Drony – ich możliwości i wykorzystanie w praktyce

299

Nietrudno zauważyć, że coraz więcej osób fascynuje się dronami. Pilotowanie tego typu bezzałogowych maszyn sprawia im wielką przyjemność. Na świecie jest ich już ponad 7 milionów, z tego 2 miliony w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce ponad 100 tysięcy. Prawie jedna trzecia ogłoszeń dotyczących dronów w Dzienniku Unii Europejskiej należy do polskich zamawiających. Polska przoduje również w liczbie tak zwanych praw jazdy na drona. Wydano ich w naszym kraju już kilkanaście tysięcy.

Dzięki tak intensywnemu rozwojowi rynku dronów, ich możliwości i praktyczne zastosowania cały czas rosną. Obecnie ilość firm świadczących wszelkiego rodzaju usługi wykonywane dronem jest na tyle duża, że rynek zaczyna się nasycać, tworząc przy tym dużą konkurencyjność młodych firm do uznanych już marek. Do czego zatem można w praktyce wykorzystywać drony? Przekonamy się poniżej. Pierwszy sposób, dość oczywisty to:

Wykorzystanie dronów do robienia zdjęć i nagrywania wideo Biały dron z dużym obiektywem

Drony oferują niesamowite możliwości, jeśli chodzi o robienie zdjęć i nagrań wideo. Możemy fotografować i filmować miejsca, które są trudno dostępne, fizycznie się do nich nie zbliżając. Ponadto, ujęcia z wysokości dostarczają innej perspektywy, która niejednokrotnie jest o wiele ciekawsza niż ta naziemna.

Fotografia motoryzacyjna

O jakich rodzajach fotografii tutaj mowa? Dla przykładu, dron może stać się ciekawym narzędziem dla fotografa specjalizującego się fotografii motoryzacyjnej. Jest to dosyć nietypowa perspektywa dla tego typu zdjęć, ale coraz częściej po takie ujęcia sięgają koncerny samochodowe. Samochód pędzący po krętej drodze, uwieczniony z wysokości kilkudziesięciu metrów wygląda po prostu obłędnie.

Fotografia ślubna

Drony są już również wykorzystywane w fotografii ślubnej. Praktycznie wszyscy nowożeńcy chcą bowiem upamiętnić swój ślub i wesele w wyjątkowy sposób. Zdjęcia zrobione z powietrza, czy kręcenie filmów za pomocą drona świetnie się w tej sytuacji sprawdza. Sceny w plenerze kręcone za pomocą dronów, są niepowtarzalną niesamowitą pamiątką z tego typu uroczystości. Warto tutaj dodać, że zmorą fotografów ślubnych są choćby zdjęcia grupowe. Z dronem można je wykonać praktycznie w każdym miejscu i nada im to zupełnie inny wymiar.

Fotografowanie nieruchomości

Drony oferują również możliwości robienia zdjęć nieruchomościom. Budynki czy nawet całe osiedla można fotografować bez końca praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Z góry znalezienie ciekawej perspektywy wydaje się o wiele łatwiejsze. Z biznesowego punktu widzenia drony w architekturze i budownictwie można wykorzystać na każdym etapie inwestycji. Zaczynając od pustej działki, a kończąc na gotowym obiekcie.Takie prace posłużą architektom do stworzenia wizualizacji, dokumentacji fotograficznej inwestycji, a ostatecznie do promocji gotowego budynku.

Fotografowanie krajobrazów

Ogromną popularnością cieszą się również lotnicze ujęcia krajobrazów. Rzeki, jeziora, lasy, góry i morze to tematy dominujące na większości krążących po sieci fotografiach. Jak już zostało wspomniane, zasięg drona pozwala dotrzeć w miejsca bardzo trudno, a nawet całkowicie niedostępne. W tym przypadku dobrym pomysłem jest wrzucanie zrobionych przez nas zjawiskowych fotografii na platformy stockowe – i generowanie w ten sposób dochodu.

Inspekcje trudno dostępnych miejsc za pomocą dronów  Dron dokonuje inspekcji na budowie

Rozpoczęcie prac budowlanych lub remontowych wymaga dokładnego rozpoznania terenu. Bezzałogowe statki powietrzne umożliwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc takich jak podziemne korytarze, wyrobiska, kominy czy rurociągi. Drony inspekcyjne są wyposażone w oświetlenie umożliwiające robienie zdjęć i nagrywanie filmów nawet w miejscach mocno zacienionych, do których nie dociera światło słoneczne.

Inspekcje za pomocą dronów bywają użyteczne również w energetyce. Te bezzałogowe statki mogą nie tylko oszacować jakość przewodów, ale także wykryć choćby ubytki w liniach przesyłowych prądu czy uszkodzenia mechaniczne wież energetycznych. Drony mogą być wykorzystywane również do oceny stanu łopat, gondoli czy wież w elektrowniach wiatrowych.

Wykorzystanie dronów w ratowaniu życia Dron transportuje paczkę medykamentów

Bezzałogowe statki powietrzne są już dziś wykorzystywane do transportu leków, artykułów higienicznych czy próbek do badań. Jak łatwo się domyślić, skrócenie czasu oczekiwania na krew czy surowicę może pomóc w ratowaniu życia.

Bezzałogowe statki powietrzne są już dziś również podstawowym elementem wyposażenia służb ratowniczych działających w trudno dostępnych terenach. Drony są w stanie zastąpić człowieka tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć – choćby do terenów, na których wystąpił kataklizm.

Nowoczesne drony biorące udział w akcjach poszukiwawczych są wyposażone w kamery termowizyjne umożliwiające pomiar temperatury i wykrycie człowieka znajdującego się pod gruzami. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych pozwala także prowadzić skuteczne działania search and rescue bez narażania życia i zdrowia służb ratowniczych – choćby w sytuacjach, gdy trudno ocenić stan budynku po pożarze lub wybuchu gazu.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie Dron rozpyla pestycydy

Opryski rolnicze to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony roślin przed szkodnikami. Ich przeprowadzenie wymaga precyzji i stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Tego typu preparaty mają działanie silnie toksyczne i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Dlatego branża rolnicza coraz częściej sięga po innowacyjne rozwiązania pozwalające zminimalizować kontakt człowieka z preparatem. Opryski często są już dziś wykonywane z powietrza przy użyciu profesjonalnych bezzałogowych statków powietrznych. Operator drona ma możliwość dokładnego zaplanowania trasy oprysku, dzięki czemu środki ochrony roślin dotrą do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc.

Wyścigi dronów

Drony nie tylko ułatwiają pracę w wielu branżach, ale dostarczają wspaniałej i widowiskowej rozrywki. Coraz większą popularnością cieszą się wyścigi dronów FPV. Tym niewielkim urządzeniom wystarczy mniej niż jedna sekunda, aby rozwinąć prędkość od 0 do nawet 100 kilometrów na godzinę. Mało tego, potrafią one nawet pokonywać przeszkody z prędkością przekraczającą 200 kilometrów na godzinę.

Największe na świecie wyścigi dronów organizowane są w Dubaju. Nagrody w zawodach opiewają na zawrotne sumy sięgające nawet miliona dolarów. Liczy się tutaj nie tylko refleks i precyzja, ale również wiedza dotycząca zjawisk fizycznych. Często przeszkodą w takich zawodach bywa bowiem miejscami huraganowy wiatr czy woda.

Wykorzystywanie dronów w leśnictwie Dron w lesie

Bezzałogowe statki powietrzne są również niezwykle przydatne w leśnictwie. Zebrane przez nie dane są wykorzystywane do tworzenia map, inwentaryzacji zwierzyny i roślin, badania kierunków migracji gatunków, płoszenia lub obserwowania zwierzyny oraz kontroli naturalnych siedlisk. Drony umożliwiają więc ocenę stanu populacji, wykrywanie zagrożeń ze strony innych gatunków lub ludzi, a nawet tropienie kłusowników i nielegalnych wyrębów.

Wykorzystywanie dronów do walki ze smogiem

Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są do monitoringu smogu, a więc dostarczania informacji na temat zanieczyszczenia powietrza. Z tej funkcji korzystają najczęściej przedsiębiorstwa oraz organy administracji publicznej. Dron wyposażony w latające laboratorium podlatuje do komina i pobiera próbkę dymu, który się z niego wydostaje. Próbka trafia do analizatora, który w ciągu 90 sekund potrafi wykryć czy piecu spalane były śmieci.

Wykorzystywanie dronów w wojskowości… i ryzyko ich stosowania przez terrorystów Dron bojowy

Bezzałogowe statki powierzchnie są dziś również powszechnie stosowane w wojsku, do działań taktycznych. Po pierwsze, drony mogą prowadzić rozpoznanie, pozostając przy tym niezauważalne dla obserwowanego. Mogą także błyskawicznie wyznaczyć współrzędne obserwowanego celu i przesłać te dane do systemu kierowania ogniem aby ten cel zniszczyć.

Coraz bardziej popularna w wojskowości jest również amunicja krążąca. Są to drony wyposażone w ładunki wybuchowe. Taki dron po doleceniu do celu eksploduje dlatego często nazywane jest dronem Kamikaze. Takie rozwiązanie daje możliwość bardzo precyzyjnego rażenia wroga. Dron Kamikaze może unieruchomić konkretny pojazd w kolumnie i przy okazji nie uszkodzi pojazdów stojących obok. Dron kamikaze może nawet przez 30 minut pozostawać w powietrzu, krążąc nad swoim celem dlatego takie rozwiązanie nazywamy amunicją krążącą.

Niestety, takie wykorzystanie dronów niesie za sobą spore ryzyko. Gdy tego typu bezzałogowe statki powietrzne dostaną się w niepowołane ręce i nie zostaną odpowiednio szybko wykryte – mogą służyć do przeprowadzania ataków terrorystycznych.

Wykorzystywanie dronów w inwigilacji

Dostępne dla wszystkich poruszanie się dronem w powietrzu otworzyło zupełnie nowe możliwości inwigilacji. Cywilne drony od początku swojego istnienia były wykorzystywane do obserwacji i utrwalania różnych zdarzeń oraz obiektów z wysokości. Przeszkody terenowe, stosowane powszechnie środki ochrony, nie stanowią dla tego typu urządzeń latających problemu. Drony stały się więc najtańszym i najprostszym sposobem szpiegowania, które już dziś jest powszechnie wykorzystywane w ramach szpiegostwa przemysłowego.

Wykorzystanie dronów do przemytu

Spore trudności z wykryciem nie tylko drona, ale również i jego pilota oraz stosunkowo niskie koszty zakupu urządzenia sprawiają, że bezzałogowy statek powietrzny to pożądane narzędzie przemytu – oczywiście głównie narkotyków. Drony są dziś powszechnie wykorzystywane w narkotykowym biznesie w Meksyku, zwłaszcza w kontekście przemytu substancji przez granicę ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak zostać pilotem profesjonalnego drona?

Od 31 grudnia 2020 obowiązują nowe, europejskie przepisy, które określają sposób użytkowania bezzałogowych statków powietrznych. Przepisy obejmują praktycznie wszystkie drony. Wyjątkiem są drony “zabawki” czyli modele, które ważą poniżej 250 gramów i nie posiadają kamery, która rejestruje obraz (klasa CO). Takim sprzętem możemy latać bez rejestracji jako operator bezzałogowego statku powietrznego.

Rejestracja drona w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Natomiast, każdy, kto chce latać dronem, który waży 250 gramów lub więcej i ma kamerę, niezależnie czy w celach rekreacyjnych, sportowych czy zarobkowych, musi zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych. Aby to zrobić, musimy podać:

  • Imię i nazwisko
  • Adres e-mail lub adres firmy (osoby prawnej), w której imieniu będziemy operować dronem.

Bezpłatne szkolenie i egzamin

Następnie otrzymamy indywidualny numer operatora. Musimy go umieścić na dronie, zanim zaczniemy nim latać. W kolejnym etapie przejdziemy bezpłatne szkolenie, który zakończy się egzaminem. Jest to warunek konieczny, by latać dronem zgodnie z obowiązującym prawem. Szkolenie jest dostępne online na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W trakcie szkolenia dowiemy się o:

  • Zasadach bezpieczeństwa lotniczego
  • Ograniczeniach korzystania z przestrzeni powietrznej
  • Regulacji i procedur lotniczych
  • Bezpieczeństwie i ubezpieczeniach drona
  • Ochronie danych i prywatności.

Egzamin zawiera 40 pytań wielokrotnego wyboru i jest dość prosty. Test jest bezpłatny i możemy podejść do niego wielokrotnie. Zatem nie musimy się martwić o to, że nie zdamy go za pierwszym razem. Z tą licencją każdy operator może obsługiwać drona w celach rekreacyjnych lub sportowych tylko w zasięgu swojego wzroku, maksymalnie 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi. Minimalny wiek pilota to 14 lat.

Zgłoszenie lotu dronem Dron

Każdy lot bezzałogowego statku powietrznego trzeba natomiast zgłosić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, za pomocą aplikacji DroneRadar. Zgłoszenie lotu (check-in) jest obowiązkowe na mocy ustawy. Dzięki tej aplikacji, z łatwością sprawdzimy czy w danym miejscu możemy latać, a także zostaniemy poinformowani przez odpowiednie służby o sytuacjach nietypowych (gdy zbliża się do nas kilka samolotów) lub awaryjnych (gdy w pobliżu przelatuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Ta procedura jest konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo w powietrzu. W końcu, ze względu na ich rosnącą popularność, na niebie, coraz częściej możemy spotkać liczne drony – mniejsze lub większe.

Specjalistyczne uprawnienia do pilotowania drona

Aby obsługiwać bezzałogowy statek powietrzny w celach innych niż sportowe czy rekreacyjne, musimy postarać się o dodatkowe uprawnienia. By zdobyć odpowiednią klasyfikację UAVO (z angielskiego Unmanned Aircraft Vehicle Operator czyli operator bezzałogowego statku powietrznego), niezbędne będzie profesjonalne i bardziej szczegółowe szkolenie. Klasyfikacja UAVO dzieli się na:

  • VLOS (Visual Line of Sight) – czyli licencja na komercyjne loty w zasięgu wzroku operatora
  • BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) – uprawnienia na komercyjne latanie dronem w zasięgu i poza zasięgiem wzroku operatora
  • INS – czyli licencja, która pozwala szkolić innych operatorów

Każde szkolenie dzieli się na część teoretyczną i praktyczną i kończy się egzaminem. Opłata za egzamin końcowy wynosi 46 złotych i wnosimy ją do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kwota ta pokrywa koszt wydania świadectwa kwalifikacji. Jeśli uzyskamy wynik pozytywny, otrzymamy od ośrodka szkoleniowego dokument, który należy złożyć w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Następnie otrzymamy świadectwo, które jest ważne przez 5 lat. Cena kursu różni się w zależności od rodzaju licencji, o którą chcemy się ubiegać i trybu nauki, który wybierzemy. Do wyboru są zajęcia grupowe, indywidualne lub online. Najtańsze szkolenia kosztują w granicach tysiąca złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments