Czym kierują się kobiety w biznesie?

Udostępnij

Kobiety są świetnie zorganizowane, wykształcone i coraz częściej dostają szansę na wyższych stanowiskach w firmach. Nie boją się wyzwań i zakładają własne biznesy. Jakie cechy wpływają na kobiecy sukces w biznesie? Dlaczego coraz więcej firm daje paniom szansę?

Kobiet w biznesie jest coraz więcej

W wielu krajach kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. W Polsce pod tym względem jest naprawdę dobrze. Ponadto coraz więcej pań decyduje się na założenie własnej działalności. Duże korporacje też dają szansę kobietom i to bardzo dobry znak, ponieważ zróżnicowane środowisko pracy jest bardziej kreatywne. Mimo wszystko zdarzają się pracodawcy, którzy uważają młodsze kobiety za bardziej ryzykownych pracowników i niechętnie zatrudniają je w swojej firmie. Warto też pamiętać, że w stosunku do mężczyzn, panie znacznie rzadziej zajmują wyższe stanowiska, które są dużo lepiej płatne.

Głównym powodem, dla którego kobiety decydują się otworzyć własną działalność są finanse. W wielu firmach panie nie mogą przebić się na lepiej płatne stanowiska, dlatego najlepszą decyzją wydaje się założenie własnego przedsiębiorstwa. Co ciekawe kobiety świetnie radzą sobie, jako osoby na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich. Ponadto bardzo często przynoszą firmom zyski, a ich sposób zarządzania staje się bardziej uporządkowany. Kobiety podejmują decyzje znacznie sprawniej. Jakie cechy wpływają na sukcesy kobiet na stanowiskach dyrektorskich? Przekonajmy się w dalszej części artykułu.

Mistrzynie zarządzania

Przede wszystkim kobiety, którym udało się dostać awans i aktualnie zajmują bardzo istotne stanowiska w dużych firmach, przynoszą im niewymierne korzyści. Panie bardzo często są świetnie wykształcone i potrafią dobrze zastosować swoją wiedzę w pracy. Kobiety, dużo większą wagę przywiązują do ocen, a co za tym idzie, mają naprawdę sporo do zaoferowania. Dodatkowo panie bardzo często chętnie podnoszą swoje kwalifikacje i uczestniczą w najróżniejszych szkoleniach oraz kursach. To sprawia, że stają się coraz większą konkurencją dla mężczyzn. Świetne kwalifikacje, które panie wciąż starają się rozwijać, pozwalają kobietom zajmować coraz bardziej znaczące stanowiskach w wielu firmach.

Kobieta zadowolona ze swojej pracyKolejną cechą, które panie dość często wnoszą do swojego środowiska pracy, jest systematyczność i bardzo dobra organizacja pracy. Wiele kobiet wciąż łączy ze sobą kilka zadań jednocześnie. Jest to między innymi edukacja, dodatkowe kursy, praca, obowiązki domowe, a czasem także opieka nad dzieckiem. Wszystko to wymaga świetnej organizacji czasu, więc kobiety naprawdę dobrze radzą sobie, planując kolejne zadania i cele. Potrafią w znakomity sposób przenieść zarządzanie swoim życiem do środowiska pracy i zorganizować pracę innych.

Kobiety w biznesie są dużo bardziej otwarte na propozycje i chętniej słuchają pracowników, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w środowisku pracy. Dodatkowo znacznie częściej patrzą optymistycznie na świat, co wpływa na lepszą atmosferę w biurze. Warto też pamiętać, że panie są bardziej empatyczne, a połączenie dobrych kwalifikacji, dobrego zarządzania czasem, pracowitości i empatii przez ekspertów uważane jest za przepis na sukces. Czym jeszcze kobiety kierują się w biznesie? Przekonajmy się w dalszej części artykułu.

Polki coraz częściej zakładają firmy i odnoszą sukcesy

Kobiety coraz częściej decydują się na otworzenie własnej działalności i udowadniają, że dobrze radzą sobie w zarządzaniu własną firmą. Badania pokazują, że coraz więcej kobiet w Polsce otwiera własne biznesy. Panie są przedsiębiorcze i chętnie realizują swoje pomysły. Warto też dodać, że kobiety znacznie lepiej radzą sobie w budowaniu relacji, co w biznesie jest dużym plusem.

Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować, że panie coraz mniej boją się stawiać pierwsze kroki w biznesie i decydują się otworzyć własną działalność. Bardzo dobre kwalifikacje i chęć zdobywania nowych umiejętności pozwala kobietom rozwijać się na wielu płaszczyznach.

Walka ze stereotypami w biznesie też napędza wiele pań. Kobiety, które pragną osiągnąć zawodowy sukces, często pracują dużo wytrwalej i starają się za wszelką cenę udowodnić otoczeniu, że potrafią równie skutecznie zarządzać zespołem lub prowadzić własną firmę, jak panowie. Warto też pamiętać, że są pewne branże, w których kobiety na stanowiskach kierowniczych znacznie lepiej się sprawdzą.

Kobiety przekuwają swoje marzenia w sukces

Niestety nadal powtarzane jest, że kobiety są słabszą płcią, mimo że panie niejednokrotnie udowodniły, że potrafią bardzo skutecznie działać w różnych branżach i na wielu stanowiskach. Przedsiębiorcy doceniają pewną cechę, która w dużym stopniu odróżnia płeć piękną od mężczyzn. Mianowicie, kobiety są w stanie myśleć sieciowo, co dla wielu panów jest bardzo trudne. Myślenie sieciowe pozwala gromadzić, analizować i przetwarzać bardzo różnorodne informacje w tym samym czasie. W wyniku tego kobiety niemalże naturalnie są w stanie bardzo dobrze analizować i łączyć najróżniejsze wątki. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna w tworzeniu strategii marketingowych, planów rozwoju, a także podczas zakładania własnego biznesu.

Kobiety bardzo dobrze radzą sobie z kilkoma zadaniami naraz, co za tym idzie, potrafią skupić się i wykonywać jednocześnie kilka czynności. Dobrym przykładem na to są panie, które mają dzieci. Wiele mam skutecznie łączy pracę z codziennymi obowiązkami, a nawet czasem prowadzą swój własny biznes.

Panie dobrze potrafią przekuć swoje pasje w małą firmę. Coraz częściej możemy spotkać kobiety, które prowadzą sprzedaż produktów hand made i bardzo łatwo pozyskują nowych klientów. Dodatkowo panie potrafią startować z tego typu biznesami, przebywając na macierzyńskim i w tym samym czasie opiekując się niemowlakiem.

Kobiety w biznesie osiągają naprawdę wiele

Kobiety nadal w niektórych państwach są traktowane, jako słabsi pracownicy i bardziej ryzykowni, na czym wielu pracodawców traci. Panie w wielu firmach pokazały, że pracują naprawdę dobrze i świetnie sobie radzą na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich.

Polska pod względem równouprawnienia na rynku pracy plasuje się całkiem nieźle, a same Polki coraz częściej decydują się na otworzenie własnej firmy. Dość często pracodawcy zauważają, że kobiety dużo staranniej podchodzą do kwestii edukacji i chętniej uczestniczą w szkoleniach i kursach, które podnoszą ich kwalifikacje. Dobra organizacja, wielozadaniowość, ale także empatia sprawia, że kobiety potrafią skutecznie zarządzać firmą, a ich decyzje są przemyślane. Dodatkowo panie są bardziej odporne na zmiany zachodzące w codziennym życiu.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również