DM BOŚ obniżył cenę docelową Grupy Azoty – akcje zniżkują

Udostępnij

Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska podtrzymał najnowszym raporcie rekomendację dla Grupy Azoty na poziomie „sprzedaj”. Co gorsza, wycena akcji spółki w horyzoncie 12-miesięcznym została obniżona z 25 złotych na akcję do 20 PLN.

Na takie informacje zareagowała od razu giełda, można było dostrzec prawdziwą panikę wśród akcjonariuszy Grupy Azoty. W efekcie, zaczęli oni masowo wyprzedawać swoje papiery wartościowe, przez co ich kurs spadł we wtorek aż o 8,3%. Ponadto, dziś przecena ta jest kontynuowana.

“Sytuacja Grupy Azoty staje się coraz bardziej niepewna” Kryzys finansowy

W raporcie wydanym przy kursie akcji Grupy Azoty rzędu 25,24 PLN, Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska napisał, iż “uważa, że sytuacja spółki staje się coraz bardziej niepewna”.

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska wyjaśnił, że “przede wszystkim poziom oczekiwanych strat w 2023 roku wzrasta dramatycznie, czego dowodem jest całoroczna raportowana EBITDA prognozowana na zaledwie -1,4 mld zł”.

Ponadto, w raporcie napisano, że “wynik raportowany uwzględnia +934 mln zł z tytułu jednorazowego wpływu wydarzeń takich jak sprzedaż certyfikatów CO2 i rekompensat od URE, prognoza skorygowanej EBITDA w br. jest jeszcze niższa: -2,4 mld zł”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W ocenie Łukasza Prokopiuka, perspektywy wzrostu EBITDA poprawiają się bardzo powoli, a pomimo normalizacji produkcji analityk spodziewa się strat we wszystkich kwartałach 2023 roku.

W konsekwencji, stwierdził on, że “w przyszłym roku poziom zysków może rozczarować, jako że poprawa gospodarcza może następować stopniowo i być widoczna dopiero pod koniec 2024 roku. Oczekuje się powolnej odbudowy marż na plastikach i chemikaliach, ceny gazu ostatnio wydają się rosnąć, ceny zbóż nie rosną”.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie Grupa Azoty?

Autor raportu wskazał także, iż spółka napotyka na liczne wyzwania dotyczące uruchamiania instalacji PDH i zakładają, że projekt ruszy z dodatkowym opóźnieniem, a w efekcie jego udział w EBITDA w 2024 roku będzie bardzo mały. Klocki z napisem "dług"

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska dodał, że ponadto ciągle pogarsza się bilans Azotów, co rodzi obawy, że w okresie 2023-24 dług netto spółki może wzrosnąć nawet do 10 miliardów złotych.

Co gorsza, Łukasz Prokopiuk nie dostrzega w najbliższej przyszłości łatwego rozwiązania problemu wysokiego zadłużenia Azotów – wybory prawdopodobnie wpłyną na opóźnienie wsparcia, a ewentualna emisja ratunkowa prawdopodobnie wymagałaby pozyskania znaczących środków z niewiadomego źródła.

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska oznajmił też, że sprzedaż Puław jest jego zdaniem złym pomysłem i “tylko pogorszy sytuację Azotów, gdyż nawet oferta kupna za 2 mld zł nie pomogłaby w oddłużeniu spółki, która za sprawą tej transakcji utraciłaby jedną trzecią zdolności do generowania EBITDA”.

Powyższe kwestie skłoniły autora raportu do redukcji ceny docelowej spółki, w horyzoncie 12-miesięcznym, o 20% – do 20 złotych za akcję.

Akcje zanurkowały

Jak nietrudno się domyślić raport analityczny, w którym dokonano tak poważnej redukcji ceny docelowej Grupy Azoty, wywołał poważny niepokój wśród akcjonariuszy spółki. W konsekwencji, zaczęli oni masowo wyprzedawać swoje papiery wartościowe, przez co ich cena we wtorek, 31 października, spadła aż o 8,6%.

Co gorsza, dziś wyprzedaż akcji Grupy Azoty jest kontynuowana. W tej chwili tracą one 2.4%, a ich kurs wynosi 21,48 PLN, co oznacza, że nadal jest on nieco wyższy od ceny docelowej, którą znajdziemy w najnowszym raporcie Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

Wykres akcji Grupy Azoty

Grupa Azoty – podstawowe informacje

Grupa Azoty to największy koncern chemiczny w Polsce. Siedziba spółki mieści się w Tarnowie. Najważniejszy obszar działalności grupy dotyczy produkcji nawozów mineralnych, kaprolaktamu, melaminy, poliamidu, alkoholi OXO, bieli tytanowej, tworzyw konstrukcyjnych oraz innych wysoko przetworzonych chemikaliów.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Spółka jest również ważnym dostawcą amoniaku oraz kwasu fosforowego.

W skład grupy wchodzą cztery największe polskie zakłady chemiczne – z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Ponadto, spółka jest największym konsumentem gazu ziemnego w Polsce.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również