Fork etheru oparty na proof-of-work może otrzymać wsparcie od giełdy BitMEX

W środowisku górników Ethereum nadal słychać pomysły dot. tego, by stworzyć fork sieci, który nadal będzie oparty na algorytmie proof-of-work. Nieoczekiwanie wizja ta otrzymała pewne wsparcie ze strony platformy handlowej BitMEX.

Bunt na pokładzie Ethereum

Przypomnijmy, że już we wrześniu sieć Ethereum przejdzie na nowy algorytm kopania – proof-of-stake. Pomysł nie podoba się jednak niektórym górnikom przywiązanym do proof-of-work. Ci myślą nad stworzeniem odgałęzienia łańcucha – forka – który pozwoli przetrwać obecnej formie sieci.

Pomysł uzyskał nieoczekiwane wsparcie ze strony BitMEX. Od wtorku inwestorzy będą mogli zabezpieczyć swoje pożyczki z dźwignią w skali 2x na kontraktach z depozytem zabezpieczającym tether (USDT ERC-20) do ETHPOW. „Jest to wysoce spekulacyjny kontrakt (ETHPOW jeszcze nie istnieje i może nigdy nie istnieć)”, czytamy w komunikacie giełdy.

Pomysł na forka

Kampania promująca Ethereum oparty na PoW została rozpoczęta przez Chandlera Guo – wpływowego górnika sieci Ethereum – w zeszłym miesiącu. Według byłego dyrektora generalnego BitMEX, Arthura Hayesa, Guo i inne „poważne osoby” w społeczności Ethereum dyskutują o tym, jak skutecznie doprowadzić do forka

Po latach opóźnień przejście na PoS ostatecznie wyznaczone zostało na 19 września, co spowoduje zmianę mechanizmu konsensusu dla głównej sieci Ethereum z dowodu pracy na tzw. dowód stawki.

W praktyce rynek koparek Ethereum zostanie zlikwidowany.

W poście na blogu BitMEX Research w zeszłym tygodniu analitycy wyrazili wątpliwości co do długoterminowej rentowności sieci ETHPOW, ale przyznali, że może ona zapewnić dochodową „krótko- i średnioterminową” okazję handlową.

Co więcej, współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, niedawno zauważył problem, który może napotkać w przyszłości hard forki Ethereum, które mogą zostać przekształcone w kierunku propozycji ETHPOW: brak współpracy ze strony emitentów stablecoinów.

– Ponieważ w tym momencie będziesz miał 100 miliardów USDT w jednym łańcuchu i 100 miliardów USDT w drugim łańcuchu, [Tether] musi przestać szanować jeden z nich – wyjaśnił Buterin na konferencji w Seulu 7 sierpnia.

Scentralizowane stablecoiny, takie jak USDT i USDC, są obecnie najczęściej używanymi tokenami do prowadzenia handlu w sieci Ethereum.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments