Dominacja bitcoina na rynku kryptowalut rośnie

bitcoin

Dominacja bitcoina na rynku kryptowalut osiągnęła poziom 54%. To najwięcej od 2,5 roku.

Dominacja BTC rośnie

Dominacja BTC na rynku osiągnęła poziom aż 54%, najwięcej od 30 miesięcy, co wskazuje, że wiodąca kryptowaluta umacnia się na wykresie tuż przed halvingiem zaplanowanym na kwiecień 2024 r.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Halving bitcoina to wydarzenie, podczas którego nagroda za wydobycie bloku zostaje zmniejszona o połowę, zmniejszając więc podaż nowych coinów, które trafiają na rynek. Halving ma miejsce co cztery lata, a kolejny wypadnie wiosną 2024 r.

Dominacja bitcoina na rynku zaczęła rosnąć na początku października, kiedy wzrosła z poziomów poniżej pułapu 49%, aby osiągnąć nowy najwyższy poziom od dwóch i pół roku. Październik jest ogólnie historycznie uważany za miesiąc byków na rynku kryptowalut (stąd wzięło się pojęcie „Uptober”).

Dominacja w czasie hossy

W 2017 roku, czyli w czasie hossy, dominacja bitcoina utrzymała się na poziomie ponad 80%. Dopiero za BTC uplasował się ether z dominacją na poziomie 10–17%.

Z biegiem lat widzieliśmy, jak dominacja BTC spadała, a to ze względu na wzrost liczby kryptowalut i rozwój kilku nowych tokenów, szczególnie podczas ostatniej hossy – w 2021 roku.

Sytuacja na wykresie

Jeden bitcoin kosztuje teraz ok. 34 400 USD, co oznacza skok ceny o 20 proc. w skali 7 dni i o 1 proc. od wczoraj.

1 ETH także zdrożał. Dziś za jeden ether kosztuje ok. 1840 USD, co z kolei przekłada się na 18-proc. skok ceny w skali tygodnia i 3,5 proc. wzrostu ETH w ciągu doby.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments