Dyrektywa CSRD – kogo dotyczy obowiązek raportowania niefinansowego i na czym polega?

Udostępnij

16 grudnia 2022 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD).

Na czym ta regulacja będzie polegać? Jakich przedsiębiorstw będzie dotyczyć? Kiedy wejdzie w życie? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Dyrektywa CSRD – co to? ESG

Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, z angielskiego Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD, ma za zadanie zwiększyć publiczną odpowiedzialność przedsiębiorstw poprzez zobowiązanie ich do regularnego ujawniania informacji na temat ich wpływu na społeczeństwo i środowisko, dodatkowo wzmocnić społeczną gospodarkę rynkową Unii Europejskiej i grać główną rolę w kształtowaniu standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym.

Aby zapewnić ujawnianie przez przedsiębiorstwa rzetelnych informacji, będą one podlegać niezależnym audytom. W praktyce pewność danych w sprawozdaniach finansowych i niefinansowych będzie na takim samym poziomie, a inwestorzy będą mieli dostęp do porównywalnych i wiarygodnych informacji.

Bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze z zakresu ESG

Punktem wyjścia do prac nad CSRD było przekonanie, że obecne przepisy dotyczące ujawniania informacji niefinansowych (NFRD) są w dużej mierze niewystarczające.

Dyrektywa CSRD wprowadza bowiem bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze dotyczące wpływu przedsiębiorstw na środowisko, prawa człowieka i społeczeństwo (ESG). Są one oparte na wspólnych kryteriach zgodnych z celami klimatycznymi Unii Europejskiej.

Warto dodać, że dyrektywa CSRD będzie musiała zostać implementowana do polskiego prawa. Polska, tak jak pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej, ma na to 18 miesięcy.

Jakie firmy obejmą przepisy dyrektywy CSRD?

Wymogi sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej wprowadzane przez dyrektywę CSRD będą miały zastosowanie do wszystkich dużych spółek, niezależnie od tego, czy są notowane na giełdach, czy nie.

Co ciekawe, firmy spoza Unii Europejskiej prowadzące znaczną działalność w UE (o obrotach powyżej 150 milionów euro w UE) również będą musiały spełnić wymogi. Co więcej – wymogami objęte zostaną również małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie.

W efekcie, po wejściu w życie regulacjami dyrektywy CSRD zbieranie i udostępnianie informacji na temat zrównoważonego rozwoju stanie się normą dla prawie 50 tysięcy firm w Unii Europejskiej. Dziś natomiast takimi regulacjami objęte jest około 11 700 firm.

Dyrektywa CSRD – od kiedy? ESG

Przepisy dyrektywy przewidują trzystopniowy harmonogram zastosowania nowych obowiązków przez jednostki.

W pierwszej kolejności informacje przedstawią po raz pierwszy (za rok obrotowy 2024) największe podmioty, które już obecnie raportują tak zwane informacje niefinansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Są to duże jednostki zainteresowania publicznego, których liczba pracowników przekracza 500 osób.

Rok później pierwsze raporty przedstawią pozostałe duże jednostki. Jakie firmy zaliczane są do tej grupy? Konieczne jest przekroczenie dowolnych dwóch z trzech kryteriów:

  • Minimum 250 zatrudnionych pracowników
  • Minimum 85 milionów złotych sumy aktywów
  • Minimum 170 milionów złotych przychodów netto

Małe i średnie spółki giełdowe złożą po raz pierwszy raporty dopiero za rok obrotowy 2026. W ich przypadku natomiast będzie obowiązywał okres przejściowy, przez który będą mogą one skorzystać z odstępstwa – zwolnienia ze stosowania dyrektywy do 2028 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również