Financial Stability Board (FSB), globalny regulator finansowy obejmujący wszystkie kraje G20, przygotowuje się do zaproponowania w październiku międzynarodowych regulacji dotyczących kryptowalut i stablecoinów.
FSB chce regulacji
FSB wydało w poniedziałek oświadczenie w sprawie międzynarodowej regulacji i nadzoru nad działalnością aktywów kryptowalutowych, zapowiadając swoje działania w zakresie regulacji kryptowalut.
FSB planuje przedłożyć raport ministrom finansów krajów G20 i prezesom banków centralnych w październiku 2022 r. Do tego czasu FSB opracowuje raport z konsultacji publicznych na temat przeglądu zaleceń, w tym „jak można rozszerzyć istniejące ramy, aby wypełnić luki i wdrożyć zalecenia wysokiego szczebla”.
Organ G20 planuje również przedłożyć kolejny raport z konsultacji publicznych, w którym zaproponuje zalecenia dotyczące promowania globalnej spójności podejść regulacyjnych i nadzorczych do innych aktywów kryptowalutowych.
– Te połączone wysiłki FSB i międzynarodowych organów ustanawiających standardy mają na celu zminimalizowanie ryzyka fragmentacji i arbitrażu regulacyjnego – zauważyło FSB.
Zgodnie z oświadczeniem, rosnące zainteresowanie FSB regulacjami dotyczącymi kryptowalut wynika z niedawnego spadku na rynkach kryptowalut. Zamieszanie na rynku zwróciło uwagę na kwestię „rosnącego powiązania kryptowalut z tradycyjnym systemem finansowym” – powiedział regulator.
„Może to mieć wpływ na ważne części tradycyjnego finansowania, takie jak rynki finansowania krótkoterminowego”, stwierdziło FSB, dodając, że globalni regulatorzy muszą nadzorować rynki kryptowalut zgodnie z zasadą „taka sama działalność, to samo ryzyko, to samo rozporządzenie.”
W związku z tym stablecoin, który wchodzi do głównego nurtu systemu finansowego, musi być zgodny z „wysokimi standardami regulacyjnymi i przejrzystości, przez cały czas utrzymywać rezerwy, które zachowują stabilność wartości i spełniają odpowiednie standardy międzynarodowe”, stwierdziło FSB.
Narek Gevorgyan, dyrektor generalny CoinStats, wskazał, że FSB nie ma uprawnień legislacyjnych, ale obiecuje dopasować aktywa kryptowalutowe do istniejących ram prawnych uczestniczących krajów członkowskich. W oświadczeniu dla Cointelegraph Gevorgyan zakwestionował zdolność organu regulacyjnego do przyjęcia wszystkich podejść i protokołów regulacyjnych, stwierdzając:
„Istniejące ramy prawne mogą pomóc w uregulowaniu spekulacyjnych aspektów rynku i scentralizowanych giełd, ale w jaki sposób FSB planuje zintegrować setki istniejących i nowo pojawiających się protokołów, które są radykalnie odporne na regulacje z założenia?”
FSB wcześniej wskazało na wiele zagrożeń związanych z branżą kryptowalut. Organ był szczególnie zaniepokojony potencjalnymi problemami niektórych stablecoinów.