FED vs KORONAWIRUS – czy cięcia stóp procentowych okażą się skuteczne? [VIDEO]

325

Koronawirus to dziś nadal główny powód paniki na niemal wszystkich rynkach. Nie jest istotne już, czy cała panika jest obecnie uzasadniona czy nie (dane liczbowe dot. samego wirusa sugerowałyby, że zdecydowanie nie jest), ważne jest to, że doprowadziła do nieoczekiwanego – bo poza posiedzeniem – cięcia stóp procentowych w USA aż o 50 punktów bazowych. Zabieg ten miał na celu zminimalizować negatywne skutki oddziaływania koronawirusa na amerykańską giełdę, lecz ten zdaje się nie dawać za wygraną i nadal straszy główne indeksy w Stanach Zjednoczonych, a co za tym idzie – także inwestorów.

Raj dla traderów

Kupuj, gdy wszyscy sprzedają, sprzedawaj, gdy wszyscy kupują? To znane powiedzenie w środowisku inwestorów. Czy teraz ta idea się sprawdzi?

– Obecne czasy to raj dla traderów. Niestandardowa sytuacja rynkowa otwiera szanse dla przeciętnego inwestora. Długo oczekiwana panika związana z koronawirusem dotknęła światowe rynki – powiedział prowadzący programu. Jest zdania, że obecna sytuacja może okazać się bardzo interesująca dla wielu uczestników rynku.

–  Kurs EURUSD rośnie w wyniku obniżki stóp procentowych przez Fed. Nikkei zalicza ogromne spadki. Również spada egzotyczna para USD/SGD (dolar singapurski). Koronawirus stwarza ogromne zagrożenie, ale i tworzy możliwości dla spekulantów, taka sytuacja ma miejsce średnio raz na 10 lat. Co ciekawe na spółkach Dino i KGHM amerykańskie fundusze hedgingowe zaczęły otwierać pozycje krótkie – dodał.

Koronawirus do samospełniająca się przepowiednia?

Sprawę koronawirusa trochę inaczej przedstawił w wywiadzie z ComparicTV znany inwestor Trader21. Jego zdaniem kwestia „koronawirus a giełda” to bardziej „samospełniająca się przepowiednia”.

 Z zadziwiającą regularnością w mediach przewijają się wątki zastępcze, mniej więcej co 2 lata. Myślę, że realnego wpływu na rynki finansowe to nie będzie miało, może mieć jednak silny efekt psychologiczny. Jeżeli do strachu dodamy napompowanie rynku z ostatnich kilku tygodni, to osoby z długimi pozycjami już na nich zarobiły. Więc jeżeli widzisz, że mamy wysoki poziom optymizmu, a jednocześnie napływają negatywne informacje, to inwestorzy obawiają się, że z powodu strachu samospełniająca się przepowiednia doprowadzi do spadków – wyjaśniał na antenie Comparic24.tv Trader21.

W naszym programie dowiesz się również:

  • co dalej z S&P 500?
  • EURUSD po decyzji Fed,
  • KGHM i Dino na GPW,
  • NIKKEI,
  • kurs złota.

Całe nagranie obejrzysz poniżej:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments