Fintechowe rozwiązania w sektorze ubezpieczeń – Szymon Mitoraj z PZU [VIDEO]

410

Jak najstarszy polski ubezpieczyciel PZU odnajduje się w dobie innowacji i cyfrowych technologii? O tym, czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń korzysta z fintechowych rozwiązań i idzie z duchem czasu, rozmawialiśmy podczas konferencji Impact Fintech w Katowicach z Szymonem Mitorajem – Chief Digital Officer PZU.

PZU: firma z tradycjami

O PZU słyszał chyba każdy. Korzenie firmy sięgają roku 1803, zaś formalna działalność rozpoczęła się w 1921 wraz z powołaniem Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych. W latach 1927–1952 przedsiębiorstwo działało jako Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, zaś w latach 1952–1990 jako Państwowy Zakład Ubezpieczeń. Ze względu na przyznany w 1952 r. monopol, przez wiele lat było to największe przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe w kraju.

My z kolei zapytaliśmy o to, jak PZU odnajduje się na rynku dziś, czyli w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, gdy górę biorą rozwiązania cyfrowe.

„Odnajduje się dobrze. Jako firma ubezpieczeniowa w świecie technologicznym znajdujemy się od lat. W tym nie ma nic nowego. Od lat też wdrażamy innowacje. Dziś przyjęły one tylko bardziej ustrukturyzowaną formę. (…) Bierzemy udział w wyścigu fintechów. Idzie nam całkiem nieźle. Bez dwóch zdań: technologia jest przyszłością ubezpieczeń”

– odpowiedział nam Mitoraj.

Współpraca z fintechami

Manager jest jednak zdania, że w obecnym świecie ubezpieczeń można jeszcze działać bez fintechów, choć PZU łączy z nimi bardzo szeroka współpraca. Firma posiada nawet swoje biura ds. współpracy z tego typu innowacyjnymi podmiotami.

Mitoraj uważa, że Polska jako kraj jest o wiele bardziej zdigitalizowana, niż pozornie może się wydawać. Jego zdaniem widać to w bankach czy właśnie na rynku ubezpieczeń.

„W ciągu najbliższych 2-3 lat nie zobaczymy wielkiego skoku technologicznego. Będzie natomiast ciągły progres i rozwój”

– prognozował Mitoraj, gdy zapytaliśmy do o przyszłość rynku. Dodał, że w skali kolejnych 5-10 lat może czekać nas na tyle wielki skok technologiczny, który dziś wydaje się jednak większości z nas nierealny. Krótko mówiąc: rzeczywistość prawdopodobnie po raz kolejny przekroczy nasze oczekiwania. Trzymamy kciuki, by ta wizja się sprawdziła.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments