Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął na niekorzyść Polski…

353

Reuters ponownie pisze o naszym kraju. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Polska złamała unijne prawo, gdy obniżyła wiek emerytalny sędziów w 2017 r. oraz wprowadziła inny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w tym zawodzie.

Unia ponownie krytykuje Polskę

Reuters pisze w swoim komunikacie:

„Orzeczenie zadało kolejny cios nacjonalistycznemu polskiemu rządowi w długotrwałej walce z Komisją Europejską, która twierdzi, że Warszawa łamie praworządność w tym kraju, podważając niezależność sądów.”

Dalej agencja dodaje:

„Rządząca eurosceptyczna partia Prawo i Sprawiedliwość przyjęła ustawę w 2017 r., która obniżyła wiek emerytalny sędziów w sądach powszechnych i prokuratorów oraz wiek potrzebny do otrzymania wcześniejszej emerytury sędziów Sądu Najwyższego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, z 67 dla obu płci.”

W odpowiedzi Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, którego rolą jest ochrona prawa na terenie całej Unii, przyznała, że ​​polskie przepisy są sprzeczne z prawem unijnym i w rezultacie pozwała nasz kraj do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

„(Polska) nie wypełniła swoich obowiązków wynikających z prawa UE, po pierwsze, ustanawiając inny wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet, którzy byli sędziami lub prokuratorami w Polsce, a po drugie, obniżając wiek emerytalny sędziów zwyczajnych, przyznając Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia do przedłużenia okresu czynnej służby tych sędziów ”

– orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS).

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło tę decyzję, mówiąc, że była ona nieuzasadniona, ponieważ rząd wprowadził poprawki do ustawy w 2018 r. w celu rozwiązania problemów dot. prawa UE.

Zgodnie z poprawkami nowy obowiązkowy wiek emerytalny sędziów został taki sam dla mężczyzn i kobiet, co spowolniło proces przechodzenia na emeryturę obecnych sędziów.

UE vs. PiS

Komisja Europejska powiedziała, że ​​ETS wydał „ważny wyrok wspierający niezależność sądownictwa w Polsce i poza nią”. Dodała:

„Jesteśmy gotowi wesprzeć polski rząd i kontynuować dyskusje na temat rozwiązania wszystkich pozostałych, nierozstrzygniętych kwestii związanych z praworządnością w Polsce”.

Jeżeli Polska nie dostosuje się do orzeczenia ETS, Komisja może złożyć kolejny wniosek o nałożenie grzywny na Warszawę w nadchodzących miesiącach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments