Dopłaty dla rolników do sprzedaży zbóż – nawet 250 zł za tonę

Udostępnij

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra zapowiedział, że w związku z sytuacją na rynku surowców rolnych, dotyczącą magazynowania zboża z Ukrainy, rząd przygotuje dopłaty dla rolników.

Na ten cel zostanie przeznaczonych 600 milionów złotych. Dopłaty będą wynosić od 150 do 250 PLN za tonę sprzedanej pszenicy lub kukurydzy, zależnie od regionu. Co istotne, w poniedziałek Komisja Europejska zatwierdziła już ten program pomocy rolnikom przedłożony przez polski rząd w Brukseli.

W Polsce handluje się ukraińskim zbożem rolnictwo węglowe

Wiceminister rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra przyznał, że rząd ma świadomość problemu z wywozem zboża ukraińskiego. Zaznaczył on, że część podmiotów gospodarczych w Polsce po prostu handluje zbożem z Ukrainy. Jak dodał wiceminister rolnictwa, z tej przyczyny „skupy są w tej chwili zawalone”.

Krzysztof Ciecióra zapewnia jednak, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi robi wszystko, żeby ten problem załatwić, a ukraińskie zboże z Polski zostanie wywiezione do żniw. W tym celu resort rozmawia z szeregiem państw, które mogłyby być zainteresowane zakupem lub odebraniem tego zboża od Polski.

Wiceminister Ciecióra zaznaczył, że resort rolnictwa współpracuje w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Nie chciał on jednak podawać konkretnych państw, do których ukraińskie zboże mogłoby trafić.

Jak będą wyglądać dopłaty dla rolników?

W związku z niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża na teren naszego kraju, a co za tym idzie krachem na polskim rynku zbożowym resort rolnictwa zapowiedział wprowadzenie dopłat do sprzedaży pszenicy i kukurydzy. Ich wysokość miała zależeć od województwa, w którym znajduje się dane gospodarstwo.

Dopłata ta ma wynosić 250 złotych do tony w województwach graniczących z Ukrainą, czyli na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Kolejnym progiem będzie dopłata w wysokości 200 PLN do tony w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim. zboża techniczne

Pozostałe województwa mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 150 złotych do tony sprzedanej pszenicy i kukurydzy.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również