Europejskie kraje eksperymentują z koncertami

353

Rośnie liczba miejsc, gdzie próbuje się odmrozić rynek koncertów. Co szczególnie ważne dla polskiego melomana, coraz więcej europejskich krajów chce przywrócenia życia koncertowego. Tyle że najpewniej na stadionowe wydarzenia wrócimy dopiero za rok.

Europa chce koncertów!

Ważną informacją dla organizatorów wszelkiej maści imprez są doniesienia z Wielkiej Brytanii. Za kanałem La Manche otworzono już między innymi puby i restauracje. Do 2. poł. czerwca znikną też inne obostrzenia. Możliwe, że ponownie realne staną się międzynarodowe podróże.

To nie koniec. Luzowanie obostrzeń planują już też między innymi Włochy i Czechy.

Jak to wszystko ma się do koncertów? Pod koniec marca w Barcelonie odbył się pierwszy eksperymentalny koncert, w którym uczestniczyło 5000 osób. Przed wejściem wszyscy fani muzyki zostali przebadani na obecność COVID-19. Parę osób nie zostało przez to wpuszczonych. Podobne koncerty, ale na kilkaset osób, mają się odbyć w Katalonii w najbliższym czasie. Podobnie warunkiem wejścia będzie przetestowanie się przeciwko koronawirusowi.

W tym samym kierunku podąża Francja. Krajowy związek producentów, prezenterów, festiwali oraz miejsc muzycznych PRODISS wystosował list do prezydenta Emmanuela Macrona, w którym namawia go do przeprowadzenie testowych koncertów na terenie Francji.

W liście czytamy:

„Od kilku tygodni pracujemy nad eksperymentalnym projektem „Ambition Live Again”. Ale aby ten testowy koncert ujrzał światło dzienne, protokół musi zostać zatwierdzony przez władze Francji.”

Wyniki tych eksperymentalnych koncertów mogą pomóc odpowiedzieć nam na pytanie, kiedy rynek eventowy wróci do normy.

Duże festiwale wrócą za rok?

Pamiętajmy jednak o jednym – duże trasy koncertowe i festiwale organizuje się z niemal rocznym wyprzedzeniem. Oznacza to, że nawet jeśli koncerty zostaną ponownie dopuszczone jako forma rozrywki, na duże imprezy poczekamy do wiosny czy nawet lata 2022 r.

I tak np. niedawno zespół Iron Maiden po raz drugi ogłosił, że przesuwa swoje tour, pierwotnie zaplanowane na rok 2020 r. na przyszły rok. Podobny los spotkał zespoły Pearl Jam, Aerosmith czy inne legendy rocka oraz organizatorów dużych festiwali.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments