Długi weekend za granicą — gdzie wyskoczyć autem na parę dni?

Wyspa Rugia
Wyspa Rugia

W długi weekend wiele osób chętnie wsiada w auto i wybiera się na krótki wyjazd za granicę. Możliwości mamy naprawdę sporo. Zagraniczne stolice i pełne uroku zakątki są bliżej, niż nam się wydaje. Gdzie warto wybrać się autem na weekendowy wypad za granicę? Sprawdźcie nasze propozycje.

Przepiękna wyspa Rugia — Niemcy

Wyspa Rugia to idealny pomysł na weekendowy wyjazd za granicę. Bez problemu dostaniemy się tam autem. Podróż z Warszawy na wyspę zajmie około 8 godzin. Na Rugii znajduje się Park Narodowy Jasmund, w którym możemy poobserwować imponujące kredowe klify. To idealne miejsce na spacer. Plaże są tutaj raczej kamieniste, ale mają swój unikatowy klimat.

Wyspa Rugia
Wyspa Rugia

Wybierając się na krótki wypad na wyspę, warto zatrzymać się w Binz. To główny kurort, który nieco różni się od tych polskich. Przede wszystkim ma niezwykły klimat. Białe domki niczym z bajki i przepiękny hotel, który wyglądem przypomina pałac. Do tego w Binz znajduje się molo. W sezonie na plaży stoją plażowe kosze.

Wyspa Rugia
Wyspa Rugia

Decydując się na odwiedzenie Rugii, warto wybrać się na skalisty przylądek w skrajnej północnej części wyspy. Przylądek Arkona niegdyś był grodem obronnym Ranów, czyli plemienia, które zamieszkiwało te tereny we wczesnym średniowieczu. Był to ośrodek kultu słowiańskiego boga wojny i urodzaju Świętowita. Aktualnie w tym miejscu znajduje się latarnia morska. Rugia to ciekawe miejsce na weekendowy wyjazd za granicę autem. Możemy poznać lepiej słowiańskie wierzenia i odpocząć. Natomiast dla osób, które lubią górskie wyprawy, idealnie sprawdzi się skalne miasto w Czechach.

Skalne Miasto — Czechy

Imponujące formacje skalne czasem wydają nam się bardzo odległe. Jednak do Skalnego Miasta, które znajduje się w Górach Stołowych na terenie Czech, spokojnie dotrzemy autem. Możemy odwiedzić to miejsce w sezonie letnim oraz zimowym. Niestety w czasie weekendu na szlakach jest dość tłoczno. Do wyboru mamy kilka szlaków turystycznych, na które możemy wejść z czworonożnym przyjacielem.

Skalne Miasto - gotycka brama
Skalne Miasto – gotycka brama

Formacje skalne są niezwykle imponujące. Do Skalnego Miasta wchodzimy przez gotycką bramę, która powstała w 1839 roku na polecenie tamtejszego właściciela ziemskiego Ludvíka Karla Nádhernego. Możemy poczuć się jak w fantastycznej krainie. Wysokie skały zapierają dech w piersiach. Warto wybrać się nad Wielki Wodospad Metui w Adršpašskoteplickich skálach. W wielu miejscach znajdziemy wyryte w skałach tabliczki. Przeciskanie się pomiędzy skalnymi formacjami to niezapomniane uczucie. Skalne Miasto spokojnie zwiedzimy w czasie krótkiego wypadu za granicę. A gdzie mogą wybrać się fani zwiedzania? Dla takich osób idealnie sprawdzi się przepiękna stolica Austrii — Wiedeń.

Pełen uroku Wiedeń — Austria

Do Wiednia bez problemu dostaniemy się autem. W stolicy Austrii jest co zwiedzać, dlatego nie musimy się martwić, że zabraknie nam pomysłów na spędzenie czasu. To miasto piękne jest o każdej porze roku. Jeżeli zależy nam na zobaczeniu tradycyjnej architektury, warto wybrać się na Stare Miasto. Mimo wszystko im wcześniej wybierzemy się do tej zabytkowej części Wiednia, tym lepiej. W okolicy południa na chodnikach robi się naprawdę tłoczno od turystów. Należy pamiętać, że historyczne stare miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To tutaj możemy zobaczyć zabytkową Katedra Św. Szczepana. Strzelista i imponująca wznosi się pośrodku Stephansplatz. Jest najważniejszą świątynią w stolicy Austrii.

Katedra Św. Szczepana
Katedra Św. Szczepana w Wiedniu

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest kompleks pałacowy Hofburg. To wiedeńska rezydencja władców Austrii od XIII wieku. Kompleks ten przez lata był rozbudowywany. Aktualnie stał się siedzibą prezydenta. Co ciekawe możemy tutaj zaobserwować różne style architektoniczne. Początkowo pałac miał charakter gotycki, jednak aktualnie dominuje architektura barokowa i klasycystyczna. Natomiast najstarszą częścią jest Dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową Bramą Szwajcarską. Możemy zwiedzić w tym miejscu między innymi apartamenty cesarskie, Muzeum Sisi oraz kolekcje srebra.

Kompleks pałacowy Hofburg
Kompleks pałacowy Hofburg w Wiedniu

Oczywiście będąc w Wiedniu nie wolno ominąć MuseumsQuartier, czyli największego kompleksu muzealno-kulturalnego na świecie. Ma powierzchnię 60 tys. metrów kwadratowych. Inną niezwykłą europejską stolicą, którą możemy odwiedzić, w czasie krótkiego wyjazdu jest Bratysława. Ale co właściwie warto w niej zobaczyć?

Bratysława pełna zabytkowych miejsc — Słowacja

Największe miasto w Słowacji, które jednocześnie jest jej stolicą. Przede wszystkim warto wybrać się do Zamku Bratysławskiego, który powstał w X wieku, jednak w XV wieku został zamieniony w obronną fortecę. Przez lata przebudowywany, jednak dominuje tutaj architektura renesansowa i barokowa. W 1811 roku został zniszczony, natomiast odbudowa trwała prawie 160 lat. Aktualnie jest głównym zabytkiem w stolicy Słowacji i idealnym punktem widokowym.

Zamek Bratysławski
Zamek Bratysławski

Kolejnym ciekawym punktem, który możemy odwiedzić, jest Brama Michalska. Powstała około 1300 roku i była jedna z czterech bram, przez które można było wejść do miasta. Jedynie Bramach Michalska przetrwała do dzisiaj. Jeżeli chcemy zobaczyć więcej architektonicznych perełek, warto wybrać się na Stare Miasto w Bratysławie. Możemy poobserwować przepiękne budynki i przy okazji zjeść w restauracji lub napić się przepysznej kawy, w jednej z kawiarni, których na Starym Mieście nie brakuje.

Na długi weekend za granicą bez problemu możemy wybrać się autem

Niedaleko naszej granicy znajdziemy wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Możemy wybrać się na górską wycieczkę lub odwiedzić którąś z europejskich stolic. Czasem wydaje nam się, że wypad za granicę to nie taka prosta sprawa. Idealnym miejscem, na krótką wycieczkę jest wyspa Rugia z przepięknymi kredowymi klifami i kamienistymi plażami. Kurorty różnią się od tych, które znajdziemy w Polsce.

Jeżeli lubimy piesze wędrówki, ciekawą opcją na krótki wyjazd za granicę jest Skalne Miasto w Czechach. Imponujące formacje skalne przywodzą na myśl bajkową krainę. Poza tym warto pomyśleć o krótkim wypadzie do Wiednia. To imponujące miasto wygląda przepięknie o każdej porze roku. Możemy odwiedzić Stare Miasto i zobaczyć Katedrę Św. Szczepana lub wybrać się do kompleksu pałacowego Hofburg, w którym aktualnie urzęduje prezydent Austrii. Inną ciekawą stolicą jest Bratysława. Nie brakuje w niej ciekawych i przepięknych zabytków, takich jak Zamek Bratysławski, czy Brama Michalska. Za granicę nie zawsze musimy wybierać się na tydzień lub dłużej, a w wiele miejsc bez problemu dotrzemy autem.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments