Forum Ekonomiczne w Davos – tam spotyka się polityka z biznesem

Udostępnij

W poniedziałek 16 stycznia o godzinie 18.00 rozpoczęło się tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Na tym wydarzeniu spotykają się elity polityczne i biznesowe, a także dziennikarze i aktywiści z całego świata. Tegorocznym hasłem wydarzenia jest “Współpraca w podzielonym świecie”.

Do Szwajcarii przyjechała rekordowa liczba uczestników – w tegorocznym forum bierze udział około 2700 przedstawicieli sfery politycznej – w tym 52 głowy państw i szefowie rządów, przedstawiciele 19 banków centralnych i 56 ministrów finansów; a także ponad 600 szefów koncernów i dużych firm z całego świata.

Polskę reprezentować będzie między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Światowe Forum Ekonomiczne – co to? Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne to szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji konferencji w Davos, która jest spotkaniem prezesów największych światowych korporacji, przywódców politycznych oraz wybranych intelektualistów, aktywistów i dziennikarzy z całego świata. Światowe Forum Ekonomiczne zostało założone w 1971 roku przez Klausa W. Schwaba, niemieckiego profesora biznesu.

Większość ekspertów uważa, że Światowe Forum Ekonomiczne jest odpowiednim miejscem dla dialogu i debaty na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów planety, ponieważ wśród uczestników obecni są przedstawiciele największych ekonomicznych organizacji i najbardziej wpływowych organizacji politycznych, a także intelektualistów, co sprzyja odpowiedniej atmosferze do prowadzenia szerokiej i otwartej debaty.

Kto może wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym?

Każdy, kto chce wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym, musi uzyskać zaproszenie. Otrzymują je między innymi głowy państw, naukowcy, działacze społeczni, przedstawiciele mediów oraz ludzie biznesu.

Udział przy zaproszeniu jest darmowy, z wyjątkiem reprezentantów biznesu. Według medialnych doniesień, przedsiębiorstwa, które chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, muszą płacić coroczną składkę w wysokości rozpoczynającej się od 28 tysięcy dolarów.

Ponadto, aby przedsiębiorstwo mogło uczestniczyć w podejmowaniu decyzji odnośnie do porządku obrad Światowego Forum Ekonomicznego musiałoby zapłacić 250 tysięcy USD każdego roku i uzyskać miano Instytucjonalnego Partnera lub Partnera Wiedzy oraz 78 tysięcy dolarów, aby zostać Partnerem Corocznych Spotkań.

Kontrowersje wokół Światowego Forum Ekonomicznego

Według krytyków, Światowe Forum Ekonomiczne stanowi tylko forum biznesu, na którym najbogatsze przedsiębiorstwa mogą łatwo negocjować umowy między sobą, a także wywierać nacisk na najbardziej wpływowych polityków świata.

Zdaniem sceptyków, celem tego corocznego spotkania jest przede wszystkim maksymalizacja zysków wielkich korporacji, a nie rozwiązywanie ekonomicznych problemów.

Z powyższych powodów, przeciwnicy Światowego Forum Ekonomicznego w czasie tego wydarzenia regularnie organizują protesty. W tym roku, już w niedzielę aktywiści klimatyczni zorganizowali protest w Davos przeciwko roli dużych firm naftowych i gazowych, twierdząc, że przechwytują one debatę klimatyczną dla realizacji swoich egoistycznych celów.

Na proteście zebrała się ponad setka zwolenników alternatywnych źródeł energii i zdecydowanego odejścia od paliw kopalnych. Organizatorzy protestu zwrócili uwagę, że główne firmy energetyczne, w tym BP, Chevron i Saudi Aramco, znalazły się wśród liderów biznesu, gromadzących się na Światowym Forum Ekonomicznym.

Światowe Forum Ekonomiczne 2023 – najważniejsze informacje Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Tegoroczne, 53. Światowe Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 16-20 stycznia. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku, wydarzenie to ponownie odbywa się tradycyjnie w Davos i w styczniu.

W 2021 szczyt odbył się tylko wirtualnie. W ubiegłym roku spotkanie zorganizowano w maju. Wtedy, ze względu na przesunięcie terminu, wielu kluczowych gości nie mogło uczestniczyć z powodu innych zobowiązań.

W tym roku Forum może poszczycić się największą jak dotąd liczbą uczestników. Do Davos przyjechało około 1500 czołowych przedstawicieli biznesu i polityki, a wśród nich 600 prezesów największych światowych koncernów.

Co istotne, podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego uczestnicy konferencji nie spotkają Rosjan, ani żadnych firm z tego kraju. Okazuje się bowiem, że natychmiast po rosyjskiej inwazji na Ukrainę organizatorzy zamrozili wszystkie kontakty z tym krajem.

Jakie tematy są poruszane na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Davos?

Tegorocznym hasłem wydarzenia jest “Współpraca w podzielonym świecie”. Założyciel i prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego Klaus W. Schwab na inauguracji wydarzenia powiedział:

“Widzimy wielorakie siły polityczne, gospodarcze i społeczne, powodujące coraz większą fragmentację na poziomie globalnym i krajowym. Aby zająć się podstawowymi przyczynami tej erozji zaufania, musimy zacieśnić współpracę między sektorem rządowym i biznesowym, tworząc warunki dla silnego i trwałego ożywienia gospodarczego”.

W tym roku, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos rozmowy prowadzone podczas spotkania dotyczą przede wszystkim ośmiu tematów:

  • Klimatu i natury
  • Sprawiedliwych gospodarek
  • Technologii i innowacji
  • Zawodów i umiejętności
  • Lepszego biznesu
  • Zdrowia i opieki medycznej
  • Światowej współpracy
  • Społeczeństwa i równości.

Zmiany klimatu najważniejszą kwestią?

Co ciekawe, ponad jedna trzecia wszystkich paneli jest poświęcona zmianom klimatu. Oznacza to, że temu problemowi przeznaczono więcej uwagi niż polityce i globalnej gospodarce.

Szwajcarscy żołnierze dbają o bezpieczeństwo Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Warto dodać, że w czasie szczytu o bezpieczeństwo w alpejskim kurorcie ma dbać 5 tysięcy szwajcarskich żołnierzy, którzy będą wspierać policję. Nad Davos wprowadzony zostanie również zakaz lotów, którego pilnować mają myśliwce szwajcarskich sił powietrznych.

Dom Polski w Davos

Warto dodać że centralny punkt rozmów o Polsce i naszym regionie Europy podczas Światowego Forum Ekonomicznego, stanowi Dom Polski w Davos. Został on otwarty w 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę przy współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju i spółek Skarbu Państwa.

Dom Polski w Davos stanowi przestrzeń mającą na celu promocję Polski, jako dobrego kierunku dla inwestycji, polskiej gospodarki i kultury. W tym roku, według przedstawicieli rządu, poruszane są w nim takie tematy, jak potencjał technologii w odpowiedzi na kryzysy czy kwestie inwestycji strategicznych i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również