Dlaczego smart money to zwykły frazes?

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Szymona Janiaka – Co-foundera czysta3.vc. Wystąpienie dotyczyło inwestowania w startupy. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Jakie jest zadanie funduszy Venture Capital?

W branży startupowej fundusze Venture Capital są od tego, by wspierać młode firmy strategicznie i dawać pewne rady – a nie po to, by stać się kolejnym wspólnikiem w startupie.

W efekcie, VC nie jest dla wszystkich, tylko 1% startupów ubiegających się o finansowanie ze strony tych funduszy realizuje swój cel. Pozostałe spółki muszą natomiast znajdować inną drogę. Czasem jest to anioł biznesu, inwestor branżowy a czasem też crowdfunding.

Do VC natomiast najczęściej trafiają startupy o ambicjach zostania globalnymi potentatami, jednorożcami, które mają dominować na rynku. W rzeczywistości jednak startupy to klasa aktywów, która przynosi funduszom stopy zwrotu średnio na poziomie około 16-19%, a nie kilkuset lub kilku tysięcy procent.

Szymon Janiak preferuje natomiast spółki, z mniejszym potencjałem zysku, lecz z twardym fundamentem finansowym które są w stanie przetrwać niezależnie od koniunktury rynkowej. Z tego powodu u niego w funduszu upada wielokrotnie niższy odsetek startupów niż u innych VC.

Jak startup powinien wybierać fundusz VC do współpracy?

To zadanie dla foundera startupu. Musi on zweryfikować te fundusze. W pierwszej kolejności należy skontaktować się ze spółkami znajdującymi się w portfelu danego funduszu, aby wyjaśnił on, jak ta współpraca wygląda.

Warto przy tym zwrócić uwagę jakie doświadczenie mają partnerzy w danym funduszu Venture Capital i odpowiedzieć sobie na pytanie czy ci ludzie są w stanie wnieść dodatkową wartość do naszego startupu.

Jak fundusze VC powinny wybierać startupy, w które inwestują?

Startupy powinny przede wszystkim stanowić dla funduszy Venture Capital inwestycje w ludzi, którzy za tymi spółkami stoją. Fundusze muszą autentycznie wierzyć, że founderzy startupów dowiozą plan, który im przedstawili, gdy występowali o finansowanie.

Jak kształtują się realne wyceny startupów w Polsce?

Przeciętny ticket dla startupu w rundzie inwestycyjnej pre-seed w Polsce wynosi około 1 milion złotych. Za tę kwotę fundusze VC pozyskują około 10% udziałów w spółce. W efekcie, mediana rynkowa wyceny startupów na etapie pre-seed w Polsce sięga kilkunastu milionów złotych.

W rundzie seed wycena spółki rośnie natomiast dwu- lub maksymalnie trzykrotnie. W Europie Zachodniej, w krajach rozwiniętych oraz oczywiście w Stanach Zjednoczonych wyceny są zaś znacznie wyższe.

Jaki jest potencjał polskich startupów do przeprowadzania rund inwestycyjnych za granicą?

Inwestor z rynku zagranicznego musi najpierw dostrzec, że dany startup przeprowadził już ekspansję zagraniczną lub zaczął generować obiecujące wyniki finansowe na rynku, na którym dany fundusz VC operuje. Spółki muszą zatem najpierw pokazać funduszom swoją trakcję i zdolność do ekspansji zagranicznej.

Jeśli zaś chodzi o rundę inwestycyjną pre-seed, to bardzo rzadko zdarza się, aby polskim startupom udało się na takim etapie zebrać kapitał zagraniczny.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą prelekcją, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również