3 ciekawe filmy fabularne o kryzysie finansowym

371

Filmy o kryzysie finansowymDwanaście lat temu miało miejsce wydarzenie, które kompletnie zmieniło oblicze światowej gospodarki. Mowa tu oczywiście o upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, co uznawane jest za symboliczny początek globalnego kryzysu finansowego choć kłopoty na rynkach rozpoczęły się już wcześniej.

To zjawisko miało tak istotny wpływ na życie każdego człowieka, że branża filmowa nakręciła wiele produkcji na ten temat. Nakręcone filmy o kryzysie mają na celu wyjaśnienie wszystkim, co tak naprawdę się stało, nie tylko osobom, które od dawna zajmują się rynkami finansowymi.

Powstały zarówno filmy fabularne, zapewniające widzowi dobrą rozrywkę, jak i dokumentalne. W tym tekście przybliżone zostaną najlepsze z tej pierwszej grupy. Na początek dzieło, które okazało się wielkim kinowym hitem na całym świecie:

Filmy o kryzysie – The Big Short (reż. Adam McKay, 2015)

To bezdyskusyjnie najpopularniejszy film opowiadający o kryzysie finansowym. Został doceniony zarówno przez miliony widzów, jak i zyskał uznanie krytyków. Był nawet nominowany do pięciu Oscarów, w tym za najlepszy film. Ostatecznie zdobył jedną statuetkę, za najlepszy scenariusz adaptowany.

The Big Short oparty jest na książce Michaela Lewisa z tego samego roku. W wyjątkowo ciekawy, z dużą dawką humoru i prosty do zrozumienia sposób przybliża kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zapaści gospodarczej. Konkretnie fabuła opowiada o garstce ludzi, która przewidziała nadchodzący krach i wzbogaciła się na nim. Wcielili się w nich, m.in. Christian Bale i Brad Pitt.

Produkcja zmontowana jest w iście nowatorski sposób, a dodatkową zaletą są fenomenalne edukacyjne wstawki pojawiające się co jakiś czas, mające na celu w maksymalnie przejrzysty i sympatyczny sposób wyjaśnić widzom różne skomplikowane ekonomiczne zjawiska i pojęcia. Co ciekawe, tłumaczą je popularni celebryci, m. in. Margot Robbie, Anthony Bourdain czy Selena Gomez.

Chciwość (reż. J.C. Chandor, 2011)

Omawiając filmy o kryzysie trzeba wspomnieć o Margin Call, który w znacznie bardziej poważny sposób porusza temat kryzysu finansowego. Film Chciwość (oryginalny tytuł: Margin Call) porusza zagadnienie kryzysu finansowego w zupełnie innym tonie.

Obraz ukazuje jego początkowe stadium, dokładnie mechanizm działań, który doprowadził do upadku dużego banku inwestycyjnego (aluzje do Lehman Brothers są dosyć bezpośrednie). Cała akcja rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin, gdy analityk odkrywa niepokojące dane, świadczące, że instytucja jest na skraju bankructwa, a niewłaściwy ruch może doprowadzić do finansowej katastrofy, które dotknie całą globalną gospodarkę.

Od samego początku można wyczuć mroczny klimat produkcji, przez cały czas widz jest trzymany w napięciu. Z pewnością nie jest to film tak przystępny, jak Big Short, ale na pewno godny polecenia. Warto go obejrzeć również ze względu na popisy aktorskie, główną rolę gra fenomenalny Kevin Spacey, rewelacyjnie również wypadł Jeremy Iron, jako prezes bez skrupułów.

Filmy o kryzysie – Zbyt wielcy, by upaść (reż. Curtis Hanson, 2011)

W 2011 roku powstał jeszcze jeden film fabularny poruszający tematykę kryzysu finansowego, jego tytuł to Zbyt wielcy, by upaść (oryginalny tytuł: Too Big to Fail). Jest to film produkcji HBO, bazujący na książce Andrew Sorkina.

Opowiada o działaniach podejmowanych przez Henry’ego Paulsona, sekretarza skarbu USA w administracji George’a W. Busha. Mają one na celu uratować przed upadkiem potężne banki inwestycyjne. Obraz koncentruje się na przybliżeniu jak wyglądały negocjacje pomiędzy zespołem sekretarza a prezesami tych instytucji. Niezwykle trafnie ukazuje przenikanie się światów amerykańskiej polityki i finansjery oraz uświadamia, że za ich błędy następnie płaci, nie kto inny, jak naród, a konkretnie podatnicy.

W rolę Henry’ego Paulsona wcielił się William Hurt, natomiast warto wyróżnić doskonałego Paula Giamatti, którego można kojarzyć z rewelacyjnego serialu o tematyce finansowej – Billions. W opisywanej produkcji zagrał ówczesnego szefa Amerykańskiej Rezerwy Federalnej – Bena Bernanke. Film jest z pewnością specyficzny i przeznaczony raczej dla osób zainteresowanych tematyką amerykańskiej gospodarki i tamtejszych rynków finansowych. Jeśli do nich się zaliczasz, na pewno go docenisz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments