Faktoring w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność także wśród polskich przedsiębiorców. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się usług w branży finansowej. Czasem jest to także jedyne możliwe do zrealizowania działanie, dzięki któremu przedsiębiorca może uzyskać finansowanie bieżących potrzeb i kontynuować dalszy rozwój swojej firmy. Czym jest faktoring? Na czym polega faktoring pełny i niepełny? Co możesz zyskać dzięki faktoringowi? Dowiedz się!
Faktoring – co powinieneś wiedzieć
Faktoring to usługa finansowa, w której biorą udział następujące osoby:
- faktor to określona instytucja finansowa, która realizuje usługi faktoringowe,
- faktorant jest klientem firmy faktoringowej i jednocześnie przedsiębiorca,
- kontrahent określonej firmy jest w tym układzie dłużnikiem faktora.
Faktorant przekazuje faktury z odroczonym terminem płatności, dokonując cesji wierzytelności, następnie faktor po otrzymaniu faktur, dokonuje przelewu zaliczki na konto przedsiębiorstwa (może ona wynieść nawet do 90%), a kontrahent w tej sytuacji musi zwrócić należność wierzycielowi, czyli firmie faktoringowej. Pozostała część zostaje wypłacona w momencie, gdy dłużnik zwróci należność faktorowi.
Faktoring to usługa dedykowana firmom, zajmującym się sprzedażą usług i towarów innym przedsiębiorstwom na zasadzie kredytu kupieckiego (tzw. z odroczonym terminem płatności). Ogromną zaletą tego rozwiązania jest pomoc faktora, która ma możliwość zwrócenia się do kontrahenta w imieniu przedsiębiorcy i upomnienie się o zwrot należności.
Rodzaje faktoringu
Najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez przedsiębiorców rodzaje faktoringu to:
- faktoring pełny bez regresu – faktoring bez regresu to doskonała oferta dla przedsiębiorców, którzy chcą szybko uzyskać należność za sprzedane usługi i towary, ale jednocześnie chcą mieć odpowiednie zabezpieczenie, chroniące ich przed ryzykiem niewypłacalności, jakie może pojawić się ze strony dłużnika, czyli ich kontrahenta. Faktoring pełny w Coface może odbywać się w dwóch wersjach, dogodnych dla przedsiębiorcy. Faktoring bez regresu jest usługą droższą niż z regresem, ale także bezpieczniejszą względem firmy.
- faktoring niepełny z regresem – jest to rodzaj faktoringu bez podejmowania ryzyka ze strony firmy świadczącej usługi faktoringowe. Niepełny faktoring polecany jest firmom, które charakteryzują się wysokimi wymaganiami kapitałowymi, a także dużą dynamiką sprzedaży. Jest to także doskonała opcja dla firm, które mają już sprawdzonych odbiorców towaru.
Wybierając firmę faktoringową warto kierować się pozytywnymi opiniami i zdecydować się na faktora, świadczącego najwyższej jakości usługi. Dowiedz się więcej o tym, jak działa faktoring Coface!
Jakie korzyści zyskujesz dzięki faktoringowi?
Usługi faktoringu dają wiele możliwości, związanych z uzyskaniem należności na pokrycie bieżących potrzeb i rozwój firmy. Dzięki usługom faktoringu, firma wzmacnia swoją płynność finansową i zyskuje szansę na pozyskanie kapitału obrotowego. Jakie korzyści niesie za sobą faktoring?
- Płynność finansowa – nie od dzisiaj wiadomo, że najwięcej problemów, z jakimi borykają się zarówno małe, jak i średnie przedsiębiorstwa, powodują finansowe zatory. Dzięki faktoringowi, firma zyskuje finanse na obrót i pokrycie kosztów bieżących.
- Korzystna pozycja negocjacyjna – dzięki finansowej płynności i dysponowania gotówką, przedsiębiorca zyskuje szansę na wynegocjowanie atrakcyjniejszych warunków finansowych, takich jak uzyskanie rabatów bądź upustów, ponieważ jest w stanie od razu dokonać zapłaty, w przeciwieństwie np. do konkurencyjnych przedsiębiorstw.
- Szansa na rozwój biznesu – faktoring to realna szansa na rozwinięcie swojej firmy. Wiele początkujących biznesów zmaga się z brakiem finansów na uruchomienie płynności. Po dokonaniu sprzedaży, przedsiębiorca wystawia fakturę, a następnie rozpoczyna się okres oczekiwania na jej pokrycie przez kontrahenta. Dlatego dzięki nawiązaniu współpracy z firmą faktoringową, zyskujemy szansę na szybkie otrzymanie gotówki, opłacenie kosztów stałych, a co za tym idzie także możliwość pozyskiwania kolejnych zleceń, gdyż nie musimy już martwić się o środki na realizację zadań.
- Brak niepokoju finansowego – Przy faktoringu pełnym, przedsiębiorstwo zyskuje także pewność i spokój finansowy, gdyż ryzyko niewypłacalności przejmuje na siebie faktorant, który jest o wiele silniejszą stroną niż przedsiębiorca, ponieważ firmy świadczące usługi faktoringowe posługują się wieloma narzędziami, aby walczyć z nieuczciwymi praktykami kontrahentów.
- Korzystanie z faktoringu nie wpływa w żaden sposób na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, dlatego też ubiegając się o kredyt dla firm bądź leasing, nie musimy martwić się, że działania te w jakikolwiek negatywny sposób wpłynął na nasze szanse kredytowe.
Faktoring czy kredyt?
Uzyskanie kredytu dla małych lub średnich przedsiębiorstw nie zawsze jest łatwym do osiągnięcia celem, szczególnie w momencie gdy firma nie ma długoletniej historii, a także nie posiada wymaganych aktywów finansowych i zabezpieczeń kredytu. Kredyt dla firm nie daje również dowolności wydatkowania, tak jak faktoring, gdzie przedsiębiorca planuje realizację i finansowanie tych celów, które są dla firmy najważniejsze. Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę to ryzyko niewypłacalności. W przypadku kredytu, odpowiedzialność ta musi zostać poniesiona przez przedsiębiorcę, który będzie ubiegał się o kredyt.
Podsumowanie
Faktoring to nie tylko odzyskiwanie należności od dłużników kontrahenta, ale przede wszystkim doskonały i bezpieczny sposób na uzyskanie płynności finansowej i tym samym środków na rozwój firmy. Wydłużenie terminów płatności również zwiększa szanse na konkurencyjność danego przedsiębiorstwa, a także daje możliwość nawiązania dłuższej współpracy z określonym klientem, który będzie zadowolony z możliwości późniejszego zwrotu należności na faktury.