Fed znowu podniósł stopy procentowe – co to oznacza dla kryptowalut?

Udostępnij

Fed znowu podniósł stopy proc. – tym razem ponownie  o 75 punktów bazowych. Co to oznacza dla kryptowalut.

Fed podnosi stopy proc.

Fed nadal podnosi stopy proc. w USA, by pokonać inflację. Szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, w czasie konferencji prasowej wytłumaczył, że cykl podwyżek jeszcze potrwa. Te mają być mniejsze, a czas podnoszenia stóp rozłożony na kolejne miesiące. Mimo tego władze monetarne debatują już nad kierunkiem swojej polityki, co jest dobrą informacją dla rynków.

– Myślę, że ostatnie sygnały Fedu pokazują, że zbliżamy się powoli do końca cyklu podwyżek stóp proc. w USA. Nie oznacza to, że proces ten zakończy się w ciągu miesiąca. Myślę jednak, że władze monetarne Stanów Zjednoczonych podejmą decyzję o powrocie do „gołębiej” polityki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – powiedział nam CEO Ari10, Mateusza Kara.

Dodał, że “już teraz rynki reagują na niepewność Fedu krótkimi, nerwowymi wzrostami”.

– Gdy zapadnie decyzja o powrocie do luzowania ilościowego, czyli dodruku, możemy liczyć na wystrzał wycen akcji, złota, srebra i zapewne kryptowalut – prognozował Kara.

Kurs bitcoina po decyzji Fedu

Kurs bitcoina wynosi obecnie, już po podwyżce stóp przez Fed, ok. 20 200 USD. Oznacza to spadek ceny o ok. 2 proc. w skali 7 dni i ok. 1,2 proc. w ciągu 24 h.

Ether spadł przez dobę o 1,4 proc. do 1534 USD.

Nastroje na rynku też nie są dobre. Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 30, co oznacza strach.

Z kolei Ethereum Fear and Greed Index wynosi 44, co oznacza neutralne nastawienie inwestorów do etheru.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również