Elon Musk kupuje Twittera

115

Elon Musk dopiął swego. Kupił Twittera. Transakcja przejęcia 100 proc. akcji firmy przez najbogatszego człowieka świata dochodzi do skutku po tym, jak pozostali akcjonariusze spółki zgodzili się na ofertę.

Musk kupuje platformę społecznościową

Już w połowie kwietnia Musk ogłosił, że złożył ofertę na kupno całości akcji Twittera z 18-proc. premią względem zamknięcia z dnia poprzedniego.

Rynek był zaskoczony ofertą.

„Nie wierzę, że proponowana oferta Elona Muska (54,20 dolarów za akcję) zbliża się do wartości Twittera, biorąc pod uwagę jego perspektywy wzrostu” – napisał 14 kwietnia książę Arabii Saudyjskiej Alwaleed bin Talal, udziałowiec spółki.

Okazało się jednak, że Musk faktycznie kupuje Twittera. Reuters podał, że transakcja wyniosła 44 miliardy dolarów. Szef Tesli posiada tylko część gotówki na przejęcie spółki, pozostała część ma pochodzić z kredytu udzielonego pod zastaw akcji Tesli. Według „Financial Times” ma zapewnić 21 mld dolarów.

– Rada Twittera przeprowadziła przemyślany i kompleksowy proces oceny propozycji Elona z celowym skupieniem się na wartości, pewności i finansowaniu – powiedział Bret Taylor, niezależny prezes zarządu Twittera podczas ogłoszenia o przejęciu. – Proponowana transakcja zapewni znaczną premię finansową i uważamy, że jest to najlepsza droga naprzód dla akcjonariuszy Twittera – dodał.

Wolność słowa jest podstawą funkcjonowania demokracji, a Twitter jest cyfrowym placem, gdzie sprawy istotne dla ludzkości są dyskutowane

– stwierdził z kolei Musk po zakupie, pisząc o tym, co myśli o swoim najnowszym nabytku.

Wiadomo, że jego wizja zawiera m.in. zastosowanie nowych technologii open source czy pozwalających usuwanie botów, które są dziś zmorą Twittera. Nie jest wykluczone, że to też dobra wiadomość dla rynku kryptowalut – może Musk wprowadzi na platformie płatności np. w dogecoinie czy etherze.

Twitter ma niesamowity potencjał. Z niecierpliwością czekam na pracę z firmą i społecznością użytkowników aby go odblokować

– podsumował Musk.

Akcje Twitter w czasie poniedziałkowej sesji rosły o ok. 4 proc. i to jeszcze przed potwierdzeniem transakcji. Po ogłoszeniu tej ostatniej kurs rósł już o 6 proc. Od początku roku wycena firmy jest wyżej o ok. 20 proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments