W 17. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński rozmawia z Jakubem Pacholcem – doradcą inwestycyjnym zarządzającym funduszem w Mount TFI, o tym jak i gdzie inwestować w nieruchomości przez REITy. Szczegóły rozmowy zostaną przedstawione poniżej:
Spis treści
- 1 RTG Nieruchomości – rozmowa z Jakubem Pacholcem
- 1.1 Jak rozpoczęła się przygoda Jakuba Pacholca z rynkiem finansowym?
- 1.2 Czym jest REIT?
- 1.3 Jaka jest popularność REITów w Polsce?
- 1.4 Czy rynek REITów jest wyspecjalizowany?
- 1.5 Jak wygląda kwestia ustawodawcza dotycząca REITów w Polsce?
- 1.6 Ile na REITach można zarobić?
- 1.7 Czego możemy się spodziewać po REITach w 2022 roku?
- 1.8 Jak najprościej zainwestować w REITy?
RTG Nieruchomości – rozmowa z Jakubem Pacholcem
Jak rozpoczęła się przygoda Jakuba Pacholca z rynkiem finansowym?
Jakub Pacholec wywodzi się z rynku nieruchomości, a jego obecność na rynku finansowym jest po prostu pochodną zdarzeń, które miały miejsce.
Czym jest REIT?
REIT to tak naprawdę przecięcie rynku nieruchomości i finansowego, a bardziej precyzyjnie – spółka akcyjna, której jedynym przedmiotem działalności jest zarządzanie nieruchomościami. REIT nie jest deweloperem, tylko właścicielem nieruchomości skomercjalizowanych – działających. Co ważne, REITy mają specjalny status podatkowy – nie płacą CITu. Aby taki status osiągnąć, muszą opłacać minimum 90% swoich zysków w formie dywidend.
Inwestowanie w REITy jest więc w zasadzie inwestowaniem w rynek nieruchomości.
Jaka jest popularność REITów w Polsce?
W 2016 roku w Polsce zaczęła się debata o REITach, ponieważ wtedy ustawodawca wyszedł z pomysłem wprowadzenia REITów w naszym kraju. Niestety, nadal nie wprowadzono tej legislacji.
Czy rynek REITów jest wyspecjalizowany?
Zdecydowanie tak. Zarządy REITów decydują się na specjalizację w danym segmencie rynku nieruchomości. Wybór segmentu jest zatem najważniejszym czynnikiem determinującym stopę zwrotu. Dla przykładu w minionym roku świetną inwestycją okazały się REITy z sektora centrów logistycznych, a jedną z najgorszych – z sektora galerii handlowych.
Jak wygląda kwestia ustawodawcza dotycząca REITów w Polsce?
W polskiej legislacji cały czas brakuje aktu prawnego o REITach, jakiejkolwiek ustawy, która nadawałaby tym spółkom specjalny status podatkowy. To jest główna przeszkoda dotycząca rynku REITów w Polsce.
Ile na REITach można zarobić?
To zależy. Warto zwrócić uwagę, że poszczególne segmenty REITów oferują odmienne stopy zwrotu. W 2021 roku najlepszy segment REITów – małych magazynów typu self storage w USA – zarobił średnio 60%, a najgorszy – niemiecki rynek mieszkaniowy – stracił 10%.
Czego możemy się spodziewać po REITach w 2022 roku?
Przede wszystkim świetną inwestycją mogą okazać się REITy cechujące się niskimi mnożnikami (niską wyceną w stosunku do zysku), takie jak REITy z sektora hotelowego. Warto przyjrzeć się również nieruchomościom ochrony zdrowia – domom spokojnej starości i domom opieki, ponieważ opierają się one o długoletnie umowy najmu indeksowane o inflację i w efekcie ich wycena w stosunku do zysku także jest niezwykle niska. Pewne segmenty rynku handlowego również wyglądają teraz niezwykle atrakcyjnie. Mowa tutaj choćby o wolnostojących nieruchomościach wynajmowanych przez duże sklepy typu DIY czy sieci fast food.
Jak najprościej zainwestować w REITy?
Mamy tutaj dwie ścieżki. Pierwsza – najprostsza, to kupowanie akcji REITów poprzez własny rachunek maklerski. Drugą ścieżką są fundusze inwestycyjne zajmujące się inwestowaniem w REITy.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.