Efekt Nobla. Książki Olgi Tokarczuk sprzedają się 6 000 razy lepiej!

417

Sprzedaż książek czy płyt znanego już artysty mogą zacząć się gwałtownie lepiej sprzedawać chyba tylko w dwóch przypadkach. W momencie tragicznym – gdy ten np. umiera – oraz gdy nagle zostaje szczególnie doceniony. Całe szczęście, że to drugie dotyczy teraz Olgi Tokarczyk, która została nagrodzona literacką nagrodą Nobla.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W zaledwie 10 godzin od ogłoszenia tego, że nasza literatka została ogłoszono noblistką, sam Empik sprzedał 12 tys. jej książek.

Jakie książki Tokarczuk stały się hitami?

Ponoć obecnie Polacy najchętniej sięgają po „Biegunów”. Drugie miejsce na podium należy się „Księgom Jakubowym”, zaś trzecie to książka „Prawiek i inne czasy”.

Poza papierowymi edycjami bestsellerami okazują ebooki sygnowane nazwiskiem noblistki. Empik przekazał mediom informacje, że w ciągu kilku godzi od ogłoszenia laureatów literackiego Nobla ebooki i audiobooki Olgi Tokarczuk kupiło aż 1,5 tysiąca osób.

Już ubiegłoroczny Booker spowodował ogromne zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk i jej książka „Bieguni” była jedną z najchętniej wybieranych w Empiku w 2018 roku – mówił mediom Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku. – Literacki Nobel zadziałał jednak z wielokrotnie większą siłą – dodał.

Ponoć zainteresowanie jest tak duże, że firma zamówiła już dodruk. Nowe egzemplarze trafią do księgarni jeszcze w tym miesiącu.

By porównać skalę szaleństwa, które nastało, przypomnijmy dane liczbowe przed czterech lat. Pisarka zarobiła wtedy – w 2015 r. – 478 tys. zł głównie za sprzedaż bestsellera „Księgi Jakubowe”. Kupiło go jednak wtedy „tylko” 70 tys. nabywców

Pieniądze za Nobla

Teraz Polka otrzyma też 3,5 mln zł wraz z samym Noblem. Do tego dojdą wysokie tantiemy za rosnącą sprzedaż książek.

Nobel dla Tokarczuk został ogłoszony wczoraj. Polka otrzymała go „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Odbierze swoją nagrodę oficjalnie 10 grudnia br.

To piąty literacki Nobel dla obywatela naszego kraju. Wcześniej nagrodę otrzymał Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). Miejmy nadzieję, że na kolejne takie wyróżnienie nie będziemy musieli czekać tak długo.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments