Europa będzie się dozbrajać – kraje zwiększają budżet na wojsko

270

Jak doskonale wiadomo, większość państw Unii Europejskiej jest jednocześnie członkami NATO. Sojusz Północnoatlantycki wymaga od swoich członków wydatków na zbrojenia na poziomie 2% produktu krajowego brutto.

Niestety wymóg ten większość państw najzwyczajniej ignoruje. Sztokholmski Instytut do spraw badań nad pokojem międzynarodowym (SIPRI) wskazał, że wydatki w Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii były do tej pory bliższe 1,5% PKB. Ciężar zobowiązań oparty był dotychczas na Stanach Zjednoczonych, które wydają na zbrojenia aż 3,7% swojego PKB.

Teraz sytuacja ulegnie zmianie. Choć akurat Polska spełniała do tej pory wymóg NATO i dla przykładu w ubiegłym roku wydała ponad 2,3% PKB na obronność, to prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w 2023 roku wydatki te zostaną zwiększone do 3%. Podobne działania zapowiedziały również inne kraje Unii Europejskiej, w tym Niemcy. Okazuje się nawet, że o ile w ubiegłym roku państwa UE wydały łącznie na obronność 220 miliardów euro, o tyle w nadchodzących latach mają na ten cel wydawać aż o 200 miliardów euro więcej.

Które kraje już zapowiedziały konkretne działania dotyczące dozbrajania się? Czy Komisja Europejska zamierza udzielić wsparcia w tym procesie?

Polska zwiększy wydatki na obronność do 3% PKB w 2023 Polski żoł

Po wybuchu wojny na Ukrainie zarówno wśród ekspertów jak i polityków, panuje zgoda, że wydatki na zbrojenia powinny być jednym z priorytetów naszego kraju. W efekcie już 11 marca Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Zakłada ona zwiększenie wydatków obronnych do 3% produktu krajowego brutto w 2023 roku, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i odtworzenie systemu rezerw. W praktyce wydatki te mają się zwiększyć z 57 miliardów do 96 miliardów złotych.

Głównym celem tej ustawy jest wzmocnienie polskiej armii zarówno pod względem organizacyjnym, jak i w zakresie pozyskiwania nowoczesnych systemów uzbrojenia.

II etap budowy programu obrony powietrznej “Wisła”

Warto dodać, że pierwsze działania rządu związane z wydatkami na obronność naszego kraju po wybuchu wojny na Ukrainie zostały już podjęte. W maju Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił drugi etap budowy programu obrony powietrznej “Wisła”. W ramach niego do Polski trafi sześć kolejnych zestawów Patriot, o czym pisaliśmy tutaj.

Gigantyczny wzrost wydatków na obronność w Niemczech

Niemcy od dawna były krytykowane przez swoich partnerów z NATO, głównie Stany Zjednoczone, za stosunkowo niskie nakłady na obronność, wynoszące maksymalnie 1,4% produktu krajowego brutto. Już w ciągu pierwszych dni po wybuchu wojny na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że ta sytuacja natychmiast się zmieni.

Kanclerz poinformował wtedy, że już w tym roku rząd przeznaczy aż 100 miliardów euro dodatkowych środków na obronność, w ramach specjalnie utworzonego funduszu. Dzięki temu udział wydatków na wojsko w tym kraju przekroczy 2% PKB.

Na co Niemcy przeznaczą tę kwotę? Samoloty naddźwiękowe

W niemieckim ministerstwie obrony zapadają już decyzje, na co zostaną wydane dodatkowe pieniądze ze specjalnego funduszu dla Bundeswehry. Wiadomo już, że 15 miliardów euro zostanie przeznaczone dla sił powietrznych, na samoloty mające zastąpić wysłużoną flotę Tornado, a 5 miliardów euro – na nowe, ciężkie śmigłowce transportowe. 3 miliardy euro zostaną przeznaczone na cyfryzację wojsk, sprzęt radiowy i nowoczesne stanowiska dowodzenia.

Modernizacja systemów rakietowych ziemia-powietrze Patriot jest z kolei szacowana na 1,1 miliarda euro. Kolejne 20 miliardów euro kosztować będzie natomiast spełnienie wymogów NATO dotyczących amunicji (zaopatrzenie i magazynowanie).

UE apeluje o wspólne dozbrajanie Wspólnoty

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawia, że teraz Unia Europejska próbuje wspomóc i przyspieszyć inwestycje w obronność swych krajów członkowskich, które – po zakładanej akcesji Szwecji i Finlandii – prawie wszystkie będą jednocześnie należeć do NATO (oprócz Austrii, Irlandii, Malty i Cypru).

Nagły wzrost popytu na produkty obronne w krajach Unii Europejskiej może niestety spowodować znaczny wzrost cen i wydłużenie czasu realizacji zamówień. A przemysł obronny może w pierwszej kolejności służyć swym rządom krajowym, a nie ogólnoeuropejskiej bazie klientów. Pojazdy wo

Dlatego Komisja Europejska proponuje krajom UE wspólną analizę braków inwestycyjnych oraz częściowo wspólne zaplanowanie, jak je zniwelować za pomocą – również tylko częściowo – wspólnych zamówień na broń bądź sprzęt wojskowy. To powinno przyspieszyć dozbrajanie Europy.

Komisja Europejska zachęca również, by kraje członkowskie UE rozpoczęły wspólne prace nad stworzeniem zdolności obrony cybernetycznej o pełnym spektrum – od badań, wykrywania, ochrony i reagowania, w tym do zdolności ofensywnych, jako środka odstraszania wobec Rosji (i innych potencjalnych agresorów).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments