DZ Bank, trzeci co do wielkości niemiecki bank, uruchomi własną platformę służącą do przechowywania aktywów cyfrowych zbudowaną na blockchainie. Krok ten można jednak wpisać w szerszy krajobraz.
DZ Bank pomoże ci przechować bitcoiny
DZ Bank, trzeci co do wielkości bank w Niemczech pod względem wielkości aktywów, uruchamia własną platformę do przechowywania aktywów cyfrowych zbudowaną na blockchainie. Zgodnie z zapowiedzią opublikowaną 2 listopada bank będzie na tym polu współpracować z klientami instytucjonalnymi, oferując im kryptowaluty.
Partnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.
Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.
Holger Meffert, dyrektor ds. usług papierów wartościowych i depozytów cyfrowych w DZ, wskazał na zainteresowanie banku technologią rozproszonej księgi rachunkowej (DLT):
„Zakładamy, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat znaczna część działalności na rynku kapitałowym będzie przetwarzana za pośrednictwem infrastruktury opartej na technologii księgi rozproszonej (DLT). W perspektywie średnioterminowej postrzegamy DLT jako technologię uzupełniającą istniejącą infrastrukturę w istniejących procesach rynku kapitałowego.
Bank ma również nadzieję zaoferować w przyszłości inwestorom instytucjonalnym i klientom prywatnym możliwość zakupu kryptowalut, „takich jak bitcoin”. Aby to osiągnąć, w czerwcu 2023 r. DZ złożyło wniosek o licencję na przechowywanie kryptowalut od niemieckiego Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin).
Niemieckie banki idą w stronę BTC
Media niedawno poinformowały o tym, że niemieckie banki wspierają adopcję kryptowalut i to pomimo rygorystycznego systemu regulacyjnego branży w ich kraju. Coraz więcej instytucji znajduje sposoby na umożliwienie klientom dostępu do kryptowalut.
W marcu 2023 r. Deutsche WertpapierServiceBank wykonał ważny krok, uruchamiając platformę handlu kryptowalutami wpNex, która zapewnia 1200 bankom i kasom oszczędnościowym w Niemczech dostęp do branży aktywów cyfrowych. Grupa zarządzająca aktywami DWS, w której większościowym udziałowcem jest Deutsche Bank, ogłosiła również, że pracuje nad produktami opartymi na kryptowalutach będącymi przedmiotem obrotu giełdowego na rynku europejskim i opracowuje inne rozwiązania cyfrowe, które zapewnią inwestorom dostęp do aplikacji opartych na blockchainach i aktywach cyfrowych.
Inne „tradycyjne” banki, w tym Commerzbank i DekaBank, również ubiegają się o licencje na przechowywanie kryptowalut od niemieckiego organu nadzoru finansowego BaFin.