Dramat kredytobiorców i ogromne zyski banków

Udostępnij

To, co dzieje się od października ubiegłego roku można śmiało określić, jako dramat kredytobiorców. W 15. odcinku emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka programu “Po Stronie Konsumenta” adwokaci Marcin Lizurek i Karol Wenus pokazują na przykładach jak bardzo zmieniły się raty kredytów i jak jeszcze mogą zmienić się w przyszłości:

Po Stronie Konsumenta #15

Omówienie ostatnich podwyżek

Kredyty gotówkowe i hipoteczne posiada obecnie od 2,5 do 3 milionów gospodarstw domowych. Co więcej, odczyt inflacyjny w marcu 2022 wyniósł 10,9%. Ekonomiści uważają, że inflacja będzie mogła wyhamowywać dopiero pod koniec 2022 roku. Stopy procentowe natomiast są konsekwentnie podnoszone. Ostatnio doszło do ich siódmej podwyżki z rzędu.

Oznacza to, że jeszcze na początku października stopa referencyjna wynosiła 0,1%. W tej chwili przyjmuje ona wartość 4,5%. Oznacza to, że WIBOR 3M wzrósł przez te miesiące z 0,25% do 5,37%, a WIBOR 6M – do 5,65%. Na tak znaczącą podwyżkę chyba nikt nie był przygotowany.

Co będzie dalej? Nie wiadomo, banki jednak przewidują, że podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane nawet do stopy referencyjnej w wysokości 7,5%. Warto dodać, że te same banki jeszcze kilka miesięcy temu prognozowały, że dzisiejszy poziom – 4,5% osiągniemy dopiero na koniec 2022 roku.

Reakcje NBP i rządu oraz rekordowe zyski banków

Jeszcze we wrześniu 2021 Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński twierdził, że “na razie nie ma warunków do podwyżki stóp procentowych.” W listopadzie zapewniał, iż “wszystko wskazuje, że inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych.” Z kolei w styczniu tego roku poinformował, że “dopuszcza stopy procentowe powyżej 4%.” W praktyce, w połowie kwietnia przekroczyliśmy już ten poziom.

Premier Mateusz Morawiecki z kolei dał do zrozumienia, że istnieje Fundusz wsparcia dla kredytobiorców, ale właściwie według niego to on nie działa, więc są w nim planowane zmiany. Powiedział również, że winę za obecną wysokość rat kredytów ponosi Rosja i Putin.

Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Zwróćmy uwagę, że już w styczniu, czyli przed początkiem wojny na Ukrainie inflacja w Polsce wynosiła 9,4%. Cel inflacyjny NBP i RPP wynosi natomiast 2,5% z możliwymi odchyłami w wysokości 1 punktu procentowego. Został on już przekroczony, z możliwymi odchyłami, w kwietniu 2021.

Banki już zarobiły fortunę, a będzie jeszcze lepiej

Niektóre z banków komercyjnych w 2021 roku osiągnęły o 20% lepsze wyniki niż przed pandemią. A przy dzisiejszych stopach procentowych cały 2022 z całą pewnością będzie dla nich rekordowy – nawet pomimo faktu, że masowo przegrywają w sądach spory o kredyty frankowe.

Symulacja obecnej raty kredytu oraz wysokości potencjalnych rat w przyszłości

Średni obecnie kredyt przyjmuje wysokość 340 tysięcy złotych na 30 lat, oparty na WIBOR 3M, a marża wynosi 2%. Na początku października rata wynosiła 1300 złotych. W lutym było to już 1900 PLN. Obecnie rata wynosi 2400 złotych. Przy stopie referencyjnej w wysokości 7,5%, rata wynosiłaby 3100 PLN.

Projekt ustawy dotyczący tymczasowego ustalenia stopy oprocentowania w kredytach hipotecznych

Grupa Posłów Lewicy 7 kwietnia złożyła do Sejmu projekt ustawy o tymczasowym sposobie ustalania stopy oprocentowania w umowach o kredyt hipoteczny ze zmienną stopą oprocentowania. Jakich kredytów dotyczy ustawa? Kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach przed 1 stycznia 2022 roku. Kredyt taki musi być również oprocentowany w całości lub w części zmienną stopą. Ponadto, z tej pomocy skorzystać może tylko konsument, który zaciągnął kredyt na zakup swojej pierwszej nieruchomości, przeznaczonej na zaspokojenie swoich celów mieszkaniowych.

Na czym polegałaby ta pomoc? Otóż zmienna stopa oprocentowania zostałaby na 12 miesięcy zmieniona na stałą stopę oprocentowania w takiej wysokości, jaka obowiązywała 1 grudnia 2019 roku. Taka opcja byłaby bardzo korzystna dla kredytobiorców spełniających powyższe warunki.

Procedowane zmiany Prawa bankowego – ubezpieczenie pomostowe

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Prawa Bankowego, odnoszący się do ubezpieczenia pomostowego, które jest zawarte w każdej umowie kredytu hipotecznego. Polega ono na tym, że do czasu wpisania do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku, jest on ubezpieczany przez zewnętrzny podmiot. Koszt ten dziś jest przerzucany na kredytobiorcę. Ministerstwo Finansów stwierdziło, że ten koszt powinien być jednak zwracany przez bank kredytobiorcy – w momencie wpisania banku do księgi wieczystej.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również