Eksperci nie mają złudzeń! Recesja jest nieunikniona

427

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował dziś wyniki letniej rundy Ankiety Makroekonomicznej NBP dot. prognozowanego tempa wzrostu gospodarczego, stopy referencyjnej NBP oraz inflacji. Ankietowani eksperci są pewni, że w 2020 r. wystąpi w Polsce recesja. Jej głębokość można szacować od ‐5,0 proc. do ‐1,8 proc. Towarzyszyć jej będzie wzrost cen na poziomie od 2,8 proc. do nawet 3,8 proc.

Eksperci są pewni, że w 2020 r. wystąpi w Polsce recesja

W tegorocznej letniej rundzie Ankiety Makroekonomicznej NBP uczestniczyło 22 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe, naukowe, związek zawodowy i organizację przedsiębiorców. Prognozy zostały przekazane między 15 czerwca a 3 lipca br., przy czym ich zdecydowana większość – w ostatnich czterech dniach badania ankietowego.

– Indywidualne prognozy centralne pozostają bardzo zróżnicowane między ekspertami, a postrzegana przez nich niepewność – bardzo duża. Jest to szczególnie widoczne w przypadku prognoz tempa wzrostu PKB na 2021 r. – wskazuje NBP w raporcie.

Prognoza centralna zakłada, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,6 proc. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas wiosennej projekcji eksperci spodziewali się spadku PKB „jedynie” o 2,6 proc. Ich zdaniem, w 2021 roku możemy natomiast liczyć na wzrost gospodarczy na poziomie 3,7 proc. a w 2022 roku 3,1 proc.

– Scenariusze recesyjne w latach 2021‐2022 nie są  całkowicie wykluczone, lecz prawdopodobieństwo ujemnego tempa wzrostu PKB pozostaje bardzo niskie, równe 11% w 2021 r. i 9% w 2022 r. – podano.

Mimo kryzysu, ceny dalej będą rosły

Wraz ze spadkiem PKB, Polacy poradzić będą musieli sobie także z wysoką inflacją. Zdaniem ekspertów, z 85-procentowym prawdopodobieństwem ceny dóbr i usług konsumpcyjnych będą rosły w tym roku w tempie 3,3 proc. W przyszłym roku dynamika wzrostu cen miałaby nieco spowolnić i ukształtować się na poziomie 2,3 proc. a w 2022 r. 2,5 proc.

– O ile w br. prawdopodobieństwo inflacji powyżej celu inflacyjnego jest istotnie wyższe od inflacji poniżej celu, o tyle dla kolejnych lat mniej więcej tak samo prawdopodobne jest kształtowanie się inflacji poniżej jak i powyżej 2,5 proc. – czytamy w raporcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments