Ferie zimowe 2023 – kto w tym roku zaczyna jako pierwszy?

ferie zimowe

Ferie zimowe w niektórych województwach zbliżają się wielkimi krokami. Jak wiadomo w odróżnieniu od letnich wakacji, ferie zaczynają się w różnym czasie w zależności od miejsca, w którym mieszkamy. Co zrobić, żeby dzieci w czasie ferii się nie nudziły? Lepszy będzie rodzinny wyjazd, czy może zimowisko?

Kiedy zaczynają się ferie zimowe 2023 roku?

Ferie zimowe to wakacje, które są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Trwają tylko dwa tygodnie, ale i tak cieszą wszystkich młodych ludzi. Podczas ferii zimowych uczniowie mogą odpocząć od nauki i spędzić czas na różnych aktywnościach, na które normalnie nie mają czasu. W odróżnieniu od letniej przerwy ferie zimowe w poszczególnych województwach przypadają w różnym czasie. W tym roku tak wyglądają terminy zimowych wakacji:

Boże Narodzenie 2023
TERMIN FERII ZIMOWYCHWOJEWÓDZTWA
16 stycznia – 29 stycznialubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
23 stycznia – 5 lutegopodlaskie, warmińsko-mazurskie
30 stycznia – 12 lutegokujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
13 lutego – 26 lutegodolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

 

ferie zimoweDwa tygodnie wolnego młodzi ludzie mogą spędzić w naprawdę ciekawy sposób. Warto pomyśleć o wysłaniu dziecka na obóz zimowy lub poszukać innych aktywności, na przykład takich organizowanych przez szkołę. Gdzie możemy wysłać dziecko na ferie zimowe? Zanim podejmiemy decyzję, warto o zdanie zapytać naszych podopiecznych.

Gdzie wysłać dzieci na ferie zimowe?

W czasie lata i wakacji rodzice często wysyłają dzieci na różnego rodzaju kolonie i obozy. W czasie ferii zimowych też nie brakuje najróżniejszych wyjazdów zorganizowanych, na które możemy wysłać pociechy. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy wolą wykorzystać swój urlop w lecie. Dzięki zorganizowanym wyjazdom dzieci będą dobrze się bawić, poznają innych rówieśników, a w wielu przypadkach mogą nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie. Młodych ludzi możemy wysłać na:

  • ferie zimoweFerie zimowe w ośrodku narciarskim — to fantastyczne rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy już potrafią i lubią jeździć na nartach lub snowboardzie. Poza tym spodoba się dzieciom, które chcą spróbować tego typu aktywności. W ramach kolonii w ośrodku narciarskim młodzi ludzie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie instruktora, ale też wiele innych ciekawych zajęć.
  • Wyjazdy zorganizowane — możesz również rozważyć wysłanie dzieci na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży lub inną firmę oferującą ferie zimowe dla dzieci. Wcale nie musimy wysyłać najmłodszych na stok. Lepiej z dzieckiem porozmawiać i zwyczajnie zapytać, gdzie chciałoby spędzić ferie zimowe.
  • Szkolne zimowiska — wiele szkół i organizacji oferuje zimowiska dla dzieci w różnym wieku. W czasie zimowisk dzieci mają zapewnioną opiekę i rozrywkę. Nauczyciele organizują najróżniejsze wyjścia do muzeów, teatrów, a także do kina. Takie rozwiązanie będzie idealne dla młodych ludzi, którzy lubią spędzać czas, obcując z kulturą, przy okazji dobrze bawiąc się z rówieśnikami.

Wszystkie te sposoby na ferie zimowe mogą być fantastyczną opcją. Mimo wszystko warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać, jak chciałoby spędzić wolny czas. Najmłodsi nie zawsze mają ochotę wyjeżdżać i integrować się z rówieśnikami, w końcu na co dzień spędzają sporo czasu w ich towarzystwie. Inną opcją będą rodzinne ferie zimowe.

Rodzinne ferie zimowe

Ferie zimowe to idealny moment, żeby spędzić trochę czasu z najmłodszymi i dobrze się razem bawić. Warto pamiętać, że urlop w zimie nie oznacza, że musimy spędzać go w górach na stoku. Równie dobrze możemy w tym czasie zarezerwować wakacje w ciepłym miejscu za granicą i cieszyć się piękną pogodą. Dodatkowym plusem będą niższe ceny poza sezonem. Jednak wyjazd za granicę może być droższy niż wakacje w Polsce. Trzeba brać pod uwagę koszty noclegu, wyżywienia, przelotów, ubezpieczenia i ewentualnych atrakcji. Ferie zimowe za granicą mogą okazać się dobrym rozwiązaniem także dla osób, które kochają zimowe sporty. W Polsce warunki atmosferyczne w ostatnich latach nie sprzyjają wizytom na stoku, dlatego warto rozważyć wycieczkę w chłodniejsze rejony za granicą.

ferie zimoweW czasie ferii zimowych możemy wybrać się na jednodniową rodzinną wycieczkę. Możemy zorganizować wypad na narty lub snowboard razem z dzieckiem. W tym czasie nie musimy też rezygnować z górskich wędrówek. Warto zaopatrzyć się w termos z ciepłą herbatą i odpowiednie ubranie. Dodatkową atrakcją mogą okazać się sanki, które weźmiemy ze sobą. Poza tym możemy wybrać się na lodowisko. W wielu miastach w okresie zimowym nie brakuje cudownych lodowisk.

W mieście możemy cieszyć się najróżniejszymi atrakcjami, które sprawdzą się idealnie w czasie ferii zimowych. Między innymi warto wybrać się na wcześniej wspomniane lodowisko, ale możemy zdecydować się też na muzeum, kino lub teatr. Warto właśnie w ten sposób spędzać czas z najmłodszymi. Dzięki temu uczą się na co dzień obcować z kulturą. Poza tym możemy w kreatywny sposób spędzić czas z dziećmi w domu, wyciągnąć planszówki i razem zagrać, poukładać puzzle, a nawet zaproponować wspólne gotowanie z dzieckiem.

Cudowne zimowe wakacje

Ferie zimowe w niektórych województwach zbliżają się wielkimi krokami. Stajemy przed podjęciem decyzji, jak zorganizować czas najmłodszym w trakcie zimowych wakacji. Część opiekunów rozważa wysłanie dziecka na obóz lub kolonie. Szczególnie ciekawe mogą okazać się takie organizowane w ośrodkach narciarskich. Warto je rozważyć, jeśli dziecko interesuje się zimowymi sportami i chciałoby spróbować swoich sił na nartach lub snowboardzie. Poza tym biura podróży oferują naprawdę wiele obozów w czasie ferii zimowych, z których możemy wybrać idealne miejsce i rodzaj kolonii, który będzie odpowiadał naszemu dziecku.

ferie zimoweWysłanie dziecka no obóz, kolonię lub zimowisko to nie jedyna opcja. Warto rozważyć rodzinne ferie zimowe, w czasie których możemy wybrać się na pełnoprawne wakacje w miejscu, w którym panuje cieplejszy klimat. Ta opcja może okazać się korzystna także dla naszego portfela, ponieważ wyjazd poza sezonem zwykle wychodzi taniej.

Rodzinne ferie zimowe to idealny czas na różne aktywności. Możemy pojechać na górską wycieczkę, wybrać się razem na stok lub spróbować swoich sił na lodowisku. Poza tym warto w czasie zimowych wakacji po prostu razem odpocząć, pograć w planszówki lub przyrządzić coś pysznego w kuchni. Ważne, żeby ferie zimowe były dostosowane do potrzeb naszej rodziny. Warto zapytać o zdanie najmłodszych. Niektóre dzieci chętniej spędzają czas z rówieśnikami na zimowisku lub obozie, kiedy inne będą wolały w czasie zimowych wakacji nacieszyć się towarzystwem rodziców.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments