Fed nie podniósł stóp proc. Co na to BTC?

Udostępnij

Fed ogłosił wczoraj wieczorem, jaką decyzję podjęto w związku ze stopami proc. w USA. Okazało się, że stało się tak, jak oczekiwał rynek – stopy pozostały na stałym poziomie. Jak wpłynęło to na bitcoina?

Fed nie podniósł stóp proc.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Fed ponownie pozostawił stopy proc. na stałym przedziale. Ten wynosi 5,25-5,5%. Inflacja znajduje się zaś na poziomie 3,7% (dane z sierpnia). Inflacja bazowa jest na poziomie 4,3%. Jak więc widać, inflacja (zarówno bazowa, jak i CPI) jest niższa niż stopy proc., co powinno tłumić dalsze wzrosty inflacji. Fed chce jednak sprawić, by ta ostatnia spadła do celu inflacyjnego, czyli jedynie 2%. Dopiero wtedy doczekamy się obniżek stóp proc..

Patrząc w przyszłość jesteśmy w pozycji, aby być ostrożnym względem tego, czy i jaka skala dodatkowego zacieśnienie monetarnego może być właściwa

– powiedział w czasie konferencji prasowej przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Potem dodał, że “proces sprowadzania inflacji trwale do 2%” może jeszcze długo potrwać. Zapewne chodziło mu o jeszcze parę miesięcy. Może więc wiosną 2024 r. Fed zacznie obniżki.

Postrzegamy obecne nastawienie w polityce monetarnej jako restrykcyjne, wywierające negatywną presję na aktywność gospodarczą, zatrudnienie oraz inflację (…) Jesteśmy przygotowani, aby jeszcze podnieść stopy procentowe, jeśli będzie to właściwe i zamierzamy utrzymać je na restrykcyjnym poziomie, dopóki nie będziemy przekonani, że inflacja obniża się znacząco w stronę naszego celu

– powiedział.

Kurs bitcoina

Kurs bitcoina początkowo nie zareagował na decyzję Fedu. Pozostał na poziomie trochę ponad 27 000 USD. Dziś jednak spada i wynosi 26 630 USD, co przekłada się na blisko 2-procentową stratę w skali doby. W skali tygodnia cena wzrosła o niecały 1%.

Kurs etheru wynosi 1591 USD, co oznacza spadek o ok. 2% w skali tygodnia i także 2-procentowy spadek od wczoraj.

Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 47, co nadal oznacza obojętność inwestorów.

Jak na tym tle wypadają nastroje na rynku Ethereum? Podobnie. Ethereum Fear and Greed Index wynosi 46, co także oznacza neutralne myślenie inwestorów o ETH.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również