Donald Trump aresztowany

Udostępnij

Stało się to, co wielu uważało jeszcze parę dni temu na political fiction. Donald Trump stał się we wtorek pierwszym w historii byłym prezydentem USA, który został formalnie zatrzymany i usłyszał zarzuty karne. Nie przyznał się jednak do winy. Postawiono mu aż 34 zarzuty. Sprawa dot. wręczenia łapówki domniemanej kochance Trumpa.

Trump aresztowany

Trump został formalnie zatrzymany, pobrano od niego odciski palców i ujawniono postawione zarzuty. Został jednak zwolniony i udał się na Florydę. Nie został zakuty w kajdanki. Chodzi tylko o formalne zatrzymanie, a nie praktyczne zamknięcie go w więzieniu.

Wiadomo, że Trump usłyszał 34 zarzuty dot. przestępstwa fałszowania dokumentów biznesowych. Chodzi o sprawę czeków, które były prezydent wypisał swojemu ówczesnemu prawnikowi Michaelowi Cohenowi za fikcyjne usługi prawne. Czeki te były de facto zwrotem 130 tys. USD, które prawnik ten zapłacił podczas kampanii wyborczej 2016 r. aktorce filmów dla dorosłych Stormy Daniels. Ta w zamian miała milczeć na temat romansu z Trumpem.

Fałszowanie dokumentów biznesowych nie jest traktowane jako przestępstwo. Szef manhattańskiej prokuratury Alvin Bragg twierdzi, że w tym wypadku jest to jednak przestępstwo, bowiem celem działania było ukrycie innego przestępstwa – złamania prawa wyborczego Nowego Jorku. Łapówka dla Daniels była bowiem częścią procesu „wyłapywania” i tłamszenia negatywnych newsów na temat Trumpa podczas jego walki o Biały Dom.

– Ten układ naruszał prawo wyborcze Nowego Jorku, które mówi, że przestępstwem jest zmowa w celu promocji kandydata za pomocą nielegalnych środków – powiedział Bragg podczas konferencji prasowej.

Wydaje się to tak SURREALISTYCZNE – WOW, oni zamierzają MNIE ARESZTOWAĆ.(…) Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w Ameryce” – napisał Trump na swojej platformie Truth Social.

Próba eliminacji Trumpa?

Wszystko dzieje się w szczególnym momencie, gdy trwa prekampania wyborcza. Trump ogłosił, że chce ponownie powalczyć o Biały Dom. Jego rywalem w obozie Republikanów jest Ron DeSantis. Według sondaży, Trump miałby szansę na wygranie i z nim i potem w wyborach z Joe Bidenem.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również