Dziś wchodzi w życie obniżka PIT do 17 proc.

274

Dziś wchodzi w życie niższa stawka PIT. Jej wartość obniżono z 18 do 17 proc. Czy pracownicy mają się jednak z czego cieszyć?

Decyzja o tym, by obniżyć podatek PIT, z pewnością jest natury politycznej. Wybory do Sejmu i Senatu już 13 października, więc rząd stara się przypodobać wyborcom, jak tylko jest w stanie. Czy jednak w tej sprawie jest się z tego cieszyć?

Niższy PIT dla wszystkich…

Od dziś zaczyna obowiązywać niższa stawka PIT. Co warto odnotować, zmiana dotyczy nie tylko zatrudnionych na umowie o pracę, ale także tych osób, które pracują na umowie-zlecenie czy umowie o dzieło. Jakby tego było mało, skorzystają też osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym w formie spółek osobowych, a nawet ci, którzy uzyskują przychody z praw majątkowych. Beneficjantami są także emeryci i renciści.

Jak zmiany przekładają się na liczby? Jeśli ktoś zarabiał najniższą krajową, czyli dziś 2250 zł brutto, obniżka PIT daje mu 40 zł netto (czyli „na rękę”) więcej każdego miesiąca. To więc 480 zł netto w skali roku.

Liberalne reformy PiS

Od sierpnia szczęśliwi są też młodzi pracownicy, a konkretnie ci, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Od tego okresu przy ich zatrudnianiu obowiązuje zerowa stawka PIT. Wszystko w ramach programu „Bez PIT dla młodych”.Jak oceniać te zmiany? Są z pewnością lepszym rozwiązaniem niż 500 plus, bowiem mogą w sprawniej dopingować do podejmowania pracy. Wspomniany program, choć jego charakter był prorodzinny i miał doprowadzić do skoku dzietności w Polsce, zgodnie z danymi z rynku, raczej zniechęcił kobiety do podejmowania pracy – zwłaszcza tej mniej płatnej. Dzietność zaś nie wzrosła. W przypadku obniżania PIT-u rząd prowadzi do tego, że Polacy będą mieć więcej pieniędzy, ale w zamian za pracę.

– To ważna ustawa, która zakłada zmniejszenie klina podatkowego zarówno przez obniżenie stawki PIT, jak również przez podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Niższa 17 proc. stawka PIT będzie obowiązywać już w ostatnim kwartale 2019 r., czyli przez 1/4 bieżącego roku. Przy tym należy przypomnieć, że do września nasze dochody w pierwszej skali podatkowej podlegają 18 proc. opodatkowaniu PIT. Już przy zaliczce obliczanej w październiku podatek zostanie obniżony o 1 punkt procentowy, czyli o prawie 6 proc. – wyjaśnia wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments