Eurowizja 2022 – Ukraina wygrała 66. edycję konkursu

Udostępnij

Od 66 lat Konkurs Piosenki Eurowizji przyciąga przed ekrany miliony widzów na całym świecie. W tym roku nie było inaczej. 66. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbyła się w Turynie. Zobaczyliśmy w nim reprezentanta Polski – Krystiana Ochmana, który wykonał utwór zatytułowany “River” i uplasował się na 12. miejscu zdobywając 151 punktów. Kto jednak został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Eurowizji?

Eurowizja 2022 – koncert finałowy

W świecie muzyki widać wsparcie i solidarność ludzi, biorąc pod uwagę wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Tegorocznym zwycięzcą Konkursu Piosenki Eurowizji został zespół Kalush Orchestra z Ukrainy i najbardziej potwierdziły to głosy telewidzów. To już trzecia wygrana Ukrainy w konkursie Eurowizji, tym razem z ukraińską piosenką. Drugie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii.

Ukraina, Eurowizja
Źródło: https://eurovisionworld.com/esc/ukraine-wins-eurovision-song-contest-2022

Poniżej prezentujemy listę wyników finału Eurowizji 2022:

  1. Ukraina – 639 punktów
  2. Wielka Brytania – 466 punktów
  3. Hiszpania – 459 punktów
  4. Szwecja – 438 punktów
  5. Serbia – 312 punktów
  6. Włochy – 268 punktów
  7. Mołdawia – 253 punktów
  8. Grecja – 215 punktów
  9. Portugalia – 207 punktów
  10. Norwegia – 182 punkty
  11. Holandia – 171 punktów
  12. Polska – 151 punktów
  13. Estonia – 141 punktów
  14. Litwa – 128 punktów
  15. Australia – 125 punktów
  16. Azerbejdżan – 106 punktów
  17. Szwajcaria – 78 punktów
  18. Rumunia – 65 punktów
  19. Belgia – 64 punkty
  20. Armenia 61 punktów
  21. Finlandia – 38 punktów
  22. Czechy – 38 punktów
  23. Islandia – 20 punktów
  24. Francja – 17 punktów
  25. Niemcy – 6 punktów.

Eurowizja – podstawowe informacje

Jak prezentuje się barwna historia Konkursu Piosenki Eurowizji? Ile kosztuje jego organizacja? Jaką nagrodę otrzymuje zwycięzca? Komu Eurowizja otworzyła drzwi do światowej kariery? Jakie są największe sukcesy Polski w tym konkursie? Co jeszcze warto wiedzieć o tym wydarzeniu? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:Eurowizja

Konkurs Piosenki Eurowizji to telewizyjne widowisko muzyczne, organizowane od 1956, składające się z prezentacji na żywo utworów wykonywanych przez przedstawicieli publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Organizowany jest corocznie od 1956 roku, co czyni go najdłuższej transmitowanym corocznym konkursem muzycznym w historii i tak też wydarzenie to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Do tej pory odwołano tylko raz – w 2020 roku, ze względu na pandemię COVID-19. Z tego powodu obecnie odbywa się 66. edycja.

Eurowizja znana nie tylko w Europie

Konkurs Piosenki Eurowizji jest najpopularniejszym z najdłużej trwających programów telewizyjnych nie tylko w Europie, ale na całym świecie, a także jednym z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych na świecie, który corocznie ogląda od 100 do 600 milionów widzów.

Eurowizja transmitowana jest bowiem nie tylko w Europie, lecz również w wielu innych krajach świata, takich jak Australia, Brazylia, Chiny, Egipt, Filipiny, Hongkong, Indie, Japonia, Jordania, Kanada, Kolumbia, Korea Południowa, Meksyk, Nowa Zelandia, Portoryko, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan, Urugwaj czy Wenezuela, mimo że te państwa nie biorą udziału w konkursie. Od 2000 roku konkurs transmitowany jest także przez Internet.

Początki Konkursu Piosenki Eurowizji

W styczniu 1955 roku w Monako komitet Europejskiej Unii Nadawców pod przewodnictwem szefa telewizji szwajcarskiej Marcela Bezençona przedstawił pomysł powołania konkursu piosenki wzorowanego na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. 19 października podczas Walnego Zgromadzenia EBU w Rzymie podjęto decyzję, że pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji, znany wówczas jako Eurovision Grand Prix, zostanie zorganizowany wiosną 1956 w Lugano.

Pierwszy konkurs odbył się 24 maja i był emitowany głównie przez publiczne rozgłośnie radiowe, z kolei kilku nadawców telewizyjnych dodatkowo transmitowało całe widowisko.

Format konkursu

Nadawca publiczny każdego kraju będącego pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców może co roku zgłosić do Konkursu Piosenki Eurowizji jeden utwór, reprezentujący dowolny gatunek muzyczny. Program organizowany jest w jednym z uczestniczących krajów. Podczas koncertu, kiedy zostaną zaprezentowane wszystkie konkursowe propozycje, rozpoczyna się głosowanie na poszczególne utwory. W głosowaniach pomija się piosenkę własnego kraju.

Każdy Konkurs Piosenki Eurowizji rozpoczyna się od występu otwarcia, natomiast w czasie poświęconym na głosowanie telewidzów prezentowany jest pokaz artystyczny. Oficjalnym utworem konkursu było preludium do utworu “Te Deum” Marca-Antoine’a Charpentiera.

System głosowania Eurowizja 2021

Dawniej głosy przyznawali członkowie specjalnej narodowej komisji sędziowskiej. W 2009 wprowadzono zmianę reguł głosowania, w myśl której o przyznaniu punktów danej piosence decyduje po połowie głosowanie widzów i komisji sędziów, w których skład wchodzą profesjonalni muzycy. Na podstawie wyników głosowania prezenterzy telewizyjni z poszczególnych państw ogłaszają liczbę punktów przyznanych najwyżej ocenionym piosenkom.

Od 1975 punktami nagradza się 10 najwyżej ocenionych piosenek, przy czym najlepsza otrzymuje 12 punktów, kolejna – 10 pkt, a pozostałe od 8 do 1 punktu. Po zsumowaniu wszystkich punktacji prowadzący ogłaszają kraj, który zwyciężył, a triumfator ponownie prezentuje konkursową piosenkę na scenie. Nagrodą dla nadawcy publicznej za wygraną w konkursie jest prawo do organizacji kolejnego finału.

Wielka Piątka

Od 2008 w ramach Konkurs Piosenki Eurowizji organizowane są dwa półfinały, z czego jeden odbywa się we wtorek, a drugi – w czwartek. W sobotę odbywa się koncert finałowy, w którym biorą udział reprezentanci 24 lub 25 krajów: po 10 uczestników z każdego półfinału, kraj-organizator oraz państwa z grupy Wielkiej Piątki, czyli kraje płacące najwyższe składki członkowskie na rzecz Europejskiej Unii Nadawców.

Kto więc wchodzi w skład Wielkiej Piątki?

  • Niemcy
  • Francja
  • Hiszpania
  • Wielka Brytania
  • Włochy.

Dlaczego kraje spoza Europy biorą udział w Eurowizji?

Możliwość udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji ma każdy nadawca publiczny, który jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Za aktywnego członka organizacji uznaje się krajowego nadawcę, który lub znajduje się w państwie należącym do Rady Europy bądź położonym na terenie Europejskiej Strefy Nadawców, której terytorium ustalane jest przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.

Europejska Strefa Nadawców rozgraniczona jest na wschodzie przez południk 40° na wschód od Greenwich oraz na południu przez równik 30° i obejmuje północną część Arabii Saudyjskiej, a także tę część krajów, które sąsiadują z basenem Morza Śródziemnego. Dodatkowo, do Europejskiej Strefy Nadawców zaliczają się także: Armenia oraz te części terytorium Iraku, Jordanii i Syrii, które leżą poza wyżej wymienionymi granicami.

Tym samym aktywne uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji nie jest zależne od geograficznego położenia kraju, na co wskazywałby przedrostek “euro-” w nazwie. W widowisku brało lub bierze udział także kilka państw spoza granic Europy: Izrael i Armenia. Należą one po prostu do Europejskiej Unii Nadawców.

O co chodzi z Australią? Australia

Dlaczego natomiast udział w Konkursie Piosenki Eurowizji wzięła Australia? Konkurs ten w Australii cieszy się bowiem ogromną popularnością. Lokalna krajowa telewizja SBS od 1983 roku transmituje Konkurs Piosenki Eurowizji, a także przygotowuje specjalnie programy i panele dyskusyjne związane z wydarzeniem. Pomimo znaczącej różnicy czasowej, miliony Australijczyków traktują ten konkurs niczym państwową tradycję, corocznie śledząc poczynania europejskich muzyków.

W efekcie w 2014 roku zaproponowano Australii gościnne wystąpienie podczas drugiego półfinału. Okazało się na tyle dużym sukcesem pod względem wyników oglądalności, że skłoniło organizatorów konkursu do zaproszenia państwa spoza Europejskiej Unii Nadawców do rywalizacji od 2015 roku.

Przyłączenie Australii do Eurowizji miało być także swoistą nagrodą za jej zaangażowanie i wieloletnie wsparcie. Organizatorzy ustalili jednak, że w momencie, kiedy reprezentant Australii wygra, to Konkurs Piosenki Eurowizji i tak będzie współorganizowany w jednym z europejskich miast.

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji

Od 1994 roku Polska również rokrocznie wysyła swojego przedstawiciela na Eurowizję. Jest on wybierany w ramach wcześniejszych, krajowych preselekcji. Niestety dotychczas żadnemu z polskich pretendentów nie udało się zatriumfować w konkursie. Nie zmienia to faktu, że nasz kraj ma na swoim koncie kilka imponujących wyników.

Trzykrotnie nawet polskim reprezentantom udało się ukończyć finał w czołowej dziesiątce. Jako pierwsza dokonała tego Edyta Górniak w 1994 roku. Wystąpiła wtedy z piosenką pod tytułem “To nie ja” i zajęła drugie miejsce. To największy sukces naszego kraju w historii tego konkursu.

W 2003 roku zespół Ich Troje zajął natomiast siódme miejsce. Zaprezentował piosenkę zatytułowaną “Keine Grenzen – Żadnych granic”. Z kolei w 2016 roku Michał Szpak ukończył finał konkursu na ósmej pozycji. Wystąpił wtedy z piosenką pod tytułem “Color of Your Life”.

Komu Eurowizja otworzyła drzwi do wielkiej kariery? Abba

W ciągu 66 lat swego istnienia Eurowizji udało się rozsławić wielu artystów. Poniżej prezentujemy wykonawców, którzy po udziale w tym konkursie, zrobili wielkie, międzynarodowe kariery w branży muzycznej.

Abba

W pierwszej kolejności trzeba oczywiście wyróżnić szwedzki zespół Abba, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji w 1974 roku, wykonując piosenkę pod tytułem „Waterloo”. Występ dał grupie wprost niewyobrażalną popularność – nie tylko w Szwecji, ale i na całym świecie. Do dziś Abba jest jednym z najważniejszych i najlepiej się sprzedających formacji w historii muzyki. Ponadto, co ciekawe, piosenka „Waterloo” zwyciężyła również w plebiscycie na najlepszą piosenkę w historii Eurowizji, który został zorganizowany z okazji pięćdziesięciolecia konkursu.

Olivia Newton-John

Co ciekawe, podczas tego samego konkursu, czyli w 1974 roku, Wielką Brytanię reprezentowała Olivia Newton-John, która zdołała do tego czasu zyskać już sławę w Stanach Zjednoczonych. W konkursie zaśpiewała piosenkę pod tytułem “Long Live Love” i zajęła czwarte miejsce. Następnie jednak osiągnęła spory sukces komercyjny w Europie, a także przyspieszyła jej kariera aktorska. 4 lata później zagrała nawet pierwszoplanową rolę w słynnym musicalu „Grease”.

Julio Iglesias

Jeszcze wcześniej – w 1970 roku – w Konkursie Piosenki Eurowizji Hiszpanię reprezentował Julio Iglesias. Wystąpił on ze swoim debiutanckim singlem zatytułowanym “Gwendolyne”. Zajął dopiero czwarte miejsce, ale dzięki temu występowi jego kariera nabrała rozpędu. W ciągu kilku lat zdobył popularność na całym świecie, a do dziś sprzedał ponad 300 milionów płyt. Według Sony Music jest jednym z 10 najlepiej sprzedających się artystów muzyki w historii.

Céline Dion

W 1988 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpiła wcześniej znana głównie w ojczystej Kanadzie, Céline Dion. Co ciekawe utworem zatytułowanym „Ne partez pas sans moi” reprezentowała Szwajcarię. Oczywiście zatriumfowała, a następnie stała się jedną z najważniejszych wokalistek sceny pop ostatnich 30 lat. Albumy Celine Dion sprzedały się w liczbie ponad 175 milionów egzemplarzy na całym świecie, co czyni ją trzecią pod tym względem piosenkarką w historii.

Ile kosztuje organizacja Eurowizji?

Konkurs Piosenki Eurowizji jest ogromnym wydarzeniem. Co więcej, każdy kraj będący gospodarzem danej edycji chce się wyróżnić i sprawić, aby to jego konkurs był niezapomniany, dlatego koszty organizacji w zasadzie cały czas rosną. W 2021, czyli w roku pandemicznym, kiedy Eurowizja musiała być organizowana w zgodzie ze wszelkimi zasadami reżimu sanitarnego, wydatki osiągnęły monstrualnych rozmiarów. Okazuje się, że Holandia wydała na organizację aż 50 milionów euro. Z tej kwoty, 22 miliony pokryły władze miasta Rotterdam, w którym odbywał się konkurs. Hala w Baku wybudowana na Eurowizję

Co ciekawe, zeszłoroczna Eurowizja mimo wszystko wcale nie okazała się najdroższą w historii. Rekord należy do konkursu organizowanego w 2011 roku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Pochłonął on aż 64 miliony dolarów. Jego koszty były jednak wysokie, ponieważ Azerbejdżan zdecydował się wybudować z tej okazji specjalną halę, mogącą pomieścić 23 tysiące ludzi.

Dla porównania, Konkurs Piosenki Eurowizji z 2019 roku, organizowany w Tel Awiwie wiązał się z wydatkiem rzędu 28,5 miliona euro. Natomiast przychody z biletów na wydarzenie i sponsoringu wyniosły 12 milionów euro.

Jaką nagrodę otrzymuje zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji?

Każdy zwycięzca muzycznego konkursu otrzymuje pamiątkową, kryształową statuetkę w kształcie mikrofonu, kwiaty, a w dodatku, jak już zostało wspomniane, następny Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest w jego państwie (z wyjątkiem ewentualnej wygranej reprezentantów Australii).

Natomiast nagroda pieniężna nie jest przewidziana. Zazwyczaj jednak to zwycięski kraj przyznaje swojemu reprezentantowi specjalną nagrodę za zasługi w promowaniu państwa. Wartość takiej nagrody, czy choćby jej forma jest już jednak zależna od fundatorów i oficjalnych informacji na jej temat nie znajdziemy.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również