ESG — co ze spółkami, które nie mieszczą się w nowych standardach?

Udostępnij

ESG to konieczność, o której mówią eksperci, ale także naukowcy. Nadmierna eksploatacja zasobów Ziemi doprowadziła do nieodwracalnych zmian, za które zaczynamy płacić. Jednak nie wszystkie spółki mieszczą się w ramach ESG. Czy to oznacza, że wypadną z rynku? Czy przedsiębiorstwa, które nie mogą spełnić nowych standardów, mają jeszcze szansę?

Szykują się zmiany w biznesie

Coraz więcej firm zaczyna zwracać uwagę na różne aspekty ESG i rozwijać strategie zgodne z zasadami ESG. Zmiany w biznesie związane z ESG zwykle zaczynają się od wprowadzenia dość prostych działań związanych z ochroną środowiska, relacjami z pracownikami i odpowiedniego sposobu zarządzania. Firmy decydują się między innymi na redukcję emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, rozwój zrównoważonej produkcji, ochrona praw pracowników, w tym równouprawnienie płci oraz transparentne zarządzanie firmą.

CSR kontra ESGDziałania związane z ESG wymagają zmian w procesach produkcyjnych, inwestycjach, polityce kadrowej i wizerunkowej firmy. Mimo wszystko przedsiębiorstwa, które skutecznie wdrożą zasady ESG, mogą osiągnąć wiele korzyści, takich jak zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawa wizerunku firmy w oczach klientów, zmniejszenie kosztów operacyjnych, zwiększenie zaufania inwestorów i osiągnięcie zrównoważonego wzrostu w dłuższej perspektywie czasu. Zmiany w biznesie w kontekście ESG nie tylko przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi i środowiska, ale również stanowią ważny element strategii biznesowej i wizerunku firmy. Co więcej, w związku z nową dyrektywą CSRD i obowiązkiem raportowania o ESG, zmiany w wielu firmach są zwyczajnie konieczne.

Przedsiębiorstwa jeszcze przed wprowadzeniem dyrektywy CSRD decydowały się na działania, których celem jest zrównoważony rozwój. Jednak nie wszystkie firmy mieszczą się w ramach ESG. Co się stanie z takimi przedsiębiorstwami?

Świat ESG nie jest dla wszystkich

ESG to podejście, które łączy aspekty środowiskowe, społeczne i zarządzanie w podejściu inwestycyjnym. Oznacza to, że firmy, które są postrzegane jako odpowiedzialne społecznie, dbające o środowisko i zarządzające w sposób etyczny, mogą korzystać z coraz większego zainteresowania ze strony inwestorów. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa są w stanie dostosować się do nowych standardów.

firmy, które nie mieszczą się w ESGWprowadzenie ESG staje się koniecznością, jednak firmy, które opierają swoją działalność na branżach, które szkodzą środowisku lub nie przestrzegają standardów pracy, mogą mieć trudności z przystosowaniem się do wymogów ESG. Ponadto przedsiębiorstwa, które już od jakiegoś czasu prowadzą działania w duchu ESG, mogą mieć problem z wprowadzeniem coraz bardziej wymagających standardów.

Kolejnym wyzwaniem są państwa słabiej rozwinięte, w których nie istnieją odgórne regulacje związane z poszczególnymi aspektami ESG. W tych regionach brakuje również odpowiedniej infrastruktury, która umożliwiłaby wdrożenie poszczególnych działań prowadzących do zrównoważonego rozwoju. Innym wyzwaniem jest brak świadomości i edukacji na temat ESG wśród społeczeństwa i przedsiębiorców.

ESG to konieczność, jednak nie wszystkie firmy mieszczą się w ramach nowych standardów. Wielkie koncerny paliwowe, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wyrobów tytoniowych, czy bronią mogą mieć ogromny problem z wdrożeniem nowych standardów. Ale czy to oznacza, że całkowicie wypadną z rynku? Na ten moment ciężko jednoznacznie określić, co stanie się z firmami, które nie mieszczą się w ramach ESG.

Co ze spółkami, które nie mieszczą się w ESG?

ESGSpółki, które nie mieszczą się w kryteriach ESG, zwykle uważane są za bardziej ryzykowne dla inwestorów z uwagi na ich brak odpowiedzialności społecznej i środowiskowej oraz słabo zarządzają. Inwestowanie w takie spółki może prowadzić do negatywnych skutków dla środowiska, społeczeństwa i długoterminowej wartości inwestycji. Jednak zawsze istnieją inwestorzy, którzy szukają okazji inwestycyjnych w spółkach, które nie są zgodne z kryteriami ESG. To, czy inwestowanie w takie spółki jest odpowiednie, zależy od indywidualnych preferencji i strategii inwestycyjnej inwestora. Warto jednak zauważyć, że wiele instytucji finansowych i funduszy inwestycyjnych wprowadza coraz bardziej restrykcyjne kryteria ESG dla swoich inwestycji, co może wpłynąć na dostępność finansowania dla spółek, które nie spełniają tych standardów.

Przedsiębiorstwa, które nie mieszczą się w ramach ESG, z czasem mogą mieć problem ze znalezieniem inwestorów. Kolejnym problemem może okazać się słabnące zainteresowanie ze strony konsumentów. Ale czy tego typu firmy mogą się jakoś uratować?

Jednym ze sposobów, które mogą okazać się zbawienne dla spółek niemieszczących się w standardach ESG, są działania na rzecz ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa mogą przeznaczać część swoich zysków na ratowanie klimatu. Poza tym mogą skupić się na pozostałych aspektach ESG, takich jak ochrona praw człowieka, równouprawnienie w miejscu pracy i wprowadzenie odpowiedniego sposób zarządzania. Mimo wszystko w związku z nowymi standardami może dojść do wymierania biznesów, które nie mieszczą się w ramach ESG.zmiana klimatu

Ofiary zrównoważonego rozwoju

Przedsiębiorstwa coraz częściej zwracają uwagę na zasady ESG (Environmental, Social, Governance), czyli podejście, w którym firmy w swoich działaniach uwzględniają aspekt społeczny, środowiskowy i odpowiednie zarządzanie przedsiębiorstwem. Wdrażanie zasad ESG wymaga zmian w procesach produkcyjnych, inwestycjach, polityce kadrowej i wizerunkowej. Firmy, które skutecznie wprowadzą zasady ESG, mogą osiągnąć wiele korzyści, takich jak zwiększenie zaangażowania pracowników, poprawa wizerunku firmy i zmniejszenie kosztów operacyjnych. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa są w stanie dostosować się do nowych standardów, zwłaszcza te, których działania opierają się na procesach szkodliwych dla środowiska, jak na przykład wydobycie ropy naftowej.

Kolejnym wyzwaniem są państwa słabiej rozwinięte, brak regulacji, infrastruktury, a także brak świadomości i edukacji na temat ESG wśród społeczeństwa i przedsiębiorców. Dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie mieszczą się w standardach ESG, jest przeznaczanie części zysków na ochronę środowiska naturalnego. Poza tym firmy mogą skupić się na innych aspektach ESG, takich jak ochrona praw człowieka, równouprawnienie w miejscu pracy oraz wprowadzenie tak zwanego ładu korporacyjnego.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również