem polecane do domów, w których mieszkają dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Przed zakupem nawilżacza powietrza należy przede wszystkim znać kubaturę pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. Ponadto, ze względów ekonomicznych warto zwracać uwagę na zużycie energii elektrycznej, częstotliwość czyszczenia oraz wymiany filtra.

Nebulizator Nebulizator

Nebulizator to urządzenie, które zdecydowanie powinno znajdować się w każdym domu, a jego zalety w największym stopniu dostrzegamy właśnie w okresie grzewczym. Składa się ono z podajnika na lek, a także maski lub ustnika. Jak przebiega nebulizacja? Wystarczy wlać do środka wybrany lek, włączyć sprzęt, założyć maskę na twarz i głęboko oddychać. Metoda szybka, prosta i niezwykle skuteczna.

Nebulizacja jest to terapia inhalacyjna. Zabieg ten polega na dostarczeniu leków w postaci aerozolu do dróg oddechowych. Cały proces to po prostu wdychanie cząsteczek konkretnego leku pod postacią mgiełki. Nebulizacja odbywa się za pomocą dedykowanego do tego zabiegu urządzenia – nebulizatora. Na rynku dostępne są sprzęty ultradźwiękowe, pneumatyczne oraz siateczkowe. Warto dodać, że ten rodzaj zabiegu medycznego jest zalecany także w celach profilaktycznych, choć najczęściej wykonuje się go podczas antybiotykoterapii.

Podczas sezonu grzewczego śluzówka dróg oddechowych ulega wysuszeniu i podrażnieniu, co niestety sprzyja różnego rodzaju infekcjom. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie walczymy z katarem, a potem kaszlem i bólem gardła. Jak powszechnie wiadomo, zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. W celu uniknięcia choroby warto od czasu do czasu przeprowadzić nebulizację z wykorzystaniem soli fizjologicznej.

Higrometr do mierzenia wilgotności podłoża Grafika prezentująca działanie higrometru do roślin doniczkowych

Higrometr służy do mierzenia wilgotności powietrza. Dzięki niemu będziemy wiedzieć czy poziom wilgotności w naszym mieszkaniu jest odpowiedni. Jednak przecież wartość nawilżenia powinien wyświetlać nam wspomniany wyżej nawilżacz powietrza. Zatem po co nam kolejne urządzenie?

Otóż, jest ono niezwykle przydatne w przypadku roślin doniczkowych. Jedne rośliny wymagają stałej wilgotności i w miarę regularnego podlewania. Inne z kolei są bardziej tolerancyjne i znoszą bardziej zapominalskich właścicieli. Miernik wilgotności przyda się jednak tym, którzy regularnie przelewają lub przeciwnie – zapominają o podlewaniu swoich roślin. To proste urządzenie pomoże nam zadbać o optymalne nawilżenie gleby przy zmiennych czynnikach zewnętrznych, takich jak zimowe suche powietrze w sezonie grzewczym.

Najprostszym urządzeniem jest czujnik podlewania kwiatów formie patyczka z tworzywa z umieszczonym wewnątrz materiałem higroskopijnym, który nasiąka pokazując nam poziom nawilżenia gleby. Może to być również czujnik elektroniczny z wyświetlaczem lub podziałką pokazujący jedynie wartość wilgotności. W tego typu czujniki są także wyposażone niektóre automatyczne systemy nawadniania roślin.

Czujnik czadu

Świadomość zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla w Polsce wciąż jest za niska. W wielu gospodarstwach przydomowych, w których używa się choćby kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, niestety istnieje duże ryzyko wydzielania się CO, czyli tlenku węgla zwanego czadem. Ten niewidoczny, bezwonny gaz zwany “cichym zabójcą” doprowadza rocznie do śmierci setek osób. Warto więc zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla, który w przypadku zagrożenia podniesie alarm i pozwoli uratować życie swoje i domowników.

Czujnik dymu Działający czujnik dymu

W okresie grzewczym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych ogromnie wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Z całą pewnością wszystkich scenariuszy wywołania pożaru nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Możemy jednak im przeciwdziałać lub zabezpieczyć się przed nimi. Z pomocą przychodzi tutaj czujnik dymu. W przypadku pożaru detektory tego typu momentalnie nas alarmują, gdy tylko zainstalowane w nich optyczne sensory zarejestrują mętną zawiesinę w powietrzu. Ostrzeżeni w porę mamy większe szanse na działanie, wezwanie pomocy i ewakuację.

Gaśnica Różne rodzaje gaśnic

Jak zostało wspomniane powyżej, wszystkich scenariuszy wywołania pożaru nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a liczba potencjalnych źródeł ognia w każdym domu jest ogromna. Oczywiście, jeśli pożar już się rozprzestrzenia i jest niemożliwy do opanowania, należy bezwzględnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i udać się w bezpieczne miejsce oraz zawiadomić odpowiednie służby. Jeżeli jednak istnieje szansa, żeby pożar zdusić w zarodku, należy w tym przypadku użyć gaśnicy. To kolejne urządzenie, które każdy powinien posiadać w domu, ponieważ może okazać się niezbędne, w szczególności w sezonie grzewczym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments