Fed tnie stopy procentowe

264

Rezerwa Federalna (Fed) poinformowała wczoraj o godzinie 16:00 czasu polskiego, że w związku z narastającym ryzykiem rozpowszechniania się epidemii koronawirusa i wpływu choroby na światową gospodarkę, Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się we wtorek, 3 marca 2020 r., obciąć stopy procentowe o 50 punktów bazowych. To niezwykle ważna decyzja dla gospodarki.

Efektem decyzji FOMC jest spadający kurs dolara oraz amerykańskich indeksów giełdowych. Na to pierwsze od dawna liczył prezydent USA Donald Trump.

Fed: zaskakująca decyzja

Stopy proc. już wcześniej były obniżane, ale nie implikowało to spadku kursu dolara. Teraz stało się inaczej. Dlaczego? Otóż wszyscy spodziewali się, że bank centralny podejmie takie kroki dopiero na posiedzeniu w połowie marca, a nie teraz. Po drugie, dziś rynki ogólnie nerwowo reagują na wszelkie doniesienia choćby pośrednio związane z koronawirusem.

Stopa funduszy federalnych została zredukowana “podwójnie”, czyli o 50 punktów bazowych, spadając do przedziału 1-1,25 proc.

– Podstawy amerykańskiej gospodarki pozostają silne. Jednakże koronawirus stanowi rosnące ryzyko dla aktywności gospodarczej. W świetle tych zagrożeń i w celu wsparcia realizacji swoich celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen, FOMC zdecydował dziś o obniżeniu docelowego zakresu stopy funduszy federalnych o 1/2 punktu procentowego, do przedziału 1-1,25%. Komitet uważnie śledzi rozwój sytuacji i jego wpływ na perspektywy gospodarcze i będzie wykorzystywał swoje narzędzia oraz działał w odpowiedni sposób w celu wspierania gospodarki – napisano w oświadczeniu FOMC.

Spadki

W reakcji na decyzję Fed-u, kurs dolara amerykańskiego – jak już wspomnieliśmy – spadł. Najmocniej amerykańska waluta traci w stosunku do AUD (1,34%), NZD (0,9%) oraz JPY (0,7%). Indeks dolara (DXY) w efekcie pogłębia straty do -0,4%. Spadł też do najniższych poziomów od połowy stycznia, testując ważną strefę wsparcia.

– Fed w ratunkowym ruchu ściął stopy o 50 pb w obawie o negatywny wpływ Covid-19 na gospodarkę. W pierwszej reakcji kontrakt na S&P500 zbliża się do 3130 pkt, EURUSD rośnie w kierunku 1,12. Kurs uncji złota podskoczył do 1620 USD a baryłka WTI podrożała do 48,50 USD – skomentował sytuację Konrad Białas z TMS Brokers.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments